Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Gambie

Atlas světa: Gambie. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Gambie.

Domů - Afrika - Gambie

Informace - Gambie

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Gambie. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Gambie. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Gambie:

Gambie - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Gambie? Začněme tímto: Gambie získala svou nezávislost od Spojeného království v roce 1965. Geograficky obklopená Senegalem tvořila krátkotrvající konfederaci Senegambie mezi lety 1982 a 1989. V roce 1991 oba státy podepsaly smlouvu o přátelství a spolupráci, ale od té doby se napětí přerušovalo . Yahya Jammeh v roce 1994 vedl vojenský převrat, který svrhl prezidenta a zakázal politickou činnost. Nová ústava a prezidentské volby v roce 1996, po nichž následovalo parlamentní hlasování v roce 1997, dokončily nominální návrat k civilní vládě. Jammeh byl zvolen prezidentem ve všech dalších volbách, včetně posledního na konci roku 2011. Po 22 letech stále více autoritářské vlády byl prezident Jammeh poražen svobodnými a spravedlivými volbami v prosinci 2016. Vzhledem k špatnému záznamu o lidských právech v Gambii pod Jammehem, zahraniční rozvojoví partneři se distancovali a podstatně snížili pomoc zemi. Tyto kanály se mohou znovu otevřít pod vedením prezidenta

Geografie - Gambie

Kde je na světě Gambie? Umístění této země je Západní Afrika sousedící se severním Atlantickým oceánem a Senegalem. Gambie má celkovou plochu 11,300 km2, z čehož 10,120 km2 je země. Takže to je docela malá země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: Niva řeky Gambie lemován některými nízkými kopci. Nejnižší bod země Gambie je Atlantický oceán 0 m, nejvyšší bod nejmenované převýšení 53 m. A klima je tropických; horké, deštivé období (červen až listopad); chladnější období sucha (listopad až květen).


Obyvatelé - Gambie

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Gambie. Počet obyvatel je: 2,051,363 (7/2017 odhad). Takže toto není příliš lidnatá země. Kdo tady žije? Mandinka / Jahanka 34%, Fulani / Tukulur / Lorobo 22,4%, Wolof 12,6%, Jola / Karoninka 10,7%, Serahuleh 6,6%, Serer 3,2%, Manjago 2,1%, Bambara 1%, Creole / Aku Marabout 0.7% , non-gambijské 5.2%, bez odpovědi 0.6% (2013 est.). Jaké jsou tu požívané jazyky? Gambie hovoří jazyky Angličtina (oficiální), Mandinka, Wolof, Fula, jiné domorodé obyvatelé. A náboženství: Muslim 95.7%, Christian 4.2%, žádná 0.1% ). Kolik let je tady lidem? 21 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 65.1 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: Osídlení roztroušených podél řeky Gambie; největší města včetně hlavního města Banjul a největšího města Serekunda se nacházejí u ústí řeky Gambie podél pobřeží Atlantického oceánu. Hlavní městské oblasti v zemi Gambie jsou: Banjul (hlavní město) 504.

Vláda a ekonomika - Gambie

Hlavní město země Gambie je Banjul a typ vlády prezidentské republiky. Podívejme se na administrativní členění - 5 regionů, 1 město a 1 obec; Banjul, centrální řeka, kanifing, dolní řeka, severní břeh, horní řeka, západní pobřeží. Pokud jde o ekonomiku, Gambie má tyto důležité průmyslové produkty: arašídy , ovce, kozy arašídy, ryby, kůže, cestovní ruch, nápoje, zemědělská technika montáž, zpracování dřeva, kovoobrábění, oblečení. Důležité zemědělské produkty jsou Rýže, ciroku, arašídy, kukuřice, sezamu, manioku, tapioky, palmových jader;. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou arašídové produkty, ryby, bavlna, palmové jádra a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou Mali 36.3%, Guinea 24.5% 12,3%, Čína 11,7%, Guinea-Bissau 5,8% (2016). Nejdůležitější importní komodity jsou potraviny, výroba, palivo, stroje a dopravní prostředky a nejdůležitější importní partneři jsou Cote dIvoire 13%, Brazílie 12,3%, Čína 11%, Belgie 8,6%, Indie 5,7%, Španělsko 4,7%, Senegal 4,6% (2016). Jakým bohatstvím oplývá Gambie a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $1,700 (2017 odhad). Toto je velmi malé číslo. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 48.4% (2010 odhad).


Mapa GambieZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí