Strona główna
Europa
Azja
Australia & Oceania
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Centralna
Ameryka Południowa
Edit Trip

Atlas Świata: Malezja

Atlas of World: Malezja. Na tej stronie możesz zobaczyć mapę, flagę kraju i wiele szczegółowych informacji o ludziach, historii i gospodarce kraju Malezja.

Strona główna - Azja - Malezja

Informacje o Malezja

Tutaj znajdziesz online wybrane informacje o geografii, mieszkańcach, rządach, ekonomii i historii Malezja. Uwzględnione są wybrane statystyki, mapa ogólna i szczegółowa mapa Malezja. (Niektóre teksty na tej stronie są automatycznie tłumaczone, więc tłumaczenie może być niedokładne.) Teraz pracujemy nad lepszym tłumaczeniem.) Zacznijmy od flagi kraju Malezja tutaj:

Malezja - Przegląd:

Co powinieneś wiedzieć o kraju Malezja? Zacznijmy od tego: Pod koniec XVIII i XIX wieku Wielka Brytania ustanowiła kolonie i protektoraty na obszarze obecnej Malezji; zostały one okupowane przez Japonię w latach 1942-1945. W 1948 r. rządy brytyjskie na Półwyspie Malajskim z wyjątkiem Singapuru utworzyły Federację Malajów, która stała się niezależna w 1957 r. Malezja powstała w 1963 r., kiedy to były brytyjskie kolonie Singapuru, a także Sabah i Sarawak na północnym wybrzeżu Borneo, dołączyły do ​​Federacji. Pierwsze kilka lat niepodległości kraju zostało zniweczone przez powstanie komunistyczne, konfrontacji Indonezji z Malezją, Filipiny roszczeń do Sabah i wycofania Singapuru w 1965 roku. Podczas 22-letniej kadencji premiera Mahathira bin Mohamada (1981-2003), Malezja odniosła sukces w dywersyfikacji swojej gospodarki od uzależnienia od eksportu surowców do rozwoju produkcji, usług i turystyki. Premier Mohamed Najib bin Abdul Razak (pełniący urząd od kwietnia 2009 r.) Kontynuuje politykę prorozwojową.

Geografia - Malezja

Gdzie na świecie jest Malezja? Lokalizacja tego kraju to Azja Południowo-Wschodnia, półwysep graniczący z Tajlandią i północna jedna trzecia wyspy Borneo, graniczący z Indonezją, Brunei i Morzem Południowochińskim, na południe od Wietnamu. Całkowita powierzchnia kraju Malezja wynosi 329,847 km2, z czego 328,657 km2 to ziemia. To dość duży kraj. Jak możemy opisać teren kraju? W ten sposób: przybrzeżne równiny unoszące się do wzgórz i gór. Najniższym punktem kraju Malezja jest Ocean Indyjski 0 m, najwyższy punkt Gunung Kinabalu 4 095 m. Klimat jest Tropikalne; roczny południowy zachód (od kwietnia do października) i północno-wschodni (od października do lutego) monsuny.


Mieszkańcy - Malezja

Zobaczmy, ile osób żyje w kraju Malezja. Liczba to: 31,381,992 (7/2017 oszacowanie). Mieszka tu całkiem sporo ludzi. Kto tu mieszka? Bumiputera 61,7% (Malajczycy i ludy tubylcze, w tym Orang Asli, Dajak, Anak Negeri), Chińczycy 20,8%, Hindusi 6,2%, inni 0,9%, nie-obywatele 10,4% (2017 rok.). Jakie są języki w kraju Malezja? Bahasa Malaysia (urzędowy), angielski, chiński (Kantoński, mandaryński, Hokkien, Hakka, Hainan, Foochow), tamilski, telugu, malajalam, pendżab,. A religie: muzułmanin tajski (oficjalny) 61,3%, buddyjski 19,8%, chrześcijański 9,2%, hinduski 6,3%, konfucjanizm, taoizm, inne tradycyjne chińskie religie 1,3%, inne 0,4%, żadne 0,8%, nieokreślone 1% (2010 rok.). Ile lat mają przeciętni ludzie? 28.5 rok. Musimy dodać, że ta liczba jest medianą - więc połowa ludzi jest starsza, połowa jest młodsza. Jaka jest średnia długość życia (po urodzeniu)? To: 75.2 rok. Gdzie ludzie mieszkają w kraju Malezja? Tutaj: Wysoce nierównomierna dystrybucja z ponad 80% populacji zamieszkującej Półwysep Malajski. Główne obszary miejskie kraju Malezja to: Kuala Lumpur (stolica) 6.837 milion; Johor Bahru 912 000 (2015).

Rząd i gospodarka - Malezja

Stolica kraju Malezja to Kuala Lumpur; uwaga - w pobliżu Putrajaya jest określane jako centrum administracyjne rządu federalnego, ale nie kapitału; Parlament spotyka się w Kuala Lumpu i rządowy typ federalna parlamentarna monarchia konstytucyjna. Rzućmy okiem na podziały administracyjne - 13 stanów (negeri-negeri, singular - negeri); Johor, Kedah, Kelantan, Melaka, Negeri Sembilan, Pahang, Perak, Perlis, Pulau Pinang, Sabah, Sarawak, Selangor, Terengganu; i 1 terytorium federalne (Wilayah Persekutuan) z 3 komponentami, Kuala Lumpur, Labuan i Putrajaya. Jeśli chodzi o ekonomię kraju Malezja, ważnymi produktami przemysłowymi są Półwysep Malezja - obróbka i produkcja kauczuku i oleju palmowego, ropa naftowa i gaz ziemny, produkcja lekka, farmaceutyka, technologia medyczna, elektronika i półprzewodniki, obróbka drewna; Sabah - pozyskiwanie drewna, wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego; Sarawak - przetwórstwo rolne, produkcja ropy naftowej i gazu ziemnego, rejestracja. Ważne produkty rolne to Półwysep Malezja - olej palmowy, guma, kakao, ryż; Sabah - olej palmowy, uprawy na własne potrzeby; guma, drewno; Sarawak - olej palmowy, guma, drewno; peppe. Najważniejsze towary eksportowe to półprzewodniki i sprzęt elektroniczny, olej palmowy, ropa naftowa i skroplony gaz ziemny, drewno i wyroby z drewna, olej palmowy, guma, tekstylia, chemikalia, panele słoneczne, a najważniejszymi partnerami eksportowymi są Singapur 14,7%, Chiny 12,6%, USA 10,3%, Japonia 8,1%, Tajlandia 5,7%, Hongkong 4,8%, Indie 4,1% (2016). Najważniejsze towary importowe to elektronika, maszyny, produkty naftowe, tworzywa sztuczne, pojazdy, produkty z żelaza i stali, chemikalia, a najważniejsi partnerzy importowi to Chiny 19,4%, Singapur 9,8%, Japonia 7,7%, USA 7,6%, Tajlandia 5,8%, Korea Południowa 5%, Indonezja 4% (2016). Jak bogaty jest Malezja i jak bogaci są ludzie w tym kraju? Najważniejszą liczbą jest tutaj PKB na mieszkańca (PPP): $28,900 (2017 oszacowanie). Oznacza to, że standardy życia są tutaj dobre. Dodajmy, że oznacza to Produkt krajowy brutto na osobę, który jest ponownie obliczany w odniesieniu do względnego kosztu lokalnych towarów i usług. I jeszcze jedna ważna liczba - populacja poniżej granicy ubóstwa: 3.8% (2009 oszacowanie).


Mapa - MalezjaBezpłatny e-book - Atlas świata: Czy chcesz mieć zawsze informacje o wszystkich krajach świata? Pobierz nasz darmowy Atlas świata - e-book teraz - tutaj - w mobi, epub lub pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Wydawca: Bispiral, s.r.o. | O nas | Zasady stronie internetowej iWorldAtlas.com i ochrony prywatności