Strona główna
Europa
Azja
Australia & Oceania
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Centralna
Ameryka Południowa
Edit Trip

Atlas Świata: Jordania

Atlas of World: Jordania. Na tej stronie możesz zobaczyć mapę, flagę kraju i wiele szczegółowych informacji o ludziach, historii i gospodarce kraju Jordania.

Strona główna - Azja - Jordania

Informacje o Jordania

Tutaj znajdziesz online wybrane informacje o geografii, mieszkańcach, rządach, ekonomii i historii Jordania. Uwzględnione są wybrane statystyki, mapa ogólna i szczegółowa mapa Jordania. (Niektóre teksty na tej stronie są automatycznie tłumaczone, więc tłumaczenie może być niedokładne.) Teraz pracujemy nad lepszym tłumaczeniem.) Zacznijmy od flagi kraju Jordania tutaj:

Jordania - Przegląd:

Co powinieneś wiedzieć o kraju Jordania? Zacznijmy od tego: Po I wojnie światowej i rozwiązaniu Imperium Osmańskiego Liga Narodów przyznała Wielkiej Brytanii mandat do rządzenia znaczną częścią Bliskiego Wschodu. Wielka Brytania wyznaczyła na początku lat dwudziestych pół-autonomiczny region Transjordanii z Palestyny. Obszar uzyskał niepodległość w 1946 roku, a następnie stał się Jordańskim Królestwem Haszymidzkim. Długoletni władca tego kraju, król Hussein (1953-1999), skutecznie radził sobie z konkurencyjną presją ze strony głównych mocarstw (USA, ZSRR i Wielkiej Brytanii), różnych państw arabskich, Izraela i dużej wewnętrznej ludności palestyńskiej. Jordan stracił Zachodni Brzeg do Izraela w wojnie sześciodniowej 1967 roku. Król Husajn w 1988 r. Na stałe zrzekł się roszczeń Jordanii wobec Zachodniego Brzegu; w 1994 r. podpisał traktat pokojowy z Izraelem. Król Abdallah II, najstarszy syn króla Husajna, objął tron ​​po śmierci ojca w 1999 roku. Realizował skromne reformy polityczne i gospodarcze, w tym uchwalenie nowej ustawy wyborczej na początku 2016 r. Przed wyborami parlamentarnymi, które odbyły się we wrześniu. Islamski Front Akcji, będący politycznym ramieniem Jordańskiego Bractwa Muzułmańskiego, powrócił do parlamentu z 15 mandatami po bojkocie dwóch poprzednich wyborów w 2010 i 2013 roku.

Geografia - Jordania

Gdzie na świecie jest Jordania? Lokalizacja tego kraju to Bliski Wschód, północno-zachodnia część Arabii Saudyjskiej, między Izraelem (na zachód) a Irakiem. Całkowita powierzchnia kraju Jordania wynosi 89,342 km2, z czego 88,802 km2 to ziemia. To nie jest duży kraj. Jak możemy opisać teren kraju? W ten sposób: głównie pustynny płaskowyż na wschodzie, górski obszar na zachodzie; Wielka Rift Valley oddziela wschodnie i zachodnie brzegi Jordanu Rive. Najniższym punktem kraju Jordania jest Morze Martwe - 431 m, najwyższy punkt Jabal Umm ad Dami 1 854 m. Klimat jest głównie pustynna; pora deszczowa na zachodzie (od listopada do kwietnia),.


Mieszkańcy - Jordania

Zobaczmy, ile osób żyje w kraju Jordania. Liczba to: 10,248,069. To nie jest bardzo duża populacja. Kto tu mieszka? Arabskie 98%, Czerkies 1%, Ormiański 1%. Jakie są języki w kraju Jordania? Arabski (urzędowy), angielski (szeroko rozumiany wśród wyższych i średnich klas). A religie: muzułmanin 97,2% (oficjalny, głównie sunnicki), chrześcijański 2,2% (większość greckiego prawosławnego, ale niektórzy greccy i rzymscy katolicy, syryjscy prawosławni, koptyjscy prawosławni, ormiańscy ortodoksi i Wyznania protestanckie), buddyjskie 0,4%, hinduskie 0,1%, żydowskie. Ile lat mają przeciętni ludzie? 22.5 rok. Musimy dodać, że ta liczba jest medianą - więc połowa ludzi jest starsza, połowa jest młodsza. Jaka jest średnia długość życia (po urodzeniu)? To: 74.8 rok. Gdzie ludzie mieszkają w kraju Jordania? Tutaj: Populacje silnie skoncentrowane na zachodzie, a zwłaszcza na północnym-zachodzie, w stolicy i wokół Ammanu; spora, ale mniejsza populacja znajduje się na południowym zachodzie wzdłuż brzegu Zatoki Akaba. Główne obszary miejskie kraju Jordania to: Amman (stolica) 1.155 milionów (2015).

Rząd i gospodarka - Jordania

Stolica kraju Jordania to Amman i rządowy typ parlamentarnej monarchii konstytucyjnej. Rzućmy okiem na podziały administracyjne - 12 gubernatorstw (muhafazat, liczba pojedyncza - muhafazah); "Ajlun, Al" Aqabah, Al Balqa ", Al Karak, Al Mafraq, Al? Asimah (Amman), At Tafilah, Az Zarqa ', Irbid, Jarash, Ma'an, Madaba. Jeśli chodzi o ekonomię kraju Jordania, ważnymi produktami przemysłowymi są turystyka mleczarska , technologia informacyjna, odzież, nawóz, potaż, fosforanowanie, farmaceutyki, rafinacja ropy naftowej, cement, chemikalia nieorganiczne, produkcja lekka. Ważne produkty rolne to Cytrusów, pomidorów, ogórków, oliwek, truskawek, owoców pestkowych; owce, drób,. Najważniejsze towary eksportowe to tekstylia, nawozy, potas, fosforany, warzywa, farmaceutyki, a najważniejszymi partnerami eksportowymi są USA 25,2%, Arabia Saudyjska 14,2%, Indie 8,4%, Irak 6,8%, ZEA 5,6%, Kuwejt 5,1% (2016). Najważniejsze towary importowe to ropa naftowa, produkty rafinacji ropy naftowej, maszyny, sprzęt transportowy, żelazo, zboża, a najważniejsi partnerzy importowi to Chiny 14%, Arabia Saudyjska 11.8% , USA 7,4%, Niemcy 4,8%, Włochy 4,7%, ZEA 4,4% (2016). Jak bogaty jest Jordania i jak bogaci są ludzie w tym kraju? Najważniejszą liczbą jest tutaj PKB na mieszkańca (PPP): $12,500 (2017 oszacowanie). To całkiem dobrze. Dodajmy, że oznacza to Produkt krajowy brutto na osobę, który jest ponownie obliczany w odniesieniu do względnego kosztu lokalnych towarów i usług. I jeszcze jedna ważna liczba - populacja poniżej granicy ubóstwa: 14.2% (2002 oszacowanie).


Mapa - JordaniaBezpłatny e-book - Atlas świata: Czy chcesz mieć zawsze informacje o wszystkich krajach świata? Pobierz nasz darmowy Atlas świata - e-book teraz - tutaj - w mobi, epub lub pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Wydawca: Bispiral, s.r.o. | O nas | Zasady stronie internetowej iWorldAtlas.com i ochrony prywatności