Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Jordánsko

Atlas světa: Jordánsko. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Jordánsko.

Domů - Asie - Jordánsko

Informace - Jordánsko

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Jordánsko. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Jordánsko. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Jordánsko:

Jordánsko - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Jordánsko? Začněme tímto: Po první světové válce a rozpadu Osmanské říše byla Liga národů udělena Británii mandát vládnout hodně z Blízkého východu. Británie vymezila poloostnickou oblast Transjordánu z Palestiny na počátku dvacátých let 20. století. Oblast získala svou nezávislost v roce 1946 a poté se stala Jordánským hášimovským královstvím. Dlouholetý pravítko krále Husajna (1953-99) úspěšně sledoval konkurenční tlaky velkých sil (USA, SSSR a Velké Británie), různých arabských států, Izraele a velkého vnitřního palestinského obyvatelstva. Jordánsko ztratil na Západním břehu Izraeli během šestidenní války v roce 1967. Král Husajn se v roce 1988 trvale vzdal Jordánských nároků na Západní břeh; v roce 1994 podepsal mírovou smlouvu s Izraelem. Král Abdalláh II, nejstarší syn krále Husajna, převzal trůn po smrti svého otce v roce 1999. Uskutečnil mírné politické a ekonomické reformy včetně přijetí nového volebního zákona na počátku roku 2016 před parlamentními volbami konanými v září. Islámský akční fronta, která je politickým ramenem Jordánského muslimského bratrstva, se vrátila do parlamentu s 15 místy po bojkotování předchozích dvou voleb v letech 2010 a 2013.

Geografie - Jordánsko

Kde je na světě Jordánsko? Umístění této země je Blízký východ, severozápad Saúdské Arábie, mezi Izraelem (na západ) a Irákem. Jordánsko má celkovou plochu 89,342 km2, z čehož 88,802 km2 je země. Takže to není nijak velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: převážně pouštní náhorní plošina na východě, horská oblast na západě; Velká údolí Rift odděluje východní a západní břehy Jordánu Rive. Nejnižší bod země Jordánsko je Mrtvé moře -431 m, nejvyšší bod Jabal Umm ad Dami 1 854 m. A klima je převážně vyprahlé pouště; období dešťů na západě (listopad až duben).


Obyvatelé - Jordánsko

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Jordánsko. Počet obyvatel je: 10,248,069. Takže toto není příliš lidnatá země. Kdo tady žije? Arab 98%, Cirkassian 1%, Arménský 1%. Jaké jsou tu požívané jazyky? Jordánsko hovoří jazyky Arabský (oficiální), anglicky (široce známý mezi horními a středními třídami). A náboženství: Muslim 97,2% (úředníci, převážně sunnitští), křesťané 2,2% (většinoví řečtini ortodoxní, ale někteří řečtí a římští katolíci, syrští ortodoxní, Protestantské denominace), buddhisté 0,4%, hinduisté 0,1%, židovští. Kolik let je tady lidem? 22.5 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 74.8 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: Obyvatelé silně soustředěných na západě a zejména na severozápadě, v hlavním městě Ammánu av jeho okolí;. Hlavní městské oblasti v zemi Jordánsko jsou: (2015).

Vláda a ekonomika - Jordánsko

Hlavní město země Jordánsko je Amman a typ vlády parlamentní ústavní monarchie. Podívejme se na administrativní členění - 12 guvernérů (muhafazat, singular - muhafazah); 'Ajlun, Al' Aqabah, Al Balqa ', Al Karak, Al Mafraq, Al'Asimah (Amman), At Tafilah, Az Zarqa', Irbid, Jarash, Ma'an, Madaba. Pokud jde o ekonomiku, Jordánsko má tyto důležité průmyslové produkty: turistika, informační technologie, oděvy, hnojiva, potaše, fosfátová těžba, léčiva, rafinace ropy, cement, anorganické chemikálie, lehká výroba. Důležité zemědělské produkty jsou Citrusů, rajčat, okurky, olivy, jahody, ovce, drůbež, mléčná. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou textil, hnojiva, potaše, fosfáty, a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou USA 25,2%, Saúdská Arábie 14,2%, Indie 8,4%, Irák 6,8%, Spojené arabské emiráty 5,6%, Kuvajt 5,1% (2016). Nejdůležitější importní komodity jsou ropa, rafinované ropné produkty, stroje, dopravní prostředky, železo, obiloviny a nejdůležitější importní partneři jsou Čína 14%, Saúdská Arábie 11.8% , USA 7,4%, Německo 4,8%, Itálie 4,7%, Spojené arabské emiráty 4,4% (2016). Jakým bohatstvím oplývá Jordánsko a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $12,500 (2017 odhad). To je docela dobré. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 14.2% (2002 odhad).


Mapa JordánskoZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí