Strona główna
Europa
Azja
Australia & Oceania
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Centralna
Ameryka Południowa
Edit Trip

Atlas Świata: Gwatemala

Atlas of World: Gwatemala. Na tej stronie możesz zobaczyć mapę, flagę kraju i wiele szczegółowych informacji o ludziach, historii i gospodarce kraju Gwatemala.


Informacje o Gwatemala

Tutaj znajdziesz online wybrane informacje o geografii, mieszkańcach, rządach, ekonomii i historii Gwatemala. Uwzględnione są wybrane statystyki, mapa ogólna i szczegółowa mapa Gwatemala. (Niektóre teksty na tej stronie są automatycznie tłumaczone, więc tłumaczenie może być niedokładne.) Teraz pracujemy nad lepszym tłumaczeniem.) Zacznijmy od flagi kraju Gwatemala tutaj:

Gwatemala - Przegląd:

Co powinieneś wiedzieć o kraju Gwatemala? Zacznijmy od tego: Cywilizacja Majów rozkwitła w Gwatemali i okolicznych regionach w pierwszym tysiącleciu ne Po prawie trzech wiekach jako hiszpańska kolonia Gwatemala uzyskała niepodległość w 1821 roku. W drugiej połowie XX wieku doświadczyła różnych rządów wojskowych i cywilnych, jak 36-letnia wojna partyzancka. W 1996 r. Rząd podpisał porozumienie pokojowe, formalnie kończące konflikt wewnętrzny, w wyniku którego zginęło ponad 200 000 osób i które według niektórych szacunków stworzyło około miliona uchodźców.

Geografia - Gwatemala

Gdzie na świecie jest Gwatemala? Lokalizacja tego kraju to Ameryka Środkowa, granicząca z północnym Pacyfikiem, pomiędzy Salwadorem i Meksykiem, granicząca z Zatoką Honduraską (Morze Karaibskie) między Hondurasem a Belize. Całkowita powierzchnia kraju Gwatemala wynosi 108,889 km2, z czego 107,159 km2 to ziemia. To nie jest duży kraj. Jak możemy opisać teren kraju? W ten sposób: dwa wschodnie zachodnie łańcuchy górskie dzielą ten kraj na trzy regiony: górskie wyżyny, wybrzeże Pacyfiku na południe od gór i rozległe północne niziny Peten. Najniższym punktem kraju Gwatemala jest Ocean Spokojny 0 m, najwyższy punkt Wulkan Tajumulco 4220 m (najwyższy punkt w Ameryce Środkowej ). Klimat jest tropikalny; gorący, wilgotny na nizinach; chłodniej na wyżynach.


Mieszkańcy - Gwatemala

Zobaczmy, ile osób żyje w kraju Gwatemala. Liczba to: 15,460,732 (7/2017 oszacowanie). To nie jest bardzo duża populacja. Kto tu mieszka? mestizo (mieszane indyjsko-hiszpańskie - w miejscowym języku hiszpańskim - Ladino) i europejskie 60,1%, Maya 39,3% (K'iche 11,3%, Q'eqchi 7,6%, Kaqchikel 7,4%, Mam 5,5%, pozostałe 7,5%), nie majowe , nonmestizo 0,15% (Xinca (rdzenna, nie-Maya), Garifuna (mieszana zachodnia i środkowoafrykańska, wyspa Carib i Arawak)), inne 0,5% (2001 r.). Jakie są języki w kraju Gwatemala? hiszpański (oficjalny) 68,9%, języki Majów 30,9 % (K'iche 8,7%, Q'eqchi 7%, Mam 4,6%, Kačchikel 4,3%, pozostałe 6,3%), inne 0,3% (w tym Xinca i Garifuna). A religie: Rzymskokatoliccy, protestanccy, rdzenni Majowie wierzący. Ile lat mają przeciętni ludzie? 22.1 rok. Musimy dodać, że ta liczba jest medianą - więc połowa ludzi jest starsza, połowa jest młodsza. Jaka jest średnia długość życia (po urodzeniu)? To: 72.6 rok. Gdzie ludzie mieszkają w kraju Gwatemala? Tutaj: zdecydowana większość ludności zamieszkuje południową część kraju, szczególnie w regionach górskich; więcej niż połowa populacji mieszka na obszarach wiejskich. Główne obszary miejskie kraju Gwatemala to: Gwatemala CITY (stolica) 2.918 milionów (2015).

Rząd i gospodarka - Gwatemala

Stolica kraju Gwatemala to Guatemala City i rządowy typ prezydenckiej republiki. Rzućmy okiem na podziały administracyjne - 22 departamentów (departamentos, singular - departamento); Alta Verapaz, Baja Verapaz, Chimaltenango, Chiquimula, El Progreso, Escuintla, Gwatemala, Huehuetenango, Izabal, Jalapa, Jutiapa, Peten, Quetzaltenango, Quiche, Retalhuleu, Sacatepequez, San Marcos, Santa Rosa, Solola, Suchitepequez, Totonicapan, Zacapa. Jeśli chodzi o ekonomię kraju Gwatemala, ważnymi produktami przemysłowymi są cukier, tekstylia i odzież, meble, chemikalia, ropa naftowa, metale, guma, turystyka. Ważne produkty rolne to Trzciny cukrowej, kukurydzy, bananów, kawy, fasoli, kardamonu; bydło, owce, świnie, kurczaki,. Najważniejsze towary eksportowe to Cukru, kawy, ropy, odzieży, bananów, owoców i warzyw, kardamonu, produktów do produkcji, kamieni szlachetnych i metali, energii elektrycznej, a najważniejszymi partnerami eksportowymi są USA 34%, Salwadoru 11,5%, Hondurasu 7,1%, Nikaragui 6%, Costa Rica 4,5%, Meksyk 4,3% (2016). Najważniejsze towary importowe to paliwa, maszyny i sprzęt transportowy, materiały budowlane, zboża, nawozy, elektryczność, produkty mineralne, produkty chemiczne, tworzywa sztuczne i produkty, a najważniejsi partnerzy importowi to US 38,1%, Meksyk 11%, Chiny 9,9%, Salwador 5%, Panama 4,2% (2016). Jak bogaty jest Gwatemala i jak bogaci są ludzie w tym kraju? Najważniejszą liczbą jest tutaj PKB na mieszkańca (PPP): $8,200 (2017 oszacowanie). To dość niska liczba. Dodajmy, że oznacza to Produkt krajowy brutto na osobę, który jest ponownie obliczany w odniesieniu do względnego kosztu lokalnych towarów i usług. I jeszcze jedna ważna liczba - populacja poniżej granicy ubóstwa: 59.3% (2014 oszacowanie).


Mapa - GwatemalaBezpłatny e-book - Atlas świata: Czy chcesz mieć zawsze informacje o wszystkich krajach świata? Pobierz nasz darmowy Atlas świata - e-book teraz - tutaj - w mobi, epub lub pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Wydawca: Bispiral, s.r.o. | O nas | Zasady stronie internetowej iWorldAtlas.com i ochrony prywatności