Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Guatemala

Atlas sveta: Guatemala. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Guatemala.

Domov - Stredná Amerika - Guatemala

Informácie - Guatemala

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Guatemala. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Guatemala. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Guatemala tu:

Guatemala - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Guatemala? Začnime týmto: Mayská civilizácia vzkriesila v Guatemale a okolitých regiónoch v priebehu prvého tisícročia nl Po takmer troch storočiach ako španielskej kolónii získala Guatemala svoju nezávislosť v roku 1821. V druhej polovici 20. storočia zažila rôzne vojenské a civilné vlády, rovnako ako 36-ročná guerillová vojna. V roku 1996 vláda podpísala mierovú dohodu, ktorá formálne ukončila vnútorný konflikt, ktorý zanechal viac ako 200 000 ľudí a vytvoril podľa odhadov približne 1 milión utečencov.

Geografia - Guatemala

Kde na svete je Guatemala? Umiestnenie tejto krajiny je Stredná Amerika hraničiaca so severným Tichým oceánom medzi El Salvadorom a Mexikom a hraničiaca s Hondurasským zálivom medzi Hondurasom a Belize. Celková plocha krajiny Guatemala je 108,889 km2, z čoho 107,159 km2 je zem. Takže to nie je veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: rozdeľujú krajiny na tri regióny: hornatá vysočina, pobrežie Tichého oceánu južne od hôr a obrovské severné Petenské nížiny. Guatemala má najnižší bod Tichý oceán 0 m, najvyšší bod Volkan Tajumulco 4,220 m (najvyšší bod v strednej Amerike ). Podnebie je tropické; horúce, vlhké v nížinách; chladnokrvník v horských oblastiach.


Obyvatelia - Guatemala

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Guatemala. To číslo je: 15,460,732 (7/2017 odhad). Takže toto nie je krajina s príliš mnohýmy ľudmi. Kto žije tu? mestizo (zmiešané americko-španielsky - v miestnom španielskom jazyku Ladino) a európske 60,1%, Maya 39,3% (K'iche 11,3%, Q'eqchi 7,6%, Kaqchikel 7,4%, Mam 5,5%, ostatné 7,5% , non-mestizo 0,15% (Xinca, nemaja), Garifuna (zmiešaný západný a stredný africký, ostrov Carib a Arawak)), ostatné 0,5% (2001 est.). Aké sú jazyky v krajine Guatemala? španielčina (úradná) 68,9% % (K'iche 8,7%, Q'eqchi 7%, Mam 4,6%, Kaqchikel 4,3%, ostatné 6,3%), ostatné 0,3% (vrátane Xinca a Garifuna). A náboženstvá: rímskokatolícke, protestantské, domorodé mayské vierovyznanie. Koľko rokov je ľudom v priemere? 22.1 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 72.6 rok. Kde ľudia žijú v krajine Guatemala? Tu: prevažná väčšina obyvateľstva žije v južnej polovici krajiny, najmä v horských oblastiach; viac ako polovica obyvateľov žije vo vidieckych oblastiach. Hlavné mestské oblasti krajiny Guatemala sú: Guatemala CITY (hlavné mesto) 2,918 milióna (2015).

Vláda a hospodárstvo - Guatemala

Hlavné mesto krajiny Guatemala je Guatemala City a typ vlády prezidentská republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 22 oddelení (oddelenia, singulárne - oddelenie); Alta Verapaz, Chiquimula, El Progreso, Escuintla, Guatemala, Huehuetenango, Izabal, Jalapa, Jutiapa, Peten, Quetzaltenango, Quiche, Retalhuleu, Sacatepequez, San Marcos, Santa Rosa, Solola, Suchitepequez, Totonicapan, Zacapa. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Guatemala, dôležité priemyselné produkty sú cukor, textil a odevy, nábytok, chemikálie, ropa, kovy, guma, cestovný ruch. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Cukrová trstina, kukurica, banány, káva, fazuľa, kardamom; dobytok, ovce, ošípané, kurčatá. Najdôležitejšie vývozné komodity sú Cukru, kávy, ropy, odevov, banánov, ovocia a zeleniny, kardamónu, výrobných výrobkov, drahých kameňov a kovov, elektriny a najdôležitejšími exportnými partnermi sú US 34%, El Salvador 11.5%, Honduras 7.1%, Nikaragua 6% Rica 4,5%, Mexiko 4,3% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú palivá, stroje a dopravné zariadenia, stavebné materiály, obilie, hnojivá, elektrina, minerálne výrobky, chemické výrobky, plasty a výrobky a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú US 38.1%, Mexiko 11% 5%, Panama 4,2% (2016). Ako bohatá je krajina Guatemala a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $8,200 (2017 odhad). Toto je pomerne nízke číslo. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 59.3% (2014 odhad).


Mapa - GuatemalaE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia