Strona główna
Europa
Azja
Australia & Oceania
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Centralna
Ameryka Południowa
Edit Trip

Atlas Świata: Gambia

Atlas of World: Gambia. Na tej stronie możesz zobaczyć mapę, flagę kraju i wiele szczegółowych informacji o ludziach, historii i gospodarce kraju Gambia.


Informacje o Gambia

Tutaj znajdziesz online wybrane informacje o geografii, mieszkańcach, rządach, ekonomii i historii Gambia. Uwzględnione są wybrane statystyki, mapa ogólna i szczegółowa mapa Gambia. (Niektóre teksty na tej stronie są automatycznie tłumaczone, więc tłumaczenie może być niedokładne.) Teraz pracujemy nad lepszym tłumaczeniem.) Zacznijmy od flagi kraju Gambia tutaj:

Gambia - Przegląd:

Co powinieneś wiedzieć o kraju Gambia? Zacznijmy od tego: Gambia uzyskała niepodległość od Wielkiej Brytanii w 1965 roku. Geograficznie otoczona Senegalem, utworzyła krótkotrwałą Konfederację Senegambii w latach 1982-1989. W 1991 roku oba narody podpisały traktat o przyjaźni i współpracy, ale napięcia od czasu do czasu wybuchały z przerwami . Yahya Jammeh prowadził przewrót wojskowy w 1994 roku, który obalił prezydenta i zakazał działalności politycznej. Nowa konstytucja i wybory prezydenckie w 1996 r., Po wyborach parlamentarnych w 1997 r., Zakończyły nominalny powrót do rządów cywilnych. Jammeh został wybrany na prezydenta we wszystkich kolejnych wyborach, w tym ostatnio pod koniec 2011 r. Po 22 latach coraz bardziej autorytarnych rządów prezydent Jammeh został pokonany w wolnych i uczciwych wyborach w grudniu 2016 r. Ze względu na słabą sytuację praw człowieka w Gambii pod rządami Jammeha, międzynarodowi partnerzy rozwojowi zdystansowali się i znacznie zmniejszyli pomoc dla kraju. Kanały te mogą zostać ponownie otwarte pod zarządem prezydenta

Geografia - Gambia

Gdzie na świecie jest Gambia? Lokalizacja tego kraju to Zachodnia Afryka, granicząca z Oceanem Atlantyckim i Senegalem. Całkowita powierzchnia kraju Gambia wynosi 11,300 km2, z czego 10,120 km2 to ziemia. To jest mały kraj. Jak możemy opisać teren kraju? W ten sposób: równina zalewowa rzeki Gambia otoczona niewielkimi wzgórzami. Najniższym punktem kraju Gambia jest Ocean Atlantycki 0 m, najwyższy punkt nienazwana elewacja 53 m:. Klimat jest tropikalny; gorąca, pora deszczowa (od czerwca do listopada); chłodniejsza pora sucha (od listopada do maja).


Mieszkańcy - Gambia

Zobaczmy, ile osób żyje w kraju Gambia. Liczba to: 2,051,363 (7/2017 oszacowanie). To nie jest bardzo duża populacja. Kto tu mieszka? Mandinka / Jahanka 34%, Fulani / Tukulur / Lorobo 22,4%, Wolof 12,6%, Jola / Karoninka 10,7%, Serahuleh 6,6%, Serer 3,2%, Manjago 2,1%, Bambara 1%, Creole / Aku Marabout 0,7%, pozostałe 0,9% , non-Gambian 5,2%, brak odpowiedzi 0,6% (2013 est.). Jakie są języki w kraju Gambia? Angielski (urzędowy), Mandinka, Wolof, Fula, inne miejscowe wernakulaty. A religie: muzułmański 96,7%, Christian 4,2%, brak 0,1%, brak odpowiedzi 0,1% (2013 est. ). Ile lat mają przeciętni ludzie? 21 rok. Musimy dodać, że ta liczba jest medianą - więc połowa ludzi jest starsza, połowa jest młodsza. Jaka jest średnia długość życia (po urodzeniu)? To: 65.1 rok. Gdzie ludzie mieszkają w kraju Gambia? Tutaj: osad rozrzuconych wzdłuż rzeki Gambia; największe społeczności, w tym stolica Bandżulu i największe miasto kraju, Serekunda, znajdują się u ujścia rzeki Gambia wzdłuż wybrzeża Atlantyku. Główne obszary miejskie kraju Gambia to: Banjul (stolica) 504,000 (2015).

Rząd i gospodarka - Gambia

Stolica kraju Gambia to Banjul i rządowy typ republika prezydencka. Rzućmy okiem na podziały administracyjne - 5 regionów, 1 miasto i 1 gmina; Banjul, Central River, Kanifing, Lower River, North Bank, Upper River, West Coast. Jeśli chodzi o ekonomię kraju Gambia, ważnymi produktami przemysłowymi są orzeszki ziemne, ryby, skóry, turystyka, napoje, montaż maszyn rolniczych, obróbka drewna, obróbka metali, odzież. Ważne produkty rolne to Ryż, proso, sorgo, orzeszki ziemne, kukurydza, sezam, maniok (maniok, tapioka), jądra palmowe; bydło, owce, kozy. Najważniejsze towary eksportowe to produkty z orzeszków ziemnych, ryby, bawełniane włókna, jądra palmowe, a najważniejszymi partnerami eksportowymi są Mali 36,3%, Gwinea 24,5%, Senegal 12,3%, Chiny 11,7%, Gwinea Bissau 5,8% (2016). Najważniejsze towary importowe to żywność, produkcja, paliwo, maszyny i sprzęt transportowy, a najważniejsi partnerzy importowi to Wybrzeże Kości Słoniowej 13%, Brazylia 12,3%, Chiny 11%, Belgia 8,6%, Indie 5,7%, Hiszpania 4,7%, Senegal 4,6% (2016). Jak bogaty jest Gambia i jak bogaci są ludzie w tym kraju? Najważniejszą liczbą jest tutaj PKB na mieszkańca (PPP): $1,700 (2017 oszacowanie). To jest bardzo niska liczba. Dodajmy, że oznacza to Produkt krajowy brutto na osobę, który jest ponownie obliczany w odniesieniu do względnego kosztu lokalnych towarów i usług. I jeszcze jedna ważna liczba - populacja poniżej granicy ubóstwa: 48.4% (2010 oszacowanie).


Mapa - GambiaBezpłatny e-book - Atlas świata: Czy chcesz mieć zawsze informacje o wszystkich krajach świata? Pobierz nasz darmowy Atlas świata - e-book teraz - tutaj - w mobi, epub lub pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Wydawca: Bispiral, s.r.o. | O nas | Zasady stronie internetowej iWorldAtlas.com i ochrony prywatności