Strona główna
Europa
Azja
Australia & Oceania
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Centralna
Ameryka Południowa
Edit Trip

Atlas Świata: Haiti

Atlas of World: Haiti. Na tej stronie możesz zobaczyć mapę, flagę kraju i wiele szczegółowych informacji o ludziach, historii i gospodarce kraju Haiti.


Informacje o Haiti

Tutaj znajdziesz online wybrane informacje o geografii, mieszkańcach, rządach, ekonomii i historii Haiti. Uwzględnione są wybrane statystyki, mapa ogólna i szczegółowa mapa Haiti. (Niektóre teksty na tej stronie są automatycznie tłumaczone, więc tłumaczenie może być niedokładne.) Teraz pracujemy nad lepszym tłumaczeniem.) Zacznijmy od flagi kraju Haiti tutaj:

Haiti - Przegląd:

Co powinieneś wiedzieć o kraju Haiti? Zacznijmy od tego: Rodzimy Taino - który zamieszkał na wyspie Hispaniola, kiedy został odkryty przez Krzysztofa Kolumba w 1492 r. - został praktycznie unicestwiony przez hiszpańskich osadników w ciągu 25 lat. Na początku XVII wieku Francuzi ustanowili obecność na Hispanioli. W 1697 r. Hiszpania oddała Francuzom trzecią zachodnią część wyspy, która później stała się Haiti. Francuska kolonia, opierająca się na leśnictwie i przemysłach związanych z cukrem, stała się jedną z najbogatszych na Karaibach, ale tylko dzięki ciężkiemu przywozowi afrykańskich niewolników i znacznej degradacji środowiska. Pod koniec XVIII wieku prawie pół miliona niewolników Haiti zbuntowało się pod Toussaint L'Ouverture. Po długich walkach Haiti stało się pierwszym na świecie postkolonialnym narodem, który ogłosił niepodległość w 1804 roku. Obecnie jest najbiedniejszym krajem na zachodniej półkuli, Haiti przeżyło polityczną niestabilność przez większość swojej historii. Trzęsienie ziemi o sile 7,0 magnitudo uderzyło na Haiti w styczniu 2010 r. O epicentrum około 25 km (15 mil) na zachód od stolicy, Port-au-Prince. Szacuje się, że ponad 300 000 osób zostało zabitych, a około 1,5 miliona zostało bez dachu nad głową. Trzęsienie ziemi zostało ocenione jako najgorsze w tym regionie w ciągu ostatnich 200 lat. Prezydent Michel Martelly podał się do dymisji w lutym 2016 r. I został zastąpiony przez tymczasowego prezydenta Jocelerme Privert. Prezydent Jovenel Moise wygrał wybory w listopadzie 2016 r. I objął urząd w lutym 2017 r. 5 milionów zostało bez dachu nad głową. Trzęsienie ziemi zostało ocenione jako najgorsze w tym regionie w ciągu ostatnich 200 lat. Prezydent Michel Martelly podał się do dymisji w lutym 2016 r. I został zastąpiony przez tymczasowego prezydenta Jocelerme Privert. Prezydent Jovenel Moise wygrał wybory w listopadzie 2016 r. I objął urząd w lutym 2017 r. 5 milionów zostało bez dachu nad głową. Trzęsienie ziemi zostało ocenione jako najgorsze w tym regionie w ciągu ostatnich 200 lat. Prezydent Michel Martelly podał się do dymisji w lutym 2016 r. I został zastąpiony przez tymczasowego prezydenta Jocelerme Privert. Prezydent Jovenel Moise wygrał wybory w listopadzie 2016 r. I objął urząd w lutym 2017 r.

Geografia - Haiti

Gdzie na świecie jest Haiti? Lokalizacja tego kraju to Karaiby, zachodnia jedna trzecia wyspy Hispaniola, między Morzem Karaibskim a Oceanem Atlantyckim, na zachód od Dominikany. Całkowita powierzchnia kraju Haiti wynosi 27,750 km2, z czego 27,560 km2 to ziemia. To nie jest duży kraj. Jak możemy opisać teren kraju? W ten sposób: głównie szorstkie i górzyste. Najniższym punktem kraju Haiti jest Morze Karaibskie 0 m, najwyższy punkt Chaine de la Selle 2680 m. Klimat jest Tropikalnych; półsuche, gdzie góry na wschodzie odcinają wiatry handlu.


Mieszkańcy - Haiti

Zobaczmy, ile osób żyje w kraju Haiti. Liczba to: 10,646,714. To nie jest bardzo duża populacja. Kto tu mieszka? czarny 95%, mulat i biały 5%. Jakie są języki w kraju Haiti? francuski (urzędowy), kreolski (oficjalny). A religie: Rzymskokatolicki (urzędowy) 54,7%, protestant 28,5% (baptysta 15,4%, zielonoświątkowy 7,9%, adwentysta 3%, metodysta 1,5%, inne 0,7%), voodoo (urzędnik) 2,1%, inne 4,6%, żaden 10,2%. Ile lat mają przeciętni ludzie? 23 rok. Musimy dodać, że ta liczba jest medianą - więc połowa ludzi jest starsza, połowa jest młodsza. Jaka jest średnia długość życia (po urodzeniu)? To: 64.2 rok. Gdzie ludzie mieszkają w kraju Haiti? Tutaj: Dość równomiernie rozkład; największe skupiska zlokalizowane w pobliżu obszarów przybrzeżnych. Główne obszary miejskie kraju Haiti to: PORT-AU-Prince (stolica) 2,44 mln (2015).

Rząd i gospodarka - Haiti

Stolica kraju Haiti to Port-au-Prince i rządowy typ pół-prezydencka Republika. Rzućmy okiem na podziały administracyjne - 10 departamenty (departamenty, liczba pojedyncza - departament); Artibonite, Centre, Grand'Anse, Nippes, Nord, Nord-Est, Nord-Ouest, Ouest, Sud, Sud-Est. Jeśli chodzi o ekonomię kraju Haiti, ważnymi produktami przemysłowymi są tekstylia, rafinacja cukru, mielenie mąki, cement, lekki montaż z importowanych części. Ważne produkty rolne to Kawy, mango, kakao, trzciny cukrowej, ryżu, kukurydzy, sorgo; drewno,. Najważniejsze towary eksportowe to odzież, produkcja, oleje, kakao, mango, kawa, a najważniejszymi partnerami eksportowymi są USA 80,8%, Dominikana 5,1% (2016). Najważniejsze towary importowe to żywność, wyprodukowana towary, maszyny i sprzęt transportowy, paliwa, surowce, a najważniejsi partnerzy importowi to USA 19,3%, Chiny 18,9%, Antyle Holenderskie 18,1%, Indonezja 6,5%, Kolumbia 4,8% (2016). Jak bogaty jest Haiti i jak bogaci są ludzie w tym kraju? Najważniejszą liczbą jest tutaj PKB na mieszkańca (PPP): $1,800 (2017 oszacowanie). To jest bardzo niska liczba. Dodajmy, że oznacza to Produkt krajowy brutto na osobę, który jest ponownie obliczany w odniesieniu do względnego kosztu lokalnych towarów i usług. I jeszcze jedna ważna liczba - populacja poniżej granicy ubóstwa: 58.5% (2012 oszacowanie).


Mapa - HaitiBezpłatny e-book - Atlas świata: Czy chcesz mieć zawsze informacje o wszystkich krajach świata? Pobierz nasz darmowy Atlas świata - e-book teraz - tutaj - w mobi, epub lub pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Wydawca: Bispiral, s.r.o. | O nas | Zasady stronie internetowej iWorldAtlas.com i ochrony prywatności