Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Guatemala

Atlas světa: Guatemala. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Guatemala.

Domů - Střední Amerika - Guatemala

Informace - Guatemala

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Guatemala. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Guatemala. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Guatemala:

Guatemala - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Guatemala? Začněme tímto: Mayská civilizace vzkvétala v Guatemale a okolních oblastech během prvního tisíciletí nl Po téměř třech století jako španělská kolonie získala Guatemala svou nezávislost v roce 1821. Během druhé poloviny 20. století zažila řadu vojenských a civilních vlád, stejně jako 36letá partyzánská válka. V roce 1996 vláda podepsala mírovou dohodu, která formálně ukončila vnitřní konflikt, který zanechal více než 200 000 lidí, a podle odhadů vytvořil přibližně 1 milion uprchlíků.

Geografie - Guatemala

Kde je na světě Guatemala? Umístění této země je Střední Amerika, hraničící se severním Tichým oceánem, mezi El Salvador a Mexikem a hraničící s Hondurasským zálivem (Honduras) s Belize. Guatemala má celkovou plochu 108,889 km2, z čehož 107,159 km2 je země. Takže to není nijak velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: dva horské řetězce východ-západ rozdělují zemi na tři oblasti: hornaté vysočiny, pobřeží Tichého oceánu jižně od hor a rozsáhlé severní Petenské nížiny. Nejnižší bod země Guatemala je Tichý oceán 0 m, nejvyšší bod Volcan Tajumulco 4,220 m (nejvyšší bod ve střední Americe ). A klima je tropický; horké, vlhké v nížinách; chladnější v horách.


Obyvatelé - Guatemala

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Guatemala. Počet obyvatel je: 15,460,732 (7/2017 odhad). Takže toto není příliš lidnatá země. Kdo tady žije? mestizo (španělština - španělština - místní španělština) a evropská 60,1%, Maya 39,3% (K'iche 11,3%, Q'eqchi 7,6%, Kaqchikel 7,4%, Mam 5,5%, ostatní 7,5% , non-mestic 0,15% (Xinca (původních, non-Maya), Garifuna (mixed západní a střední Afriky, Island Carib a Arawak)), ostatní 0,5% (2001 est.). Jaké jsou tu požívané jazyky? Guatemala hovoří jazyky španělština (úřední) 68,9%, Maya jazyky 30.9 % (K'iche 8,7%, Q'eqchi 7%, Mam 4,6%, Kaqchikel 4,3%, ostatní 6,3%), ostatní 0,3% (včetně Xinca a Garifuna) Římsko-. A náboženství: katolické, protestantské, domorodé mayské víry. Kolik let je tady lidem? 22.1 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 72.6 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: převážná většina populace žije v jižní polovině země, zejména v horských oblastech; více než polovina obyvatel žije ve venkovských oblastech. Hlavní městské oblasti v zemi Guatemala jsou: Guatemala CITY (hlavní město) 2,918 milionů (2015).

Vláda a ekonomika - Guatemala

Hlavní město země Guatemala je Guatemala City a typ vlády prezidentská republika. Podívejme se na administrativní členění - 22 oddělení (departamentos, singular - departamento); Alta Verapaz, Chiquimula, El Progreso, Escuintla, Guatemala, Huehuetenango, Izabal, Jalapa, Jutiapa, Peten, Quetzaltenango, Quiche, Retalhuleu, Sacatepequez, San Marcos, Santa Rosa, Solola, Suchitepequez, Totonicapan, Zacapa. Pokud jde o ekonomiku, Guatemala má tyto důležité průmyslové produkty: cukr, textil a oděv, nábytek, chemikálie, ropa, kovy, pryž, cestovní ruch. Důležité zemědělské produkty jsou Cukrové třtiny, kukuřice, banány, káva, fazole, kardamom; dobytek, ovce, prasata, kuřata. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou cukr, káva, ropa, oblečení, banány, ovoce a zelenina, kardamom, výroba výrobků, drahokamy a kovy, elektřina a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou US 34%, Salvador 11.5%, Honduras 7.1%, Nikaragua 6% Rica 4,5%, Mexiko 4,3% (2016). Nejdůležitější importní komodity jsou paliva, stroje a dopravní prostředky, stavební materiály, obilí, hnojiva, elektřina, minerální výrobky, chemické výrobky, plasty a výrobky a nejdůležitější importní partneři jsou US 38.1%, Mexiko 11% 5%, Panama 4,2% (2016). Jakým bohatstvím oplývá Guatemala a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $8,200 (2017 odhad). To je poměrně nízké číslo. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 59.3% (2014 odhad).


Mapa GuatemalaZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí