Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Malajsie

Atlas světa: Malajsie. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Malajsie.

Domů - Asie - Malajsie

Informace - Malajsie

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Malajsie. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Malajsie. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Malajsie:

Malajsie - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Malajsie? Začněme tímto: Během pozdních 18. a 19. století založila Velká Británie kolonie a protektoráty v oblasti současné Malajsie; tito byli obsazeni Japonskem od 1942 k 1945. V roce 1948, britská-řídil území na Malajském poloostrově kromě Singapuru tvořil Federation Malaya, který se stal nezávislým v roce 1957. Malajsie byla tvořena v roce 1963, když bývalé britské kolonie Singapuru, jako stejně jako Sabah a Sarawak na severním pobřeží Borneo, vstoupil do Federace. Prvních několik roků nezávislosti země bylo poznamenáno komunistickou povstaleckou válkou, indonéskou konfrontací s Malajsií, Filipínskými nároky vůči Sabahovi a stažením Singapuru v roce 1965. Během 22letého funkčního období premiéra Maháthira bin Mohamada (1981-2003) Malajsie byla úspěšná v diverzifikaci své ekonomiky od závislosti na vývozu surovin do vývoje výroby, služeb a cestovního ruchu. Předseda vlády Mohamed Najib bin Abdul Razak (v úřadu od dubna 2009) pokračoval v těchto pro-business politikách.

Geografie - Malajsie

Kde je na světě Malajsie? Umístění této země je Jihovýchodní Asie, poloostrov hraničící s Thajskem a severní třetinou ostrova Borneo, sousedící s Indonésií, Brunejem a jihočínským mořem, jižně od Vietnamu. Malajsie má celkovou plochu 329,847 km2, z čehož 328,657 km2 je země. Takže to je docela velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: pobřežní pláně stoupající do kopců a hor. Nejnižší bod země Malajsie je Indický oceán 0 m, nejvyšší bod Gunung Kinabalu 4 095 m. A klima je tropické; (měsíce duben až říjen) a severovýchod (říjen až únor) monzuny.


Obyvatelé - Malajsie

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Malajsie. Počet obyvatel je: 31,381,992 (7/2017 odhad). Tak tady žije spousta lidí. Kdo tady žije? Bumiputera 61,7% (Malajši a domorodí obyvatelé, včetně Orang Asli, Dayak, Anak Negeri), Číňané 20,8%, Indové 6,2%, Jiní 0,9%, občané 10,4% (2017 est.). Jaké jsou tu požívané jazyky? Malajsie hovoří jazyky Bahasa Malajsie (Kantonský, mandarínský, hokkijský, hakka, hainanský, foochovský), tamilský, telugský, malajalský, panjabský, thajský. A náboženství: muslim 61,3%, budhistický 19,8%, křesťanský 9,2%, hinduistický 6,3%, konfucianismus, taoismus 1,3%, ostatní 0,4%, žádné 0,8%, nespecifikováno 1% (2010 est.). Kolik let je tady lidem? 28.5 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 75.2 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: Velmi nerovnoměrná distribuce s více než 80% obyvatelstva na Malajském poloostrově. Hlavní městské oblasti v zemi Malajsie jsou: Kuala Lumpur (kapitál) 6,837 milión; Johor Bahru 912 000 (2015).

Vláda a ekonomika - Malajsie

Hlavní město země Malajsie je Kuala Lumpur; poznámka - v blízkosti Putrajaya je odkazoval se na jako federální vládní administrativní centrum, ale ne kapitál; Parlament se setkává v Kuala Lumpu a typ vlády federální parlamentní ústavní monarchie. Podívejme se na administrativní členění - 13 států (negeri-negeri, singular - negeri); Johor, Kedah, Kelantan, Melaka, Negeri Sembilan, Pahang, Perak, Perlis, Pulau Pinang, Sabah, Sarawak, Selangor, Terengganu; a 1 federální území (Wilayah Persekutuan) se 3 komponenty, Kuala Lumpur, Labuan a Putrajaya. Pokud jde o ekonomiku, Malajsie má tyto důležité průmyslové produkty: Peninsular Malaysia - zpracování a zpracování palmových a palmových pryskyřic, ropa a zemní plyn, lehká výroba, léčiva, lékařská technika, elektronika a polovodiče, zpracování dřeva; Sabah - těžba dřeva, výroba ropy a zemního plynu; Sarawak - zpracování zemědělství, ropa a produkce zemního plynu, protokolování. Důležité zemědělské produkty jsou Peninsular Malaysia - palmový olej, kaučuk, kakao, rýže; Sabah - palmový olej, výživné plodiny; pryž, dřevo; Sarawak - palmový olej, pryž, dřevo; peppe. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou Polovodiče a elektronické zařízení, palmový olej, ropa a zkapalněný zemní plyn, dřevo a výrobky ze dřeva, palmový olej, pryž, textil, chemikálie, solární panely a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou Singapur 14,7%, Čína 12,6%, USA 10,3%, Japonsko 8,1%, Thajsko 5,7%, Hongkong 4,8%, Indie 4,1% (2016). Nejdůležitější importní komodity jsou Elektronika, strojní zařízení, ropné produkty, plasty, a nejdůležitější importní partneři jsou Čína 19,4%, Singapur 9,8%, Japonsko 7,7%, USA 7,6%, Thajsko 5,8%, Jižní Korea 5%, Indonésie 4% (2016). Jakým bohatstvím oplývá Malajsie a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $28,900 (2017 odhad). To znamená, že životní úroveň je zde dobrá. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 3.8% (2009 odhad).


Mapa MalajsieZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí