Strona główna
Europa
Azja
Australia & Oceania
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Centralna
Ameryka Południowa
Edit Trip

Atlas Świata: Jamajka

Atlas of World: Jamajka. Na tej stronie możesz zobaczyć mapę, flagę kraju i wiele szczegółowych informacji o ludziach, historii i gospodarce kraju Jamajka.


Informacje o Jamajka

Tutaj znajdziesz online wybrane informacje o geografii, mieszkańcach, rządach, ekonomii i historii Jamajka. Uwzględnione są wybrane statystyki, mapa ogólna i szczegółowa mapa Jamajka. (Niektóre teksty na tej stronie są automatycznie tłumaczone, więc tłumaczenie może być niedokładne.) Teraz pracujemy nad lepszym tłumaczeniem.) Zacznijmy od flagi kraju Jamajka tutaj:

Jamajka - Przegląd:

Co powinieneś wiedzieć o kraju Jamajka? Zacznijmy od tego: Wyspa - odkryta przez Krzysztofa Kolumba w 1494 r. - została zasiedlona przez Hiszpanów na początku XVI wieku. Rodzimy Taino, który od wieków zamieszkiwał Jamajkę, był stopniowo eksterminowany i zastępowany przez afrykańskich niewolników. Anglia zajęła wyspę w 1655 roku i założyła gospodarkę plantacyjną opartą na cukrze, kakao i kawie. Zniesienie niewolnictwa w 1834 roku uwolniło ćwierć miliona niewolników, z których wielu stało się drobnymi rolnikami. Jamajka stopniowo zwiększała swoją niezależność od Wielkiej Brytanii. W 1958 roku dołączył do innych kolonii brytyjskich Karaibów tworząc federację Indii Zachodnich. Jamajka uzyskała pełną niezależność, kiedy wycofała się z Federacji w 1962 roku. Pogarszające się warunki ekonomiczne w latach siedemdziesiątych doprowadziły do ​​nawracającej przemocy, gdy konkurencyjne gangi powiązane z głównymi partiami politycznymi przekształciły się w potężne sieci przestępczości zorganizowanej zajmujące się międzynarodowym przemytem narkotyków i praniem brudnych pieniędzy. Brutalna przestępczość, handel narkotykami i ubóstwo stanowią dziś poważne wyzwanie dla rządu. Niemniej jednak wiele obszarów wiejskich i uzdrowiskowych pozostaje względnie bezpiecznych i wnosi znaczny wkład w gospodarkę.

Geografia - Jamajka

Gdzie na świecie jest Jamajka? Lokalizacja tego kraju to Karaiby, wyspa na Morzu Karaibskim, na południe od Kuby. Całkowita powierzchnia kraju Jamajka wynosi 10,991 km2, z czego 10,831 km2 to ziemia. To jest mały kraj. Jak możemy opisać teren kraju? W ten sposób: głównie górskie, z wąską, nieciągłą nadmorską równiną. Najniższym punktem kraju Jamajka jest Morze Karaibskie 0 m, najwyższy punkt Błękitne szczyty Górskie 2.256 m. Klimat jest tropikalny; gorący, wilgotny; umiarkowane,.


Mieszkańcy - Jamajka

Zobaczmy, ile osób żyje w kraju Jamajka. Liczba to: 2,990,561 (7/2017 oszacowanie). To nie jest bardzo duża populacja. Kto tu mieszka? czarny 92,1%, mieszany 6,1%, East Indian 0,8%, inny 0,4%, nieokreślony 0,7% (2011 est.). Jakie są języki w kraju Jamajka? angielski, angielski patois. A religie: Protestancki 64,8% (zawiera adwentystę dnia siódmego 12,0%, zielonoświątkowcy 11,0%, inny kościół Boga 9,2%, nowotestamentowy Kościół Boży 7,2%, baptysta 6,7%, Kościół Boga na Jamajce 4,8%, Kościół Boga przepowiedni 4,5%, Anglican 2.8%, United Church 2.1%, Methodist 1.6%, Revived 1.4%, Brethren 0.9%, Moravian 0.7%), Rzymskokatolicki 2.2%, Świadek Jehowy 1.9%, Rastafarian 1.1%, inne 6.5%, żaden 21,3%, nieokreślony 2,3% (2011 rok.). Ile lat mają przeciętni ludzie? 26 rok. Musimy dodać, że ta liczba jest medianą - więc połowa ludzi jest starsza, połowa jest młodsza. Jaka jest średnia długość życia (po urodzeniu)? To: 73.7 rok. Gdzie ludzie mieszkają w kraju Jamajka? Tutaj: Gęstość zaludnienia jest wysoka w całym okresie, ale wzrasta w okolicach Kingston, Montego Bay i Port Esquivel. Główne obszary miejskie kraju Jamajka to: Kingston (stolica) 588,000 (2015).

Rząd i gospodarka - Jamajka

Stolica kraju Jamajka to Kingston i rządowy typ demokracji parlamentarnej (parlament) w ramach monarchii konstytucyjnej; Rzeczypospolitej. Rzućmy okiem na podziały administracyjne - 14 parafie; Clarendon, Hanower, Kingston, Manchester, Portland, Saint Andrew, Saint Ann, Saint Catherine, Saint Elizabeth, Saint James, Saint Mary, Saint Thomas, Trelawny, Westmoreland. Jeśli chodzi o ekonomię kraju Jamajka, ważnymi produktami przemysłowymi są turystyka skorupiaków , boksyt / tlenek glinu, przetwórstwo rolne, produkcja lekka, rum, cement, metal, papier, produkty chemiczne, telekomunikacja. Ważne produkty rolne to trzcina cukrowa, banany, kawa, cytrusy, ignamy, receees, warzywa; drób, kozy, mleko;. Najważniejsze towary eksportowe to tlenek glinu, boksyt, cukier, rum, kawa, ignamy, napoje, chemikalia, odzież , paliwa mineralne, a najważniejszymi partnerami eksportowymi są USA 40,8%, Kanada 11,9%, Holandia 10,2%, Rosja 5,8%, Zjednoczone Królestwo 4,1% (2016). Najważniejsze towary importowe to żywność i inne towary konsumpcyjne, artykuły przemysłowe, paliwo, części i akcesoria dóbr inwestycyjnych, maszyn i sprzętu transportowego, materiały budowlane, a najważniejsi partnerzy importowi to USA 39% , Trynidad i Tobago 7,2%, Chiny 6,4%, Japonia 6,2%, Meksyk 4,1% (2016). Jak bogaty jest Jamajka i jak bogaci są ludzie w tym kraju? Najważniejszą liczbą jest tutaj PKB na mieszkańca (PPP): $9,200 (2017 oszacowanie). To dość niska liczba. Dodajmy, że oznacza to Produkt krajowy brutto na osobę, który jest ponownie obliczany w odniesieniu do względnego kosztu lokalnych towarów i usług. I jeszcze jedna ważna liczba - populacja poniżej granicy ubóstwa: 16.5% (2009 oszacowanie).


Mapa - JamajkaBezpłatny e-book - Atlas świata: Czy chcesz mieć zawsze informacje o wszystkich krajach świata? Pobierz nasz darmowy Atlas świata - e-book teraz - tutaj - w mobi, epub lub pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Wydawca: Bispiral, s.r.o. | O nas | Zasady stronie internetowej iWorldAtlas.com i ochrony prywatności