Strona główna
Europa
Azja
Australia & Oceania
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Centralna
Ameryka Południowa
Edit Trip

Atlas Świata: Kirgistan

Atlas of World: Kirgistan. Na tej stronie możesz zobaczyć mapę, flagę kraju i wiele szczegółowych informacji o ludziach, historii i gospodarce kraju Kirgistan.

Strona główna - Azja - Kirgistan

Informacje o Kirgistan

Tutaj znajdziesz online wybrane informacje o geografii, mieszkańcach, rządach, ekonomii i historii Kirgistan. Uwzględnione są wybrane statystyki, mapa ogólna i szczegółowa mapa Kirgistan. (Niektóre teksty na tej stronie są automatycznie tłumaczone, więc tłumaczenie może być niedokładne.) Teraz pracujemy nad lepszym tłumaczeniem.) Zacznijmy od flagi kraju Kirgistan tutaj:

Kirgistan - Przegląd:

Co powinieneś wiedzieć o kraju Kirgistan? Zacznijmy od tego: Kraj środkowoazjatycki o niesamowitej naturalnej urodzie i dumnych koczowniczych tradycjach, większość terytorium dzisiejszego Kirgistanu została oficjalnie przyłączona do Imperium Rosyjskiego w 1876 roku. Kirgiz przeprowadził wielki bunt przeciwko carskiemu imperium w 1916 roku, w którym prawie jedna szósta ludności Kirgistanu została zabita. Kirgistan stał się republiką radziecką w 1936 r. I uzyskał niepodległość w 1991 r., Kiedy ZSRR rozpuścił się. Ogólnopolskie demonstracje w 2005 i 2010 roku doprowadziły do ​​obalenia dwóch pierwszych prezydentów Kirgistanu: Askara Akaeva i Kurmanbeka Bakijewa. W 2017 r. Almazbek Atambaev został pierwszym prezydentem Kirgistanu, który ustąpił po odbyciu pełnych kadencji zgodnie z wymogami konstytucji tego kraju. Były premier i rządzący członkiem Socjaldemokratycznej Partii Kirgistanu Sooronbay Jeenbekov zastąpił go po zwycięstwie w wyborach prezydenckich w październiku 2017 r., Który był najbardziej konkurencyjny w historii Kirgistanu, choć został skażony przez zarzuty nielegalnej ingerencji rządowej na korzyść Jeenbekova. Prezydent posiada znaczne uprawnienia jako głowa państwa, mimo że premier nadzoruje rząd Kirgistanu i wybiera większość członków gabinetu. Prezydent reprezentuje kraj na arenie międzynarodowej i może podpisać lub zawetować ustawy, wezwać do nowych wyborów i nominować sędziów najwyższego szczebla, członków gabinetu na stanowiska związane z bezpieczeństwem lub obroną oraz wieloma innymi wysokimi stanowiskami. Kontynuując obawy Kirgistanu, należy wymienić trajektorię demokratyzacji, endemiczną korupcję, słabe stosunki międzyetniczne,

Geografia - Kirgistan

Gdzie na świecie jest Kirgistan? Lokalizacja tego kraju to Azja Środkowa, na zachód od Chin, na południe od Kazachstanu. Całkowita powierzchnia kraju Kirgistan wynosi 199,951 km2, z czego 191,801 km2 to ziemia. To nie jest duży kraj. Jak możemy opisać teren kraju? W ten sposób: szczyty pasma górskiego Tien Shan oraz powiązane doliny i baseny obejmują cały kraj. Najniższym punktem kraju Kirgistan jest Kara-Daryya (Karadar'ya) 132 m, najwyższy punkt Jengish Chokusu (Pik Pobiedy) 7 439 m. Klimat jest suchy kontynentalny lub polarny w wysokich górach Tien Shan; podzwrotnikowy na południowym zachodzie (dolina Fergana); umiarkowany w północnej strefie podgórskiej.


Mieszkańcy - Kirgistan

Zobaczmy, ile osób żyje w kraju Kirgistan. Liczba to: 5,789,122 (7/2017 oszacowanie). To nie jest bardzo duża populacja. Kto tu mieszka? Kirgistan 73,2%, uzbecki 14,6%, rosyjski 5,8%, Dungan 1,1%, inne 5,3% (obejmuje Ujghur, Tadżyk, Turk, Kazachstan , Tatar, ukraiński, koreański, niemiecki) (2017 rok.). Jakie są języki w kraju Kirgistan? Kirgiski (oficjalne) 71,4%, uzbeckie 14,4%, rosyjskie (oficjalne) 9%, inne 5,2% (2009 r. Est.). A religie: Muzułmanie 75%, rosyjscy prawosławni 20%, inni 5%. Ile lat mają przeciętni ludzie? 26.5 rok. Musimy dodać, że ta liczba jest medianą - więc połowa ludzi jest starsza, połowa jest młodsza. Jaka jest średnia długość życia (po urodzeniu)? To: 70.9 rok. Gdzie ludzie mieszkają w kraju Kirgistan? Tutaj: zdecydowana większość Kirgistanu mieszka na obszarach wiejskich; najgęściej zaludnione osadnictwo znajduje się na północ w stolicy i wokół Biszkeku, a następnie na zachodzie Osz; najmniej gęsto zaludnionym obszarem jest wschód, południowy wschód w górach Tien Shan. Główne obszary miejskie kraju Kirgistan to: Biszkek (stolica) 865 000 (2015).

Rząd i gospodarka - Kirgistan

Stolica kraju Kirgistan to Biszkek i rządowy typ republika parlamentarna. Rzućmy okiem na podziały administracyjne - 7 prowincji ( oblustar, singular - oblus) i 2 miasta (shaarlar, liczba pojedyncza - shaar); Batken Oblusu, Bishkek Shaary, Chuy Oblusu (Bishkek), Jalal-Abad Oblusu, Naryn Oblusu, Osz Oblusu, Osz Shaary, Talas Oblusu, Ysyk-Kol Oblusu (Karakol). Jeśli chodzi o ekonomię kraju Kirgistan, ważnymi produktami przemysłowymi są małe maszyny, tekstylia, przetwórstwo spożywcze, cement, buty, tarcica, chłodziarki, meble, silniki elektryczne, złoto, metale ziem rzadkich. Ważne produkty rolne to Bawełny, ziemniaków, warzyw, winogron, owoców i jagód; owce, kozy, bydło, wełna. Najważniejsze towary eksportowe to złoto, bawełna, wełna, odzież, mięso; rtęć, uran, energia elektryczna; maszyneria; buty, a najważniejszymi partnerami eksportowymi są Szwajcaria 44,9%, Kazachstan 10,5%, Rosja 10,1%, Uzbekistan 8,7%, Turcja 6,2%, Chiny 5,5% (2016). Najważniejsze towary importowe to ropa i gaz, maszyny i sprzęt, chemikalia, artykuły spożywcze, a najważniejsi partnerzy importowi to Chiny 37,8%, Rosja 20,7%, Kazachstan 16,4%, Turcja 4,9% (2016). Jak bogaty jest Kirgistan i jak bogaci są ludzie w tym kraju? Najważniejszą liczbą jest tutaj PKB na mieszkańca (PPP): $3,700 (2017 oszacowanie). To jest bardzo niska liczba. Dodajmy, że oznacza to Produkt krajowy brutto na osobę, który jest ponownie obliczany w odniesieniu do względnego kosztu lokalnych towarów i usług. I jeszcze jedna ważna liczba - populacja poniżej granicy ubóstwa: 32.1% (2015 oszacowanie).


Mapa - KirgistanBezpłatny e-book - Atlas świata: Czy chcesz mieć zawsze informacje o wszystkich krajach świata? Pobierz nasz darmowy Atlas świata - e-book teraz - tutaj - w mobi, epub lub pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Wydawca: Bispiral, s.r.o. | O nas | Zasady stronie internetowej iWorldAtlas.com i ochrony prywatności