Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Kambodža

Atlas světa: Kambodža. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Kambodža.

Domů - Asie - Kambodža

Informace - Kambodža

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Kambodža. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Kambodža. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Kambodža:

Kambodža - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Kambodža? Začněme tímto: Většina kambodžanů se považuje za khmerse, potomky Angkorské říše, která se rozšířila přes většinu jihovýchodní Asie a dosáhla svého zenitu mezi 10. a 13. stoletím. Útoky Thajska a Chamu (z dnešního Vietnamu) oslabily říši, čímž došlo k dlouhému poklesu. Král postavil zemi pod francouzskou ochranu v roce 1863 a stal se součástí francouzské indočiny v roce 1887. Po japonské okupaci ve druhé světové válce získala Kambodža úplnou nezávislost od Francie v roce 1953. V dubnu 1975, po sedmiletém boji, komunista Khmer Rouge síly zachytily Phnom Penh a evakuovaly všechna města a města. Nejméně 1,5 milionu kambodžanů zemřelo z popravy, nucených utrpení nebo hladovění během režimu Rudých Khmerů v rámci POL POT. Vietnamská invaze v prosinci 1978 řídila Rudé Khméry do přírody, začala desetiletou vietnamskou okupaci a dotkla se téměř 13 let občanské války. Pařížské mírové dohody z roku 1991 pověřily demokratické volby a příměří, které Rudé Khmérové ​​zcela nerespektovalo. Volby sponzorované OSN v roce 1993 pomohly v koaliční vládě obnovit nějaké zdání normálnosti. Fyzické boje v roce 1997 ukončily první koaliční vládu, ale druhé kolo národních voleb v roce 1998 vedlo k vytvoření další koaliční vlády a obnovené politické stabilitě. Zbývající elementy Rudých khmérů se vzdaly na počátku roku 1999. Někteří vůdci Rudých Khmerů, kteří přežili, byli vyzkoušeni nebo čekají na soudní řízení za zločiny proti lidskosti ze strany hybridního tribunálu OSN a kambodžského státu, který je podporován mezinárodní pomocí. Volby v červenci 2003 byly poměrně klidné, ale trvalo to rok vyjednávání mezi politickými stranami předtím, než byla vytvořena koaliční vláda. V říjnu 2004 král Norodom Sihanouk abdikoval trůn a jeho syn, princ Norodom Sihamoni, byl vybrán, aby ho uspěl. V Kambodži se v roce 2012 uskutečnily nejnovější místní volby (komunální rada), přičemž jen málo předběžného násilí, které předcházelo předchozím volbám. Národní volby v červenci 2013 byly zpochybněny, přičemž opozice - kambodžská národní záchranná strana (CNRP) - bojkotovala Národní shromáždění. Politický slepý proces skončil téměř o rok později, kdy CNRP souhlasila s tím, že vstoupí do parlamentu výměnou za závazky vládnoucí strany k volebním a legislativním reformám. CNRP v červnu 2017 získala další zisky v komunálních volbách, urychleného zasedání úsilí předsedy vlády SEN o vynechání CNRP před národními volbami v roce 2018. Hun Sen zatkl prezidenta CNRP Kem Sokhu v září 2017 a následně rozpustil CNRP v listopadu 2017 a zakázal svým vůdcům, aby se účastnili politiky nejméně pět let. Sídla CNRP v Národním shromáždění byly přerozděleny na menší, více ochotné opoziční strany.

Geografie - Kambodža

Kde je na světě Kambodža? Umístění této země je Jihovýchodní Asie, hraničící s Thajským zálivem, mezi Thajskem, Vietnamem a Laosem. Kambodža má celkovou plochu 181,035 km2, z čehož 176,515 km2 je země. Takže to není nijak velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: většinou nízké, rovinaté pláně; hory na jihozápadě a severu. Nejnižší bod země Kambodža je Thajský záliv 0 m, nejvyšší bod Phnum Aoral 1 810 m. A klima je tropických; deštivé, monzunové období (květen až listopad); období sucha (prosinec až duben); malé sezónní teplotní změny.


Obyvatelé - Kambodža

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Kambodža. Počet obyvatel je: 16,204,486. Takže toto není příliš lidnatá země. Kdo tady žije? Khmer 97,6%, Cham 1,2%, Číňané 0,1%, Vietnamci 0,1%, Ostatní 0,9% (2013). Jaké jsou tu požívané jazyky? Kambodža hovoří jazyky Khmer (oficiální) 96,3%, ostatní 3,7% (2008 est.). A náboženství: Budhisté (oficiální) 96,9% Křesťanská 0,4%, ostatní 0,8% (v roce 2008). Kolik let je tady lidem? 25.3 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 64.9 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: Populace soustředěná na jihovýchodě, zejména v hlavním městě Phnom Penh a kolem něj; další distribuce je úzce spojena s řekami Tonle Sap a Mekong. Hlavní městské oblasti v zemi Kambodža jsou: Phnom PENH (kapitál) 1.731 milionů (2015).

Vláda a ekonomika - Kambodža

Hlavní město země Kambodža je Phnom Penh a typ vlády parlamentní ústavní monarchie. Podívejme se na administrativní členění - 24 provincií (khett, singulární a množné číslo) a 1 obec (krong, singulární a množné číslo). Pokud jde o ekonomiku, Kambodža má tyto důležité průmyslové produkty: , , mletí rýže, rybolov, dřevo a výrobky ze dřeva, pryže, cement, výtěžek drahokam, textil. Důležité zemědělské produkty jsou Rýže, pryž, kukuřice, zelenina, kešu, maniok, tapioka. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou oblečení, dřevo, guma, rýže, ryby, tabák, footwea a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou US 21,3%, Spojené království 9,4%, Německo 9% , Japonsko 8,2%, Kanada 6,5%, Čína 6%, Thajsko 4,2%, Španělsko 4% (2016). Nejdůležitější importní komodity jsou ropné produkty, cigarety, zlato, stavební materiály, stroje, motorová vozidla, farmaceutické výrobky a nejdůležitější importní partneři jsou Čína 35,3% %, Singapur 4,4%, Japonsko 4,1%, Hongkong 4% (2016). Jakým bohatstvím oplývá Kambodža a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $4,000 (2017 odhad). Toto je velmi malé číslo. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 17.7% (2012 odhad).


Mapa KambodžaZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí