Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Haiti

Atlas sveta: Haiti. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Haiti.


Informácie - Haiti

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Haiti. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Haiti. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Haiti tu:

Haiti - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Haiti? Začnime týmto: Rodáci Taino, ktorí obývali ostrov Hispaniola, keď ho objavil Kryštof Kolumbus v roku 1492, boli v priebehu 25 rokov prakticky vyhladení španielskymi osadníkmi. Na začiatku 17. storočia francúzština založila prítomnosť na Hispaniole. V roku 1697 postúpil Španielsko francúzskym západným tretím ostrova, ktorý sa neskôr stal Haiti. Francúzska kolónia, založená na lesníctve a priemysle súvisiacom s cukrom, sa stala jednou z najbohatších v Karibiku, ale iba ťažkým dovozom afrických otrokov a výrazným zhoršením životného prostredia. Koncom 18. storočia sa takmer pol milióna Haiti vzbúrilo pod Toussaint L'Ouverture. Po dlhotrvajúcom boji sa Haiti stal prvým postkoloniálnym čiernym národom na svete a vyhlásil svoju nezávislosť v roku 1804. V súčasnosti je najchudobnejšou krajinou na západnej pologuli, Haiti zažila politickú nestabilitu vo väčšine svojich dejín. Zemetrasenie o veľkom rozsahu 7,0 zasiahlo Haiti v januári 2010 s epicentrom asi 25 km (15 mi) západne od hlavného mesta Port-au-Prince. Odhaduje sa, že bolo zabitých viac ako 300 000 ľudí a približne 1,5 milióna ľudí zostalo bez domova. Zemetrasenie bolo za posledných 200 rokov považované za najhoršie v tomto regióne. Prezident Michel Martelly rezignoval vo februári 2016 a bol nahradený dočasným prezidentom Jocelerme Privertom. Prezident Jovenel Moise vyhral voľby v novembri 2016 a prevzal funkciu vo februári roku 2017. 5 miliónov ľudí zostalo bez domova. Zemetrasenie bolo za posledných 200 rokov považované za najhoršie v tomto regióne. Prezident Michel Martelly rezignoval vo februári 2016 a bol nahradený dočasným prezidentom Jocelerme Privertom. Prezident Jovenel Moise vyhral voľby v novembri 2016 a prevzal funkciu vo februári roku 2017. 5 miliónov ľudí zostalo bez domova. Zemetrasenie bolo za posledných 200 rokov považované za najhoršie v tomto regióne. Prezident Michel Martelly rezignoval vo februári 2016 a bol nahradený dočasným prezidentom Jocelerme Privertom. Prezident Jovenel Moise vyhral voľby v novembri 2016 a prevzal funkciu vo februári roku 2017.

Geografia - Haiti

Kde na svete je Haiti? Umiestnenie tejto krajiny je Karibik, západná tretina ostrova Hispaniola, medzi karibským morom a severným Atlantickým oceánom, západne od Dominikánskej republiky. Celková plocha krajiny Haiti je 27,750 km2, z čoho 27,560 km2 je zem. Takže to nie je veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: väčšinou drsné a hornaté. Haiti má najnižší bod Karibské more 0 m, najvyšší bod Chaine de la Selle 2.680 m. Podnebie je tropických; semiararid, kde hory na východe odreže obchodné vetry.


Obyvatelia - Haiti

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Haiti. To číslo je: 10,646,714. Takže toto nie je krajina s príliš mnohýmy ľudmi. Kto žije tu? čiernych 95%, mulatových a biele 5%. Aké sú jazyky v krajine Haiti? francúzskych (úradných), kreolských (oficiálnych). A náboženstvá: Rímsky katolík (oficiálny) 54,7%, protestant 28,5% (baptist 15,4%, letničný 7,9%, adventist 3%, metodista 1,5%, iný 0,7%), voodoo (úradný) 2,1%, iní 4,6%, žiaden 10,2%. Koľko rokov je ľudom v priemere? 23 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 64.2 rok. Kde ľudia žijú v krajine Haiti? Tu: Pomerne rovnomerné rozdelenie; najväčšie koncentrácie sa nachádzajú v blízkosti pobrežných oblastí. Hlavné mestské oblasti krajiny Haiti sú: PORT-AU-Prince (hlavné mesto) 2,44 milióna (2015).

Vláda a hospodárstvo - Haiti

Hlavné mesto krajiny Haiti je Port-au-Prince a typ vlády poloprezidentskej republiky. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 10 oddelenia (departementy, singulárne - departementy); Artibonite, Centre, Grand'Anse, Nippes, Nord, Nord-Est, Nord-Ouest, Ouest, Sud, Sud-Est. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Haiti, dôležité priemyselné produkty sú textil, rafinácia cukru, mletie múky, cement, ľahké zostavy s použitím dovážaných dielov. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Káva, mango, kakao, cukrová trstina, ryža, kukurica, cirok; drevo, vetive. Najdôležitejšie vývozné komodity sú oblečenie, vyrába, olejov, kakaa, mango, káva a najdôležitejšími exportnými partnermi sú USA 80,8%, Dominikánska republika 5,1% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú potraviny, vyrobené tovary, stroje a dopravné zariadenia, palivá, suroviny a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú USA 19,3%, Čína 18,9%, Holandské Antily 18,1%, Indonézia 6,5%, Kolumbia 4,8% (2016). Ako bohatá je krajina Haiti a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $1,800 (2017 odhad). Toto je veľmi nízke číslo. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 58.5% (2012 odhad).


Mapa - HaitiE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia