Strona główna
Europa
Azja
Australia & Oceania
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Centralna
Ameryka Południowa
Edit Trip

Atlas Świata: Gabon

Atlas of World: Gabon. Na tej stronie możesz zobaczyć mapę, flagę kraju i wiele szczegółowych informacji o ludziach, historii i gospodarce kraju Gabon.


Informacje o Gabon

Tutaj znajdziesz online wybrane informacje o geografii, mieszkańcach, rządach, ekonomii i historii Gabon. Uwzględnione są wybrane statystyki, mapa ogólna i szczegółowa mapa Gabon. (Niektóre teksty na tej stronie są automatycznie tłumaczone, więc tłumaczenie może być niedokładne.) Teraz pracujemy nad lepszym tłumaczeniem.) Zacznijmy od flagi kraju Gabon tutaj:

Gabon - Przegląd:

Co powinieneś wiedzieć o kraju Gabon? Zacznijmy od tego: Po uzyskaniu niepodległości od Francji w 1960 r. El Hadj Omar Bongo Ondimba - jeden z najdłużej panujących głów państw na świecie - przez cztery dekady dominował na scenie politycznej kraju (1967-2009). Prezydent Bongo wprowadził na początku lat dziewięćdziesiątych nominalny system wielopartyjny i nową konstytucję. Jednak zarzuty o oszustwa wyborcze podczas wyborów lokalnych w grudniu 2002 r. I wyborów prezydenckich w 2005 r. Ujawniły słabości formalnych struktur politycznych w Gabonie. Po śmierci prezydenta Bongo w 2009 roku, nowe wybory doprowadziły jego syna, Ali Bongo Ondimba, do władzy. Mimo ograniczonych warunków politycznych, mała populacja Gabonu, bogate zasoby naturalne i znaczne wsparcie zagraniczne pomogły uczynić go jednym z bardziej stabilnych krajów afrykańskich. Kontrowersyjne reelekcje prezydenta Ali Bongo Ondimby w sierpniu 2016 r. Wywołały bezprecedensowe protesty opozycji, które doprowadziły do ​​spalenia budynku parlamentu. Wybory zostały zakwestionowane przez opozycję po oszustwach zostały oznaczone przez międzynarodowych obserwatorów wyborów. Sąd Konstytucyjny Gabonu dokonał przeglądu wyników wyborów, ale orzekł na korzyść prezydenta Bongo, podtrzymując jego zwycięstwo i przedłużając mandat do 2023 r.

Geografia - Gabon

Gdzie na świecie jest Gabon? Lokalizacja tego kraju to Afryka Środkowa, granicząca z Oceanem Atlantyckim przy równiku, między Republiką Konga i Gwineą Równikową. Całkowita powierzchnia kraju Gabon wynosi 267,667 km2, z czego 257,667 km2 to ziemia. To dość duży kraj. Jak możemy opisać teren kraju? W ten sposób: wąska równina przybrzeżna; pagórkowaty wnętrze; sawanna na wschodzie i południu. Najniższym punktem kraju Gabon jest Ocean Atlantycki 0 m, najwyższy punkt Mont Iboundji 1 575 m. Klimat jest tropikalny; zawsze gorąca, wilgotna.


Mieszkańcy - Gabon

Zobaczmy, ile osób żyje w kraju Gabon. Liczba to: 1,772,255. Tak więc niewielu ludzi tu mieszka. Kto tu mieszka? Plemiona Bantu, w tym cztery główne grupy plemienne (Fang, Bapounou, Nzebi, Obamba); inni Afrykanie i Europejczycy, 154 000, w tym 10 700 Francuzów i 11 000 osób o podwójnym obywatelstwie. Jakie są języki w kraju Gabon? francuski (urzędowy), Fang, Myene, Nzebi, Bapounou / Eschira, Bandżabski. A religie: katolik 42,3%, protestant 12,3%, inny chrześcijanin 27,4%, muzułmanin 9,8%, animistka 0,6%, inne 0,5%, brak odpowiedzi / brak 7,1% (prognoza 2012 r.). Ile lat mają przeciętni ludzie? 18.6 rok. Musimy dodać, że ta liczba jest medianą - więc połowa ludzi jest starsza, połowa jest młodsza. Jaka jest średnia długość życia (po urodzeniu)? To: 52.1 rok. Gdzie ludzie mieszkają w kraju Gabon? Tutaj: stosunkowo niewielka liczba ludności rozprzestrzenia się w kieszeniach w całym kraju; największym ośrodkiem miejskim jest stolica Libreville, położona wzdłuż wybrzeża Atlantyku w północno-zachodniej. Główne obszary miejskie kraju Gabon to: Libreville (stolica) 70 000 (2015).

Rząd i gospodarka - Gabon

Stolica kraju Gabon to Libreville i rządowy typ republika prezydencka. Rzućmy okiem na podziały administracyjne - 9 prowincji; Estuaire, Haut-Ogooue, Moyen-Ogooue, Ngounie, Nyanga, Ogooue-Ivindo, Ogooue-Lolo, Ogooue-Maritime, Woleu-Ntem. Jeśli chodzi o ekonomię kraju Gabon, ważnymi produktami przemysłowymi są ekstrakcji i rafinacji ropy naftowej; mangan, złoto; chemikalia, naprawa statków, żywność i napoje, tekstylia, tartaki i sklejki, cement. Ważne produkty rolne to Kakao, kawa, cukier, olej palmowy, kauczuk; bydło; okoume (tropikalne drewno iglaste); ryby. Najważniejsze towary eksportowe to ropa naftowa, drewno, mangan, uran, a najważniejszymi partnerami eksportowymi są USA 45,7%, Chiny 14,6%, Korea Południowa 6,6%, Irlandia 5,5%, Włochy 5,1 % (2016). Najważniejsze towary importowe to maszyny i sprzęt, artykuły spożywcze, chemikalia, materiały budowlane, a najważniejsi partnerzy importowi to Francja 24,7%, Belgia 14,7%, Chiny 12,8%, Australia 6,7% (2016). Jak bogaty jest Gabon i jak bogaci są ludzie w tym kraju? Najważniejszą liczbą jest tutaj PKB na mieszkańca (PPP): $19,300 (2017 oszacowanie). To całkiem dobrze. Dodajmy, że oznacza to Produkt krajowy brutto na osobę, który jest ponownie obliczany w odniesieniu do względnego kosztu lokalnych towarów i usług. I jeszcze jedna ważna liczba - populacja poniżej granicy ubóstwa: 34.3% (2015 oszacowanie).


Mapa - GabonBezpłatny e-book - Atlas świata: Czy chcesz mieć zawsze informacje o wszystkich krajach świata? Pobierz nasz darmowy Atlas świata - e-book teraz - tutaj - w mobi, epub lub pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Wydawca: Bispiral, s.r.o. | O nas | Zasady stronie internetowej iWorldAtlas.com i ochrony prywatności