Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Kirgizsko

Atlas sveta: Kirgizsko. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Kirgizsko.

Domov - Ázia - Kirgizsko

Informácie - Kirgizsko

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Kirgizsko. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Kirgizsko. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Kirgizsko tu:

Kirgizsko - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Kirgizsko? Začnime týmto: Krajina strednej Ázie s neuveriteľnou prírodnou krásou a hrdými kočovnými tradíciami bola väčšina územia dnešného Kirgizska formálne pripojená k Ruskej ríši v roku 1876. Kirgizskí predstavili veľkú vzburu proti cárskej ríši v roku 1916, v ktorom takmer jedna šiesta obyvateľov Kirgizska zabili. Kirgizsko sa stalo sovietskou republikou v roku 1936 a dosiahlo nezávislosť v roku 1991, keď sa ZSSR rozpustila. Celosvetové demonštrácie v rokoch 2005 a 2010 vyústili do vylúčenia prvých dvoch prezidentov Kirgizska, Askara Akaeva a Kurmanbka Bakieva. V roku 2017 sa Almazbek Atambaev stal prvým prezidentom z Kyrgyzstanu, ktorý odišiel po tom, čo slúžil ako plnoprávny mandát v súlade s požiadavkami ústavy. Bývalý premiér a vládnuca členka Sociálnodemokratickej strany Kirgizska Sooronbay Jeenbekov ho nahradila po tom, ako zvíťazila v prezidentských voľbách v októbri 2017, ktoré boli v histórii Kirgizska najkonkurencieschopnejšie, aj keď to bolo zničené obvineniami z nezákonného vládneho zasahovania v prospech Jeenbekova. Prezident má veľké právomoci ako hlava štátu, hoci premiér dohliada na vládu Kirgizska a vyberá väčšinu členov kabinetu. Prezident zastupuje krajinu na medzinárodnej scéne a môže podpisovať alebo vetovať zákony, požadovať nové voľby a menovať sudcov najvyššieho súdu, členov kabinetu za pracovné miesta súvisiace s bezpečnosťou alebo obhajobou a mnoho iných vysokých postov. Pretrvávajúce obavy v Kirgizsku zahŕňajú trajektóriu demokratizácie, endemickú korupciu, slabé medzietnické vzťahy,

Geografia - Kirgizsko

Kde na svete je Kirgizsko? Umiestnenie tejto krajiny je Stredná Ázia, západne od Číny, južne od Kazachstanu. Celková plocha krajiny Kirgizsko je 199,951 km2, z čoho 191,801 km2 je zem. Takže to nie je veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: horských pásmach vrcholov pohoria Tien Shan a súvisiacich údoliach a povodiach zahŕňa celú krajinu. Kirgizsko má najnižší bod Kara-Daryya (Karadar'ya) 132 m, najvyšší bod Jengish Chokusu (Pik Pobedy) 7 439 m. Podnebie je suchých kontinentálnych až polárnych vo vysokých horách Tien Šan; subtropický na juhozápade (údolie Fergana); mierne v severných.


Obyvatelia - Kirgizsko

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Kirgizsko. To číslo je: 5,789,122 (7/2017 odhad). Takže toto nie je krajina s príliš mnohýmy ľudmi. Kto žije tu? Kyrgyzský 73,2%, Uzbek 14,6%, Ruský 5,8%, Dungan 1,1%, ostatné 5,3% (Uyghur, Tajik, Turek, Kazašský , Tatar, ukrajinskej, kórejčina, nemčina) (2017 est.). Aké sú jazyky v krajine Kirgizsko? Kirgizská (oficiálne) 71,4%, Uzbek 14,4%, ruský (oficiálne) 9%, ostatní 5,2% (2009 est.). A náboženstvá: moslim 75%, ruský ortodoxný 20%, ostatné 5%. Koľko rokov je ľudom v priemere? 26.5 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 70.9 rok. Kde ľudia žijú v krajine Kirgizsko? Tu: prevažná väčšina obyvateľov Kirgizska žije vo vidieckych oblastiach; najsilnejší osídlenie obyvateľov je na severe v okolí hlavného mesta Biškek, za ním nasleduje Osh na západe; najnižšie husto osídlená oblasť je na východe, juhovýchodne v horách Tien Shan. Hlavné mestské oblasti krajiny Kirgizsko sú: Bishkek (hlavné mesto) 865 000 (2015).

Vláda a hospodárstvo - Kirgizsko

Hlavné mesto krajiny Kirgizsko je Bishkek a typ vlády parlamentnej republiky. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 7 provincií oblustar, singular - oblus) a 2 mestá (shaarlar, singular - shaar); Batken Oblusu, Biškek Shaar, Chuy Oblusu (Biškek), Jalal-Abad Oblusu, Naryn Oblusu, Osh Oblusu, Osh Shaar, Talas Oblusu, Ysyk-Kol Oblusu (Karakol). Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Kirgizsko, dôležité priemyselné produkty sú malé stroje, textil, spracovanie potravín, cement, obuv, drevo, chladničky, nábytok, elektromotory, zlato, vzácne zeminy kovy. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Bavlna, zemiaky, zelenina, hrozno, ovocie a bobule; ovce, kozy, dobytok, vlna. Najdôležitejšie vývozné komodity sú zlato, bavlna, vlna; ortuť, urán, elektrická energia; zariadení; topánky a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Švajčiarsko 44,9%, Kazachstan 10,5%, Rusko 10,1%, Uzbekistan 8,7%, Turecko 6,2%, Čína 5,5% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú ropa a plyn, stroje a zariadenia, chemikálie, potraviny a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Čína 37,8%, Rusko 20,7%, Kazachstan 16,4% Turecko 4,9% (2016). Ako bohatá je krajina Kirgizsko a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $3,700 (2017 odhad). Toto je veľmi nízke číslo. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 32.1% (2015 odhad).


Mapa - KirgizskoE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia