Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Haiti

Atlas světa: Haiti. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Haiti.


Informace - Haiti

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Haiti. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Haiti. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Haiti:

Haiti - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Haiti? Začněme tímto: Rodičtí Taino, kteří obývali ostrov Hispaniola, když ho objevil Kryštof Kolumbus v roce 1492, byli do 25 let prakticky zničeni španělskými osadníky. V brzy 17. století, francouzština založil přítomnost na Hispaniola. V 1697, Španělsko postoupilo k francouzštině západní třetina ostrova, který později se stal Haiti. Francouzská kolonie, založená na lesnictví a cukrovarnickém průmyslu, se stala jednou z nejbohatších v Karibiku, ale pouze těžkým dovozem afrických otroků a značným zhoršením životního prostředí. V pozdním 18. století se Haiti téměř půl milionu otroků vzbouřilo pod Toussaint L'Ouverture. Po dlouhotrvajícím boji se Haiti stal prvním post-koloniálním černošským národem na světě a vyhlásil svou nezávislost v roce 1804. V současnosti je nejchudší zemí na západní polokouli, Haiti zažila politickou nestabilitu po většinu své historie. Zemětřesení s velkým magnitudiem 7,0 zasáhlo Haiti v lednu 2010 s epicentrem asi 25 km západně od hlavního města Port-au-Prince. Odhaduje se, že více než 300 000 lidí bylo zabito a přibližně 1,5 milionu lidí zbývalo bez domova. Zemětřesení bylo za posledních 200 let považováno za nejhorší v tomto regionu. Prezident Michel Martelly odstoupil v únoru 2016 a byl nahrazen prozatímním prezidentem Jocelerme Privertem. Prezident Jovenel Moise vyhrál volby v listopadu 2016 a převzal funkci v únoru 2017. 5 milionů zbývalo bezdomovců. Zemětřesení bylo za posledních 200 let považováno za nejhorší v tomto regionu. Prezident Michel Martelly odstoupil v únoru 2016 a byl nahrazen prozatímním prezidentem Jocelerme Privertem. Prezident Jovenel Moise vyhrál volby v listopadu 2016 a převzal funkci v únoru 2017. 5 milionů zbývalo bezdomovců. Zemětřesení bylo za posledních 200 let považováno za nejhorší v tomto regionu. Prezident Michel Martelly odstoupil v únoru 2016 a byl nahrazen prozatímním prezidentem Jocelerme Privertem. Prezident Jovenel Moise vyhrál volby v listopadu 2016 a převzal funkci v únoru 2017.

Geografie - Haiti

Kde je na světě Haiti? Umístění této země je Karibik, západní třetina ostrova Hispaniola, mezi Karibským mořem a severním Atlantickým oceánem, západně od Dominikánské republiky. Haiti má celkovou plochu 27,750 km2, z čehož 27,560 km2 je země. Takže to není nijak velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: většinou drsné a hornaté. Nejnižší bod země Haiti je Karibské moře 0 m, nejvyšší bod Chaine de la Selle 2,680 m. A klima je tropických; semiarid, kde hory na východě odříznou větrné větry.


Obyvatelé - Haiti

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Haiti. Počet obyvatel je: 10,646,714. Takže toto není příliš lidnatá země. Kdo tady žije? černá 95%, mulat a bílá 5%. Jaké jsou tu požívané jazyky? Haiti hovoří jazyky francouzština (oficiální), kreolská (oficiální). A náboženství: Římský katolík (oficiální) 54,7%, protestanti 28,5% (Baptist 15,4%, letniční 7,9%, adventisté 3%, Methodist 1,5%, ostatní 0,7%), voodoo (oficiální) 2,1%, ostatní 4,6%, žádná 10,2%. Kolik let je tady lidem? 23 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 64.2 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: Poměrně rovnoměrné rozložení; největší koncentrace poblíž pobřežních oblastí. Hlavní městské oblasti v zemi Haiti jsou: PORT-AU-Prince (hlavní město) 2,44 milionu (2015).

Vláda a ekonomika - Haiti

Hlavní město země Haiti je Port-au-Prince a typ vlády poloprezidentské republiky. Podívejme se na administrativní členění - 10 oddělení (departementy, jednotlivá - oddělení); Artibonite, Centre, Grand'Anse, Nippes, Nord, Nord-Est, Nord-Ouest, Ouest, Sud, Sud-Est. Pokud jde o ekonomiku, Haiti má tyto důležité průmyslové produkty: textil, rafinace cukru, mletí mouky, cement, lehké sestavy s použitím dovážených dílů. Důležité zemědělské produkty jsou Káva, mango, kakao, cukrová třtina, rýže, kukuřice, čirok; dřevo, vetive. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou oblečení, vyrábí, olejů, kakaa, mango, káva a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou USA 80,8%, Dominikánská republika 5,1% (2016). Nejdůležitější importní komodity jsou potraviny, vyrobené zboží, strojů a dopravních prostředků, pohonných hmot, surovin a nejdůležitější importní partneři jsou US 19,3%, Čína 18,9%, Nizozemské Antily 18,1%, Indonésie 6,5%, Kolumbie 4,8% (2016). Jakým bohatstvím oplývá Haiti a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $1,800 (2017 odhad). Toto je velmi malé číslo. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 58.5% (2012 odhad).


Mapa HaitiZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2023 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí


Tweet