Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Malajzia

Atlas sveta: Malajzia. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Malajzia.

Domov - Ázia - Malajzia

Informácie - Malajzia

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Malajzia. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Malajzia. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Malajzia tu:

Malajzia - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Malajzia? Začnime týmto: Počas konca 18. a 19. storočia založila Veľká Británia kolónie a protektoráty v oblasti súčasnej Malajzie; tieto boli obsadené Japonskom od roku 1942 do roku 1945. V roku 1948 britské územia na Malajskom polostrove s výnimkou Singapuru vytvorili Federáciu Malajie, ktorá sa stala nezávislou v roku 1957. Malajzia vznikla v roku 1963, kedy bývalé britské kolónie v Singapure, rovnako ako Sabah a Sarawak na severnom pobreží Borneo, vstúpil do federácie. Prvých niekoľko rokov nezávislosti krajiny narušilo komunistické povstanie, indonézska konfrontácia s Malajziou, filipínske nároky na Sabah a stiahnutie Singapure v roku 1965. Počas 22-ročného funkčného obdobia premiéra Maháthira bin Mohamada (1981 - 2003) Malajzia bola úspešná v diverzifikácii svojej ekonomiky od závislosti od vývozu surovín do rozvoja výroby, služieb a cestovného ruchu. Premiér Mohamed Najib bin Abdul Razak (v úrade od apríla 2009) pokračoval v týchto pro-biznis politikách.

Geografia - Malajzia

Kde na svete je Malajzia? Umiestnenie tejto krajiny je Juhovýchodná Ázia, polostrov hraničiaci s Thajskom a severnou tretinou ostrova Borneo, hraničiaci s Indonéziou, Brunejom a južným Čínom , južne od Vietnamu. Celková plocha krajiny Malajzia je 329,847 km2, z čoho 328,657 km2 je zem. Takže to je pomerne veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: pobrežné pláne stúpajúce na kopce a hory. Malajzia má najnižší bod Indický oceán 0 m, najvyšší bod Gunung Kinabalu 4 095 m. Podnebie je tropických; (v mesiacoch apríl až október) a severovýchodne (október až február) monzóny.


Obyvatelia - Malajzia

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Malajzia. To číslo je: 31,381,992 (7/2017 odhad). Takže tu žije veľa ľudí. Kto žije tu? Bumiputera 61,7% (Malajci a domorodí obyvatelia, vrátane Orang Asli, Dayak, Anak Negeri), Číňania 20,8%, Indiáni 6,2%, Ostatné 0,9%, Nečlenovia 10,4% (2017 est.). Aké sú jazyky v krajine Malajzia? Bahasa Malajzia (Kantonský, mandarínsky, hokkijský, hakka, hainanský, foochovský), tamilský, telugský, malajalský, pandžábský, thajský. A náboženstvá: moslimský 61,3%, budhistický 19,8%, kresťanský 9,2%, hinduistický 6,3%, konfucianizmus, taoizmus 1,3%, ostatné 0,4%, žiadne 0,8%, nešpecifikované 1% (2010 est.). Koľko rokov je ľudom v priemere? 28.5 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 75.2 rok. Kde ľudia žijú v krajine Malajzia? Tu: Veľmi nerovnomerné rozdelenie s viac ako 80% obyvateľov žijúcich na Malajskom polostrove. Hlavné mestské oblasti krajiny Malajzia sú: Kuala Lumpur (hlavné mesto) 6,837 miliónov; Johor Bahru 912 000 (2015).

Vláda a hospodárstvo - Malajzia

Hlavné mesto krajiny Malajzia je Kuala Lumpur; poznámka - v okolí Putrajaya sa hovorí ako administratívne centrum federálnej vlády, ale nie hlavné mesto; Parlament sa stretáva v Kuala Lumpu a typ vlády federálna parlamentná ústavná monarchia. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 13 štátoch (negeri-negeri, singular - negeri); Johor, Kedah, Kelantan, Melaka, Negeri Sembilan, Pahang, Perak, Perlis, Pulau Pinang, Sabah, Sarawak, Selangor, Terengganu; a 1 federálne územie (Wilayah Persekutuan) s 3 zložkami, Kuala Lumpur, Labuan a Putrajaya. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Malajzia, dôležité priemyselné produkty sú Polostrovná Malajzia - spracovanie a výroba paliem z gumy a oleja, ropa a zemný plyn, ľahká výroba, liečivá, zdravotnícka technika, elektronika a polovodiče, spracovanie dreva; Sabah - ťažba dreva, výroba ropy a zemného plynu; Sarawak - spracovanie poľnohospodárstvo, ropa a produkcia zemného plynu, protokolovanie. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Peninsular Malaysia - palmový olej, kaučuk, kakao, ryža; Sabah - palmový olej, živé plodiny; guma, drevo; Sarawak - palmový olej, guma, drevo; peppe. Najdôležitejšie vývozné komodity sú Polovodiče a elektronické zariadenia, palmový olej, ropa a skvapalnený zemný plyn, drevo a výrobky z dreva, palmový olej, guma, textil, chemikálie, solárne panely a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Singapur 14,7%, Čína 12,6%, USA 10,3%, Japonsko 8,1%, Thajsko 5,7%, Hongkong 4,8%, India 4,1% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú elektronika, stroje, ropné produkty, plasty, a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Čína 19,4%, Singapur 9,8%, Japonsko 7,7%, USA 7,6%, Thajsko 5,8%, Južná Kórea 5%, Indonézia 4% (2016). Ako bohatá je krajina Malajzia a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $28,900 (2017 odhad). To znamená, že životná úroveň je tu dobrá. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 3.8% (2009 odhad).


Mapa - MalajziaE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia