Strona główna
Europa
Azja
Australia & Oceania
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Centralna
Ameryka Południowa
Edit Trip

Atlas Świata: Kambodża

Atlas of World: Kambodża. Na tej stronie możesz zobaczyć mapę, flagę kraju i wiele szczegółowych informacji o ludziach, historii i gospodarce kraju Kambodża.

Strona główna - Azja - Kambodża

Informacje o Kambodża

Tutaj znajdziesz online wybrane informacje o geografii, mieszkańcach, rządach, ekonomii i historii Kambodża. Uwzględnione są wybrane statystyki, mapa ogólna i szczegółowa mapa Kambodża. (Niektóre teksty na tej stronie są automatycznie tłumaczone, więc tłumaczenie może być niedokładne.) Teraz pracujemy nad lepszym tłumaczeniem.) Zacznijmy od flagi kraju Kambodża tutaj:

Kambodża - Przegląd:

Co powinieneś wiedzieć o kraju Kambodża? Zacznijmy od tego: Większość mieszkańców Kambodży uważa się za Khmerów, potomków imperium Angkor, które rozciągają się na większą część Azji Południowo-Wschodniej i osiągnęły swój zenit między X a XIII wiekiem. Ataki tajlandzkich i Cham (z dzisiejszego Wietnamu) osłabiły imperium, powodując długi okres spadku. Król umieścił kraj pod francuską ochroną w 1863 roku, a stał się częścią francuskiej Indochiny w 1887 roku. Po japońskiej okupacji podczas II wojny światowej, Kambodża uzyskała pełną niepodległość od Francji w 1953 roku. W kwietniu 1975 roku, po siedmioletniej walce, komunista Siły Czerwonych Khmerów zdobyły Phnom Penh i ewakuowały wszystkie miasta. Co najmniej 1,5 miliona Kambodżan zginęło z powodu egzekucji, zmusiło do życia lub głodu podczas reżimu Czerwonych Khmerów pod POL POT. W grudniu 1978 r. Wietnamska inwazja wypędziła Khmer Rouge na wieś, rozpoczęła 10-letnią okupację wietnamską i przeprowadziła prawie 13 lat wojny domowej. Porozumienia pokojowe Paryża z 1991 r. Nakazały demokratyczne wybory i zawieszenie broni, które nie zostały w pełni uszanowane przez Czerwoną Khmerów. Sponsorowane przez ONZ wybory w 1993 r. Pomogły przywrócić nieco pozorów normalności w rządzie koalicyjnym. Walki bojowe w 1997 r. Zakończyły pierwszy rząd koalicyjny, ale druga tura wyborów krajowych w 1998 r. Doprowadziła do utworzenia kolejnego rządu koalicyjnego i odnowionej stabilności politycznej. Pozostałe elementy Czerwonych Khmerów poddały się na początku 1999 roku. Niektórzy z żyjących przywódców Czerwonych Khmerów zostali osądzeni lub oczekują na proces za zbrodnie przeciwko ludzkości przez hybrydowy trybunał ONZ Kambodży wspierany przez międzynarodową pomoc. Wybory w lipcu 2003 r. Były względnie pokojowe, ale trwało rok negocjacji pomiędzy rywalizującymi partiami politycznymi, zanim powstał rząd koalicyjny. W październiku 2004 r. Król Norodom Sihanouk zrzekł się tronu, a jego syn, książę Norodom Sihamoni, został wybrany, aby odnieść sukces. Ostatnie wybory lokalne (Rady Gminy) odbyły się w Kambodży w 2012 r., Przy czym niewielka część przemocy przed wyborami poprzedziła wcześniejsze wybory. Wybory krajowe w lipcu 2013 r. Były kwestionowane, a opozycja - Kambodżańska Narodowa Partia Ratunkowa (CNRP) - bojkotowała Zgromadzenie Narodowe. Polityczny impas zakończył się prawie rok później, a CNRP zgodziła się na wstąpienie do parlamentu w zamian za zobowiązanie partii rządzącej do reform wyborczych i ustawodawczych. CNRP osiągnął dalsze zyski w wyborach lokalnych w czerwcu 2017 r., przyśpieszając wysiłki premiera Hun SEN na rzecz marginalizacji CNRP przed wyborami krajowymi w 2018 r. Hun Sen aresztował przewodniczącego CNRP Kem Sokha we wrześniu 2017 r., a następnie rozwiązał CNRP w listopadzie 2017 r. i zakazał jej przywódcom uczestniczenia w polityce przez co najmniej pięć lat. Miejsca CNRP w Zgromadzeniu Narodowym zostały redystrybuowane do mniejszych, bardziej elastycznych partii opozycyjnych.

Geografia - Kambodża

Gdzie na świecie jest Kambodża? Lokalizacja tego kraju to Azja Południowo-Wschodnia, granicząca z Zatoką Tajlandzką, między Tajlandią, Wietnamem i Laosem. Całkowita powierzchnia kraju Kambodża wynosi 181,035 km2, z czego 176,515 km2 to ziemia. To nie jest duży kraj. Jak możemy opisać teren kraju? W ten sposób: większości niskie, płaskie równiny; góry w południowo-zachodniej i północnej części Zatoki Tajlandii. Najniższym punktem kraju Kambodża jest 0 m, najwyższy punkt Phnum Aoral 1 810 m. Klimat jest Tropikalne; deszczowy, pora monsunowa (od maja do listopada); pora sucha (od grudnia do kwietnia); niewielkie wahania temperatury sezonowej, w.


Mieszkańcy - Kambodża

Zobaczmy, ile osób żyje w kraju Kambodża. Liczba to: 16,204,486. To nie jest bardzo duża populacja. Kto tu mieszka? Khmer 97,6%, Cham 1,2%, chiński 0,1%, wietnamski 0,1%, inne 0,9% (2013 rok.). Jakie są języki w kraju Kambodża? Khmer (oficjalny) 96,3%, inne 3,7% (2008 est.). A religie: Buddyjski (oficjalny) 96,9%, muzułmanin 1,9%, Christian 0,4%, inne 0,8% (2008 r.). Ile lat mają przeciętni ludzie? 25.3 rok. Musimy dodać, że ta liczba jest medianą - więc połowa ludzi jest starsza, połowa jest młodsza. Jaka jest średnia długość życia (po urodzeniu)? To: 64.9 rok. Gdzie ludzie mieszkają w kraju Kambodża? Tutaj: Populacja skoncentrowana na południowym wschodzie, szczególnie w stolicy Phnom Penh i wokół niej; Dalsza dystrybucja jest ściśle powiązana z Tonle Sap i Mekong Rivers. Główne obszary miejskie kraju Kambodża to: Phnom PENH (kapitał) 1,731 milionów (2015).

Rząd i gospodarka - Kambodża

Stolica kraju Kambodża to Phnom Penh i rządowy typ parlamentarnej monarchii konstytucyjnej. Rzućmy okiem na podziały administracyjne - 24 prowincji (khett, liczba pojedyncza i mnoga) i 1 gmina (krong, liczba pojedyncza i mnoga). Jeśli chodzi o ekonomię kraju Kambodża, ważnymi produktami przemysłowymi są turystyka jedwabnicza , odzież, budownictwo , mielenie ryżu, rybołówstwo, drewno i wyroby z drewna, guma, cement, wydobycie klejnotów, tekstylia. Ważne produkty rolne to Ryż, guma, kukurydza, warzywa, orzechy nerkowca, maniok (maniok, tapioka),. Najważniejsze towary eksportowe to odzież, drewno, guma, ryż, ryby, tytoń, footwea, a najważniejszymi partnerami eksportowymi są USA 21,3%, Wielka Brytania 9,4%, Niemcy 9% , Japonia 8,2%, Kanada 6,5%, Chiny 6%, Tajlandia 4,2%, Hiszpania 4% (2016). Najważniejsze towary importowe to produkty naftowe, papierosy, złoto, materiały budowlane, maszyny, pojazdy mechaniczne, produkty farmaceutyczne, a najważniejsi partnerzy importowi to Chiny 35,3%, Tajlandia 14,8%, Wietnam 11 %, Singapur 4.4%, Japonia 4.1%, Hongkong 4% (2016). Jak bogaty jest Kambodża i jak bogaci są ludzie w tym kraju? Najważniejszą liczbą jest tutaj PKB na mieszkańca (PPP): $4,000 (2017 oszacowanie). To jest bardzo niska liczba. Dodajmy, że oznacza to Produkt krajowy brutto na osobę, który jest ponownie obliczany w odniesieniu do względnego kosztu lokalnych towarów i usług. I jeszcze jedna ważna liczba - populacja poniżej granicy ubóstwa: 17.7% (2012 oszacowanie).


Mapa - KambodżaBezpłatny e-book - Atlas świata: Czy chcesz mieć zawsze informacje o wszystkich krajach świata? Pobierz nasz darmowy Atlas świata - e-book teraz - tutaj - w mobi, epub lub pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Wydawca: Bispiral, s.r.o. | O nas | Zasady stronie internetowej iWorldAtlas.com i ochrony prywatności