Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Jordánsko

Atlas sveta: Jordánsko. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Jordánsko.

Domov - Ázia - Jordánsko

Informácie - Jordánsko

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Jordánsko. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Jordánsko. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Jordánsko tu:

Jordánsko - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Jordánsko? Začnime týmto: Po prvej svetovej vojne a rozpadu Osmanskej ríše, Liga národov udelila Britániu mandát vládnuť veľa z Blízkeho východu. Británia na začiatku dvadsiateho storočia vymedzila poloostnický región Transjordán z Palestíny. Táto oblasť získala svoju nezávislosť v roku 1946 a neskôr sa stala Jordánskym hášimovským kráľovstvom. Kráľ Husajn (1953-99) úspešne prekonal konkurenčný tlak veľkých mocností (USA, ZSSR a Veľkej Británie), rôznych arabských štátov, Izraela a veľkého vnútorného palestínskeho obyvateľstva. Jordánsko stratilo Západný breh Izraelu v šesťdňovej vojne v roku 1967. Kráľ Husajn sa v roku 1988 natrvalo vzdal Jordánskych nárokov na Západný breh; v roku 1994 podpísal mierovú zmluvu s Izraelom. Kráľ Abdalláh II, najstarší syn kráľa Husajna, prevzal trón po smrti svojho otca v roku 1999. Zaviedol skromné ​​politické a ekonomické reformy vrátane prijatia nového volebného zákona na začiatku roka 2016 pred parlamentnými voľbami, ktoré sa konali v septembri. Islamský akčný front, ktorý je politickým ramenom Jordánskeho moslimského bratstva, sa vrátil do parlamentu s 15 kreslami po bojkotovaní predchádzajúcich dvoch volieb v rokoch 2010 a 2013.

Geografia - Jordánsko

Kde na svete je Jordánsko? Umiestnenie tejto krajiny je Blízky východ, severozápadne od Saudskej Arábie, medzi Izraelom (na západe) a Irakom. Celková plocha krajiny Jordánsko je 89,342 km2, z čoho 88,802 km2 je zem. Takže to nie je veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: väčšinou púštna náhorná plošina na východe, horská oblasť na západe; Veľké údolie Rift oddeľuje východné a západné brehy Jordánu Rive. Jordánsko má najnižší bod Mrtvé more -431 m, najvyšší bod Jabal Umm ad Dami 1 854 m. Podnebie je prevažne vyprahnutá púšť; dažďová sezóna na západe (od novembra do apríla).


Obyvatelia - Jordánsko

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Jordánsko. To číslo je: 10,248,069. Takže toto nie je krajina s príliš mnohýmy ľudmi. Kto žije tu? arabských 98%, cirkasiánskych 1%, arménskych 1%. Aké sú jazyky v krajine Jordánsko? Arabčina (úradný), angličtina (všeobecne chápaný medzi hornou a strednej triedy). A náboženstvá: moslimské 97,2% (oficiálne, prevažne sunniti), Christian 2,2% (väčšinovú grécku ortodoxné, ale niektorí gréckych a rímskych katolíkov, sýrskej ortodoxnej, Coptic ortodoxnej, arménskej ortodoxnej, a Protestantské denominácie), budhistické 0,4%, hinduistické 0,1%, židovské. Koľko rokov je ľudom v priemere? 22.5 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 74.8 rok. Kde ľudia žijú v krajine Jordánsko? Tu: Populácie ťažko sústredené na západe a najmä na severozápade v hlavnom meste Ammánu av jeho okolí; veľká, ale menšia populácia sa nachádza na juhozápade pozdĺž pobrežia Aqabského zálivu. Hlavné mestské oblasti krajiny Jordánsko sú: Amman (hlavné mesto) 1.155 miliónov (2015).

Vláda a hospodárstvo - Jordánsko

Hlavné mesto krajiny Jordánsko je Amman a typ vlády parlamentnej ústavnej monarchie. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 12 správcov (muhafazat, singular - muhafazah); "Ajlun, Al'Aqabah, Al Balqa", Al Karak, Al Mafraq, Al-Asimah (Amman), At Tafilah, Az Zarqa, Irbid, Jarash, Ma'an, Madaba. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Jordánsko, dôležité priemyselné produkty sú turistika, informačné technológie, odevy, hnojivá, potaše, fosfát ťažba, liečivá, rafinácia ropy, cement, anorganické chemikálie, ľahká výroba. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Citrusov, paradajok, uhoriek, olív, jahôd, kôstkového ovocia; ovce, hydina, mliečna. Najdôležitejšie vývozné komodity sú textil, hnojivá, potaše, fosfáty, zelenina, a najdôležitejšími exportnými partnermi sú USA 25,2%, Saudská Arábia 14,2%, India 8,4%, Irak 6,8%, Spojené arabské emiráty 5,6%, Kuvajt 5,1% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú ropa, rafinované ropné produkty, stroje, dopravné zariadenia, železo, obilniny a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Čína 14%, Saudská Arábia 11.8% , USA 7,4%, Nemecko 4,8%, Taliansko 4,7%, Spojené arabské emiráty 4,4% (2016). Ako bohatá je krajina Jordánsko a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $12,500 (2017 odhad). To je celkom dobré. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 14.2% (2002 odhad).


Mapa - JordánskoE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia