Strona główna
Europa
Azja
Australia & Oceania
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Centralna
Ameryka Południowa

Atlas Świata: Litwa

Atlas of World: Litwa. Na tej stronie możesz zobaczyć mapę, flagę kraju i wiele szczegółowych informacji o ludziach, historii i gospodarce kraju Litwa.


Informacje o Litwa

Tutaj znajdziesz online wybrane informacje o geografii, mieszkańcach, rządach, ekonomii i historii Litwa. Uwzględnione są wybrane statystyki, mapa ogólna i szczegółowa mapa Litwa. (Niektóre teksty na tej stronie są automatycznie tłumaczone, więc tłumaczenie może być niedokładne.) Teraz pracujemy nad lepszym tłumaczeniem.) Zacznijmy od flagi kraju Litwa tutaj:

Litwa - Przegląd:

Co powinieneś wiedzieć o kraju Litwa? Zacznijmy od tego: Ziemie litewskie zostały zjednoczone w Mindaugas w 1236; w ciągu następnego stulecia, poprzez sojusze i podboje, Litwa rozszerzyła swoje terytorium o większość dzisiejszej Białorusi i Ukrainy. Pod koniec XIV wieku Litwa była największym państwem w Europie. Sojusz z Polską w 1386 r. Doprowadził oba kraje do unii poprzez osobę wspólnego władcy. W 1569 r. Litwa i Polska formalnie zjednoczyły się w jedno podwójne państwo, Rzeczpospolita Obojga Narodów. Istota ta przetrwała do 1795 roku, kiedy jej pozostałości zostały podzielone przez sąsiednie kraje. Litwa odzyskała niepodległość po I wojnie światowej, ale została zaanektowana przez ZSRR w 1940 r. - działania, które nigdy nie zostały uznane przez USA i wiele innych krajów. 11 marca 1990 r. Litwa stała się pierwszą republiką radziecką, która ogłosiła niepodległość, ale Moskwa nie uznała tej proklamacji do września 1991 r. (po nieudanym zamachu stanu w Moskwie). Ostatnie wojska rosyjskie wycofały się w 1993 r. Litwa następnie zrestrukturyzowała swoją gospodarkę w celu integracji z instytucjami zachodnioeuropejskimi; przystąpił do NATO i UE wiosną 2004 r. W 2015 r. Litwa przystąpiła do strefy euro.

Geografia - Litwa

Gdzie na świecie jest Litwa? Lokalizacja tego kraju to Europa Wschodnia, granicząca z Morzem Bałtyckim, między Łotwą i Rosją, na zachód od Białorusi. Całkowita powierzchnia kraju Litwa wynosi 65,300 km2, z czego 62,680 km2 to ziemia. To nie jest duży kraj. Jak możemy opisać teren kraju? W ten sposób: nizinne, wiele rozproszonych małych jezior, żyzna gleba. Najniższym punktem kraju Litwa jest Morze Bałtyckie 0 m, najwyższy punkt Aukstojas 294 m. Klimat jest przejściowy, między morskim a kontynentalnym; mokre, umiarkowane zimy i lata.


Mieszkańcy - Litwa

Zobaczmy, ile osób żyje w kraju Litwa. Liczba to: 2,823,859 (7/2017 oszacowanie). To nie jest bardzo duża populacja. Kto tu mieszka? litewski 84,1%, polski 6,6%, rosyjski 5,8%, białoruski 1,2%, inny 1,1%, nieokreślony 1,2% (2011 r.). Jakie są języki w kraju Litwa? Litewski (oficjalny) 82%, rosyjski 8%, polski 5,6%, inny 0,9%, nieokreślony 3,5% (2011 rok.). A religie: Rzymskokatolicki 77,2%, rosyjski prawosławny 4,1%, staroobrzędowiec 0,8%, ewangelicki luteranin 0,6%, reformator ewangelicki 0,2 %, inne (w tym sunnickim muzułmanom, Żydom, greko-katolikom i karaimom) 0,8%, brak 6.1%, nieokreślone 10,1% (2011 rok.). Ile lat mają przeciętni ludzie? 43.7 rok. Musimy dodać, że ta liczba jest medianą - więc połowa ludzi jest starsza, połowa jest młodsza. Jaka jest średnia długość życia (po urodzeniu)? To: 75 rok. Gdzie ludzie mieszkają w kraju Litwa? Tutaj: dość równomierne rozmieszczenie ludności w całym kraju, ale nieco większe koncentracje w południowych miastach Wilna i Kowna, a także w zachodnim porcie Kłajpedy. Główne obszary miejskie kraju Litwa to: Wilno (stolica) 517 000 (2015).

Rząd i gospodarka - Litwa

Stolica kraju Litwa to Wilna i rządowy typ pół prezydenckiej. Rzućmy okiem na podziały administracyjne - 60 gmin (savivaldybe, singular - savivaldybe); Akmene, Alytaus Miestas, Alytus, Anksciai, Birstono, Birzai, Druskininkai, Elektrenai, Ignalina, Jonava, Joniskis, Jurbarkas, Kaisiadorys, Kalvarijos, Kauno Miestas, Kaunas, Kazlu Rudos, Kedainiai, Kelme, Klaipedos Miestas, Kłajpeda, Kretinga, Kupiskis, Lazdijai, Marijampole, Mazeikiai, Moletai, Neringa, Pagegiai, Pakruojis, Palangos Miestas, Panevezio Miestas, Panevezys, Pasvalys, Plunge, Prienai, Radviliskis, Raseiniai, Rietavo, Rokiskis, Sakiai, Salcininkai, Siauliu Miestas, Siauliai, Silale, Silute, Sirvintos , Skuodas, Svencionys, Taurage, Telsiai, Trakai, Ukmerge, Utena, Varena, Vilkaviskis, Vilniaus Miestas, Wilno, Visaginas, Zarasai. Jeśli chodzi o ekonomię kraju Litwa, ważnymi produktami przemysłowymi są obrabiarek do metali obrabiarki, silniki elektryczne, telewizory, lodówki i zamrażarki, rafinacja ropy naftowej, przemysł stoczniowy (małe statki), meble, tekstylia, przetwórstwo żywności, nawozy, maszyny rolnicze, urządzenia optyczne, lasery, komponenty elektroniczne, komputery, bursztynowa biżuteria, informacja technologia, rozwój gier wideo, rozwój aplikacji / oprogramowania, biotechnologia. Ważne produkty rolne to Zboża, ziemniaki, buraki cukrowe, len, warzywa; wołowina, mleko, jaja, wieprzowina, ser; ryba. Najważniejsze towary eksportowe to rafinowane paliwo, maszyny i urządzenia, chemikalia, tekstylia, artykuły spożywcze, tworzywa sztuczne, a najważniejszymi partnerami eksportowymi są Rosja 13,5%, Łotwa 9,9%, Polska 9,1%, Niemcy 7,7%, Estonia 5,3%, USA 5,2%, Szwecja 4,8%, w Wielkiej Brytanii 4,3% (2016). Najważniejsze towary importowe to olej, gaz ziemny, maszyny i urządzenia, sprzęt transportowy, chemikalia, tekstylia i odzież, metale, a najważniejsi partnerzy importowi to Rosja 14,4%, Niemcy 12,1%, Polska 10,8%, Łotwa 8 %, Włochy 5.4%, Holandia 4.8%, Szwecja 4.4% (2016). Jak bogaty jest Litwa i jak bogaci są ludzie w tym kraju? Najważniejszą liczbą jest tutaj PKB na mieszkańca (PPP): $31,900 (2017 oszacowanie). Oznacza to, że standardy życia są tutaj dobre. Dodajmy, że oznacza to Produkt krajowy brutto na osobę, który jest ponownie obliczany w odniesieniu do względnego kosztu lokalnych towarów i usług. I jeszcze jedna ważna liczba - populacja poniżej granicy ubóstwa: 22.2% (2015 oszacowanie).


Mapa - LitwaBezpłatny e-book - Atlas świata: Czy chcesz mieć zawsze informacje o wszystkich krajach świata? Pobierz nasz darmowy Atlas świata - e-book teraz - tutaj - w mobi, epub lub pdf.

©2018-2019 iWorldAtlas.com
Wydawca: Bispiral, s.r.o. | O nas | Zasady stronie internetowej iWorldAtlas.com i ochrony prywatności


Tweet