Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Gabon

Atlas sveta: Gabon. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Gabon.

Domov - Afrika - Gabon

Informácie - Gabon

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Gabon. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Gabon. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Gabon tu:

Gabon - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Gabon? Začnime týmto: Po nezávislosti od Francúzska v roku 1960 dominoval El Hadj Omar Bongo Ondimba - jeden z najdlhšie vládnucich hláv štátov na svete - po štyri desaťročia (1967-2009) politickú scénu krajiny. Prezident Bongo zaviedol na začiatku deväťdesiatych rokov nominálny viacstranný systém a novú ústavu. Obvinenia z volebných podvodov počas miestnych volieb v decembri 2002 a prezidentských volieb v roku 2005 odhalili nedostatky formálnych politických štruktúr v Gabone. Po smrti prezidenta Bonga v roku 2009 priviedli nové voľby jeho syn Ali Bongo Ondimba do moci. Napriek obmedzeným politickým podmienkam Gabonovo malé obyvateľstvo, bohaté prírodné zdroje a značná zahraničná podpora pomohli urobiť z neho jednu z stabilnejších afrických krajín. Prezident Ali Bongo Ondimba, kontroverzná augusta 2016, opätovne vzbudila bezprecedentné protesty proti opozícii, ktoré viedli k pádu budovy parlamentu. Voľby spochybnil opozícia po tom, čo boli podvodné výsledky označené medzinárodnými volebnými pozorovateľmi. Gabonský ústavný súd prehodnotil výsledky volieb, ale rozhodol v prospech prezidenta Bonga, ktorý podporil jeho víťazstvo a predĺžil svoj mandát do roku 2023.

Geografia - Gabon

Kde na svete je Gabon? Umiestnenie tejto krajiny je Stredná Afrika, hraničiaca s Atlantským oceánom na rovníku medzi Konžskou republikou a Rovníkovou Guineou. Celková plocha krajiny Gabon je 267,667 km2, z čoho 257,667 km2 je zem. Takže to je pomerne veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: úzka pobrežná rovina; kopcovitý interiér; savana na východe a na juhu. Gabon má najnižší bod Atlantický oceán 0 m, najvyšší bod Mont Iboundji 1 755 m. Podnebie je tropický; vždy horúca, vlhká.


Obyvatelia - Gabon

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Gabon. To číslo je: 1,772,255. Takže nie toľko ľudí žije tu. Kto žije tu? Kmeňov Bantu vrátane štyroch hlavných kmeňových zoskupení (Fang, Bapounou, Nzebi, Obamba); ďalší Afričania a Európania, 154 000, vrátane 10 700 francúzskych a 11 000 osôb dvojitej národnosti. Aké sú jazyky v krajine Gabon? francúzsky (oficiálny), Fang, Myene, Nzebi, Bapounou / Eschira,. A náboženstvá: rímsky katolík Bandjabi 42,3%, protestanti 12,3%, iní kresťania 27,4%, moslimskí 9,8% animist 0,6%, ostatné 0,5%, žiadna / žiadna odpoveď 7,1% (2012 est.). Koľko rokov je ľudom v priemere? 18.6 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 52.1 rok. Kde ľudia žijú v krajine Gabon? Tu: pomerne malá populácia je rozložená do vreciek po celej krajine; najväčšie mestské centrum je hlavným mestom mesta Libreville, ktoré sa nachádza pozdĺž pobrežia Atlantického oceánu v severozápadnom meste. Hlavné mestské oblasti krajiny Gabon sú: Libreville (hlavné mesto) 707 000 (2015).

Vláda a hospodárstvo - Gabon

Hlavné mesto krajiny Gabon je Libreville a typ vlády prezidentskej republiky. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 9 provincií; Ogooue-Maritime, Woleu-Ntem. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Gabon, dôležité priemyselné produkty sú ťažba a rafinácia ropy z rýb ; mangán, zlato; chemikálie, opravy lodí, potraviny a nápoje, textil, drevo a preglejka, cement. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Kakao, káva, cukor, palmový olej, guma; dobytok; okoume (tropické mäkké drevo);. Najdôležitejšie vývozné komodity sú ropa, drevo, mangán, urán a najdôležitejšími exportnými partnermi sú 45,7%, Čína 14,6%, Južná Kórea 6,6% % (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú stroje a zariadenia, potraviny, chemikálie, stavebné materiály a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Francúzsko 24,7%, Belgicko 14,7%, Čína 12,8%, Austrália 6,7% (2016). Ako bohatá je krajina Gabon a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $19,300 (2017 odhad). To je celkom dobré. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 34.3% (2015 odhad).


Mapa - GabonE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia