Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Jamajka

Atlas sveta: Jamajka. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Jamajka.


Informácie - Jamajka

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Jamajka. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Jamajka. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Jamajka tu:

Jamajka - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Jamajka? Začnime týmto: Ostrov - objavený Christopher Columbus v roku 1494 - bol usadený španielsky začiatkom 16. storočia. Rodáci Taino, ktorí po stáročia obývali Jamajku, boli postupne vyhladení a nahradení africkými otrokmi. Anglicko zachytilo ostrov v roku 1655 a založilo pestovateľskú ekonomiku založenú na cukre, kakau a káve. Zrušenie otroctva v roku 1834 oslobodilo štvrť milióna otrokov, z ktorých mnohí sa stali malými poľnohospodári. Jamajka postupne zvyšovala svoju nezávislosť od Británie. V roku 1958 sa pripojila k ostatným kolumbijským kolumbijským kolóniám pri formovaní Federácie Západných Indov. Jamajka získala úplnú nezávislosť, keď sa v roku 1962 stiahla z federácie. Zhoršujúce sa hospodárske podmienky v priebehu sedemdesiatych rokov viedli k opakovanému násiliu, keďže súperove gangy, ktoré sa združili s hlavnými politickými stranami, sa vyvinuli do silných sietí organizovaného zločinu zapojených do medzinárodného pašovania drog a prania špinavých peňazí. Násilná kriminalita, obchodovanie s drogami a chudoba predstavujú pre vládu významné výzvy. Mnohé vidiecke a rekreačné oblasti však zostávajú relatívne bezpečné a významne prispievajú k hospodárstvu.

Geografia - Jamajka

Kde na svete je Jamajka? Umiestnenie tejto krajiny je Karibik, ostrov v Karibskom mori, južne od Kuby. Celková plocha krajiny Jamajka je 10,991 km2, z čoho 10,831 km2 je zem. Takže toto je pomerne malá krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: väčšinou hôr, s úzkym, diskontinuálnym pobrežné pláni. Jamajka má najnižší bod Karibské more 0 m, najvyšší bod Blue Mountain Peak 2256. Podnebie je tropických; horúce, vlhké; miernej interio.


Obyvatelia - Jamajka

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Jamajka. To číslo je: 2,990,561 (7/2017 odhad). Takže toto nie je krajina s príliš mnohýmy ľudmi. Kto žije tu? čierna 92,1%, zmiešaná 6,1%, východná indická 0,8%, ostatná 0,4%, nespecifikovaná 0,7% (2011 est.). Aké sú jazyky v krajine Jamajka? angličtina, angličtina patois. A náboženstvá: Protestant 64,8% (vrátane adventistov sedemdňového dňa 12,0%, letovných 11,0%, iných cirkví Božích 9,2%, novej zákonnej cirkvi Boha 7,2%, baptistov 6,7%, cirkvi Božiej na Jamajke 4,8%, cirkvi Boha proroctva 4,5% Anglická 2,8%, cirkevná cirkevná 2,1%, metodická 1,6%, revitalizovaná 1,4%, bratská 0,9% a moravská 0,7%), rímsky katolík 2,2%, svedok Jehovov 1,9%, rastafarián 1,1%, iný 6,5%, žiadny 21,3% 2,3% (2011 est.). Koľko rokov je ľudom v priemere? 26 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 73.7 rok. Kde ľudia žijú v krajine Jamajka? Tu: hustota zaľudnenia je v celom vysoká, ale zvyšuje sa v Kingston, Montego Bay a Port Esquivel a jeho okolie. Hlavné mestské oblasti krajiny Jamajka sú: Kingston (kapitál) 588000 (2015).

Vláda a hospodárstvo - Jamajka

Hlavné mesto krajiny Jamajka je Kingston a typ vlády parlamentná demokracia (parlament) pod ústavnou monarchiou; oblasť Commonwealthu. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 14 farnosti; Clarendon, Hanover, Kingston, Manchester, Portland, Saint Andrew, Saint Ann, Saint Catherine, Saint Elizabeth, Saint James, Saint Mary, Saint Thomas, Trelawny, Westmoreland. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Jamajka, dôležité priemyselné produkty sú turistika z mäkkýšov , bauxit / alumina, poľnohospodárske spracovanie, ľahké výrobky, rum, cement, kovy, papier, chemické výrobky, telekomunikácie. Dôležité poľnohospodárske produkty sú cukrová trstina, banány, káva, citrusy, sladké zemiaky, akky, zelenina; hydina, kozy, mlieko;. Najdôležitejšie vývozné komodity sú oxidu hlinitého, bauxitu, cukru, rumu, kávu, , minerálne palivá a najdôležitejšími exportnými partnermi sú USA 40,8%, Kanada 11,9%, Holandsko 10,2%, Rusko 5,8%, Veľká Británia 4,1% (2016),. Najdôležitejšie dovozné komodity sú potraviny a ďalšie spotrebný tovar, priemyselných, paliva, diely a príslušenstvo kapitálových statkov, strojov a dopravných prostriedkov, stavebné materiály a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú US o 39% , Trinidad a Tobago 7,2%, Čína 6,4%, Japonsko 6,2%, Mexiko 4,1% (2016). Ako bohatá je krajina Jamajka a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $9,200 (2017 odhad). Toto je pomerne nízke číslo. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 16.5% (2009 odhad).


Mapa - JamajkaE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia


Tweet