Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Kambodža

Atlas sveta: Kambodža. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Kambodža.

Domov - Ázia - Kambodža

Informácie - Kambodža

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Kambodža. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Kambodža. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Kambodža tu:

Kambodža - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Kambodža? Začnime týmto: Väčšina Kambodžanov sa považuje za khmerských, potomkov Angkorskej ríše, ktorá sa rozprestiera na väčšine juhovýchodnej Ázie a dosiahla svoj zenit medzi 10. a 13. storočím. Útoky Thajska a Chamu (z dnešného Vietnamu) oslabili ríšu, čo prinieslo dlhé obdobie poklesu. Kráľ postavil krajinu pod francúzsku ochranu v roku 1863 a stala sa súčasťou francúzskej indochíny v roku 1887. Po japonskej okupácii za druhej svetovej vojny získala Kambodža úplnú nezávislosť od Francúzska v roku 1953. V apríli 1975 po sedemročnom boji komunista Sily Khmerskej ruže zachytili Phnom Penh a evakuovali všetky mestá a mestá. Najmenej 1,5 milióna kambodžáncov zomrelo na popravách, nútených ťažkostiach alebo hladovaní počas režimu Khmer Rouge v rámci POL POT. Vietnamská invázia z decembra 1978 priviedla Rudých Khmérov do vidieka, začala desaťročné vietnamské okupácie a dotkla takmer 13 rokov občianskej vojny. Parížske mierové dohody z roku 1991 poverené demokratickými voľbami a prímerím, ktoré Khmerská červena plne nerešpektovala. Voľby sponzorované OSN v roku 1993 pomohli v rámci koaličnej vlády obnoviť nejaký nápad normálnosti. V roku 1997 skončilo frakcionálne bojovanie a prvá koaličná vláda, ale druhé kolo národných volieb v roku 1998 viedlo k vytvoreniu inej koaličnej vlády a obnovenej politickej stabilite. Zvyšné prvky Rudých Khmerov sa vzdali začiatkom roka 1999. Niektorí vedúci predstavitelia Rudých Khmerov boli súdení alebo čakajú na súdny proces za zločiny proti ľudskosti zo strany hybridného tribunálu OSN a Kambodže podporovaného medzinárodnou pomocou. Voľby v júli 2003 boli pomerne pokojné, ale pred vznikom koaličnej vlády trvalo jeden rok rokovaní medzi politickými stranami. V októbri 2004 kráľ Norodom Sihanouk odstupoval od trónu a jeho syn, princ Norodom Sihamoni, bol vybraný, aby ho nasledoval. Najnovšie miestne (voľby v komunálnej rade) voľby sa konali v Kambodži v roku 2012, s malým počtom predvolebných násilností, ktoré predchádzali predchádzajúcim voľbám. Národné voľby v júli 2013 boli spochybnené, pričom opozícia - Kambodžská národná záchranná strana (CNRP) - bojkotovala Národné zhromaždenie. Politická slepá ulička bola ukončená takmer o rok neskôr, pričom CNRP súhlasil s vstupom do parlamentu výmenou za záväzky vládnucich strán k volebným a legislatívnym reformám. CNRP v júni 2017 dosiahlo ďalšie zisky v miestnych komunálnych voľbách, urýchľujúce zasadnutie úsilia predsedu vlády SEN o marginalizáciu CNRP pred národnými voľbami v roku 2018. Hun Sen zatkla prezidenta CNRP Kem Sokhu v septembri 2017 a následne zrušil CNRP v novembri 2017 a zakázal svojim lídrom zúčastňovať sa na politike najmenej päť rokov. Sídla CNRP v Národnom zhromaždení boli prerozdelené menším, viac fúzujúcim opozičným stranám.

Geografia - Kambodža

Kde na svete je Kambodža? Umiestnenie tejto krajiny je Juhovýchodná Ázia, hraničiaca s Thajským zálivom, medzi Thajskom, Vietnamom a Laosom. Celková plocha krajiny Kambodža je 181,035 km2, z čoho 176,515 km2 je zem. Takže to nie je veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: väčšinou nízke, rovinaté pláně; hory na juhozápade a na severe. Kambodža má najnižší bod Thajský záliv 0 m, najvyšší bod Phnum Aoral 1810 m. Podnebie je tropických; dažďové, monzúnové obdobie (máj až november); suchá sezóna (december až apríl); malé sezónne zmeny teploty.


Obyvatelia - Kambodža

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Kambodža. To číslo je: 16,204,486. Takže toto nie je krajina s príliš mnohýmy ľudmi. Kto žije tu? Khmer 97,6%, Cham 1,2%, Čínsky 0,1%, Vietnamský 0,1%, Ostatné 0,9% (2013). Aké sú jazyky v krajine Kambodža? Khmer (oficiálne) 96,3%, Ostatné 3,7% (2008). A náboženstvá: Budhistické (oficiálne) 96,9% Kresťanské 0,4%, iné 0,8% (v roku 2008). Koľko rokov je ľudom v priemere? 25.3 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 64.9 rok. Kde ľudia žijú v krajine Kambodža? Tu: Obyvateľov sústredených na juhovýchode, najmä v hlavnom meste Phnom Penh av jeho okolí; ďalšie rozdelenie je úzko prepojené s riekami Tonle Sap a Mekong. Hlavné mestské oblasti krajiny Kambodža sú: Phnom PENH (hlavné mesto) 1,731 miliónov (2015).

Vláda a hospodárstvo - Kambodža

Hlavné mesto krajiny Kambodža je Phnom Penh a typ vlády parlamentnej ústavnej monarchie. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 24 provincií (khett, singulárne a množné číslo) a 1 obec (krong, singulárne a množné číslo). Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Kambodža, dôležité priemyselné produkty sú , , mletie ryža, rybolov, drevo a výrobky z dreva, gumy, cement, výťažok drahokam, textil. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Ryže, gumy, kukurice, zeleniny, kešu, manioku, tapioka. Najdôležitejšie vývozné komodity sú oblečenie, drevo, guma, ryža, ryby, tabak, footwea a najdôležitejšími exportnými partnermi sú US 21,3%, Spojené kráľovstvo 9,4%, Nemecko 9% , Japonsko 8,2%, Kanada 6,5%, Čína 6%, Thajsko 4,2%, Španielsko 4% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú ropné produkty, cigarety, zlato, stavebné materiály, stroje, motorové vozidlá, farmaceutické výrobky a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Čína 35,3% %, Singapur 4,4%, Japonsko 4,1%, Hongkong 4% (2016). Ako bohatá je krajina Kambodža a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $4,000 (2017 odhad). Toto je veľmi nízke číslo. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 17.7% (2012 odhad).


Mapa - KambodžaE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia