Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Gabon

Atlas světa: Gabon. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Gabon.

Domů - Afrika - Gabon

Informace - Gabon

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Gabon. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Gabon. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Gabon:

Gabon - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Gabon? Začněme tímto: Následovat nezávislost na Francii v roce 1960, El Hadj Omar Bongo Ondimba - jeden z nejdéle vládnoucích vůdců státu na světě - vládl politické scéně země po čtyři desetiletí (1967-2009). Prezident Bongo představil na počátku devadesátých let nominální vícestranný systém a novou ústavu. Nicméně obvinění z volebních podvodů během místních voleb v prosinci 2002 a prezidentských voleb v roce 2005 odhalily slabé stránky formálních politických struktur v Gabonu. Po smrti prezidenta Bonga v roce 2009 přinesly nové volby svůj syn Ali Bongo Ondimba. Navzdory omezeným politickým podmínkám pomohla Gabonova malá populace, bohaté přírodní zdroje a značná zahraniční podpora, aby se stala jednou ze stabilnějších afrických zemí. Prezident Ali Bongo Ondimba, kontroverzní znovuzvolení v srpnu 2016, vyvolalo nebývalé protesty proti opozici, které vedly ke spálení budovy parlamentu. Volby napadla opozice poté, co podvodné výsledky byly označeny mezinárodními volebními pozorovateli. Gabonský Ústavní soud přezkoumal výsledky voleb, ale rozhodl ve prospěch prezidenta Bonga, který podpořil své vítězství a prodloužil svůj mandát do roku 2023.

Geografie - Gabon

Kde je na světě Gabon? Umístění této země je Střední Afrika, hraničící s Atlantským oceánem na rovníku mezi republikou Kongo a Rovníkovou Guineou. Gabon má celkovou plochu 267,667 km2, z čehož 257,667 km2 je země. Takže to je docela velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: úzká pobřežní rovina; kopcovitý vnitřek; savana na východě a na jihu. Nejnižší bod země Gabon je Atlantický oceán 0 m, nejvyšší bod Mont Iboundji 1,575 m. A klima je tropické; vždy horká, vlhká.


Obyvatelé - Gabon

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Gabon. Počet obyvatel je: 1,772,255. Takže zde nežije příliš lidí. Kdo tady žije? Bantu kmeny, včetně čtyř hlavních kmenových seskupení (Fang, Bapounou, Nzebi, Obamba); jiní Afričané a Evropané, 154 000, včetně 10 700 Francouzů a 11 000 osob dvojího národního občanství. Jaké jsou tu požívané jazyky? Gabon hovoří jazyky Francouzština (oficiální), Fang, Myene, Nzebi, Bapounou / Eschira,. A náboženství: Římský katolík Bandjabi 42,3%, Protestant 12,3%, Jiný křesťan 27,4%, Muslim 9,8% animist 0,6%, ostatní 0,5%, žádná / žádná odpověď 7,1% (2012 est.). Kolik let je tady lidem? 18.6 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 52.1 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: poměrně malá populace je rozložena do kapes po celé zemi; největší městské centrum je hlavním městem Libreville, ležícího podél pobřeží Atlantského oceánu v severozápadním. Hlavní městské oblasti v zemi Gabon jsou: Libreville (hlavním městě) 707 000 (2015).

Vláda a ekonomika - Gabon

Hlavní město země Gabon je Libreville a typ vlády prezidentské republiky. Podívejme se na administrativní členění - 9 provincií; Estonsko, Haute-Ogooue, Moyen-Ogooue, Ngounie, Nyanga, Ogooue-Ivindo, Ogooue-Lolo, Ogooue-Maritime, Woleu-Ntem. Pokud jde o ekonomiku, Gabon má tyto důležité průmyslové produkty: těžba ropy a rafinace; mangan, zlato; chemikálie, opravy lodí, potraviny a nápoje, textil, řezivo a překližky, cement. Důležité zemědělské produkty jsou Kakao, káva, cukr, palmový olej, kaučuk; dobytek; okoume (tropické měkké dřevo); ryby. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou ropa, dřevo, mangan, uran a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou 45,7%, Čína 14,6%, Jižní Korea 6,6% % (2016). Nejdůležitější importní komodity jsou stroje a zařízení, potraviny, chemikálie, stavební materiály a nejdůležitější importní partneři jsou Francie 24,7%, Belgie 14,7%, Čína 12,8%, Austrálie 6,7% (2016). Jakým bohatstvím oplývá Gabon a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $19,300 (2017 odhad). To je docela dobré. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 34.3% (2015 odhad).


Mapa GabonZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí


Tweet