Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Gambia

Atlas sveta: Gambia. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Gambia.

Domov - Afrika - Gambia

Informácie - Gambia

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Gambia. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Gambia. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Gambia tu:

Gambia - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Gambia? Začnime týmto: Gambia získala svoju nezávislosť od Spojeného kráľovstva v roku 1965. Geograficky obklopená Senegalom vytvorila krátkodobú konfederáciu Senegambie v rokoch 1982 až 1989. V roku 1991 podpísali obidve národy zmluvu o priateľstve a spolupráci, ale napätie sa pretrvávalo prerušovane odvtedy , Yahya Jammeh v roku 1994 viedol vojenský prevrat, ktorý prevzal prezidenta a zakázal politickú činnosť. Nová ústava a prezidentské voľby v roku 1996, po ktorých nasledovalo parlamentné hlasovanie v roku 1997, dokončili nominálny návrat k civilnej vláde. Jammeh bol zvolený za prezidenta vo všetkých nasledujúcich voľbách, vrátane naposledy na konci roka 2011. Po 22 rokoch čoraz autoritatívnejšej vlády bol prezident Jammeh porazený vo voľných a spravodlivých voľbách v decembri 2016. Vzhľadom na to, že v Garmare, medzinárodní rozvojoví partneri sa dištancovali a podstatne znížili pomoc krajine. Tieto kanály sa môžu znovu otvoriť pod vedením prezidenta

Geografia - Gambia

Kde na svete je Gambia? Umiestnenie tejto krajiny je Západná Afrika, hraničiaci s severným Atlantickým oceánom a Senegalom. Celková plocha krajiny Gambia je 11,300 km2, z čoho 10,120 km2 je zem. Takže toto je pomerne malá krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: povodňová polia rieky Gambie lemovaná niektorými nízkymi kopcami. Gambia má najnižší bod Atlantický oceán 0 m, najvyšší bod nadmorská výška 53 m. Podnebie je tropických; teplé, daždivé obdobie (jún až november); chladnokrvník, suchá sezóna (november až máj).


Obyvatelia - Gambia

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Gambia. To číslo je: 2,051,363 (7/2017 odhad). Takže toto nie je krajina s príliš mnohýmy ľudmi. Kto žije tu? Mandinka / Jahanka 34%, Fulani / Tukulur / Lorobo 22,4%, Wolof 12,6%, Jola / Karoninka 10,7%, Serahuleh 6,6%, Serer 3,2%, Manjago 2,1%, Bambara 1%, Creole / Aku Marabout 0.7% , non-Gambian 5,2%, žiadna odpoveď 0,6% (2013 est.). Aké sú jazyky v krajine Gambia? Anglický (oficiálne), Mandinka, Wolof, Fula, ďalšie domorodé ľudovej reči. A náboženstvá: moslim 95,7%, Christian 4,2%, nikto 0,1%, žiadna odozva 0,1% (2013 est. ). Koľko rokov je ľudom v priemere? 21 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 65.1 rok. Kde ľudia žijú v krajine Gambia? Tu: Osídlenia sa nachádzajú roztrúsené pozdĺž rieky Gambie; najväčšej komunity, vrátane hlavného mesta Banjul, a krajina je najväčšie mesto, Serekunda, sa nachádzajú pri ústí rieky Gambia pozdĺž pobrežia Atlantiku. Hlavné mestské oblasti krajiny Gambia sú: Banjul (kapitálu) 504000 (2015).

Vláda a hospodárstvo - Gambia

Hlavné mesto krajiny Gambia je Banjul a typ vlády prezidentskej republiky. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 5 regiónov, 1 mesto a 1 obec; Banjul, centrálna rieka, Kanifing, dolná rieka, severná banka, horná rieka, západné pobrežie. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Gambia, dôležité priemyselné produkty sú arašidy, ryby, koža, cestovný ruch, nápoje, poľnohospodárske stroje montáž, obrábanie dreva, kovoobrábanie, odevy. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Ryža, cirok, arašidy, kukurica, sezam, kasava (maniok, tapioka), palmové jadrá; hovädzí dobytok, ovce, kozy. Najdôležitejšie vývozné komodity sú arašidové výrobky, ryby, bavlna, palmové jadrá a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Mali 36.3%, Guinea 24.5% 12,3%, Čína 11,7%, Guinea-Bissau 5,8% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú potraviny, výroba, palivo, stroje a dopravné zariadenia a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Cote dIvoire 13%, Brazília 12,3%, Čína 11%, Belgicko 8,6%, India 5,7%, Španielsko 4,7%, Senegal 4,6% (2016). Ako bohatá je krajina Gambia a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $1,700 (2017 odhad). Toto je veľmi nízke číslo. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 48.4% (2010 odhad).


Mapa - GambiaE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia