Strona główna
Europa
Azja
Australia & Oceania
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Centralna
Ameryka Południowa
Edit Trip

Atlas Świata: Nepal

Atlas of World: Nepal. Na tej stronie możesz zobaczyć mapę, flagę kraju i wiele szczegółowych informacji o ludziach, historii i gospodarce kraju Nepal.


Informacje o Nepal

Tutaj znajdziesz online wybrane informacje o geografii, mieszkańcach, rządach, ekonomii i historii Nepal. Uwzględnione są wybrane statystyki, mapa ogólna i szczegółowa mapa Nepal. (Niektóre teksty na tej stronie są automatycznie tłumaczone, więc tłumaczenie może być niedokładne.) Teraz pracujemy nad lepszym tłumaczeniem.) Zacznijmy od flagi kraju Nepal tutaj:

Nepal - Przegląd:

Co powinieneś wiedzieć o kraju Nepal? Zacznijmy od tego: Pod koniec XVIII i na początku XIX wieku księstwo Gorkha zjednoczyło wiele innych księstw i państw regionu subhimalajskiego w królestwo nepalskie. Nepal zachował niepodległość po wojnie anglo-nepalskiej w latach 1814-16, a późniejszy traktat pokojowy położył fundamenty na dwa wieki polubownych stosunków między Wielką Brytanią i Nepalem. (Brygada Gurkhas nadal służy w armii brytyjskiej do dziś). W 1951 r. Monarcha nepalski zakończył stuletni system rządów przez dziedziczne premiery i ustanowił system rządów, który wprowadził partie polityczne do rządu. Ustalenia te trwały do ​​1960 r., Kiedy to ponownie zakazano partii politycznych, ale przywrócono je w 1990 r., Ustanawiając demokrację wielopartyjną w ramach monarchii konstytucyjnej. W 1996 r. Wybuchła rebelia prowadzona przez maoistów. W wyniku trwającej 10 lat wojny domowej między maoistami a siłami rządowymi doszło do rozwiązania rządu i parlamentu oraz ponownego przejęcia władzy absolutnej przez króla w 2002 r. Porozumienie pokojowe z 2006 r. do ogłoszenia tymczasowej konstytucji w 2007 r. Po wyborach do konstytuanty w 2008 r. nowo utworzony urząd uznał Nepal za demokratyczną republikę federalną, zlikwidował monarchię i wybrał pierwszego prezydenta kraju. Po tym, jak CA nie przygotowało konstytucji do terminu wyznaczonego przez Sąd Najwyższy w maju 2012 roku, ówczesny premier Baburam Bhattarai rozwiązał CA. Miesiące negocjacji trwały do ​​marca 2013 r., Kiedy główne partie polityczne zgodziły się utworzyć tymczasowy rząd kierowany przez ówczesnego szefa sądu Khila Raj Regmi z mandatem na przeprowadzenie wyborów do nowego organu. Wybory odbyły się w listopadzie 2013 r., W którym kongres nepalski zdobył największą liczbę miejsc w CA, aw lutym 2014 r. Utworzył rząd koalicyjny z drugim miejscem - komunistyczną partią Nepal-Unified Marksist-Leninista i nepalskiego prezydenta Kongresu Sushilem Koiralą jako premier. Nowa konstytucja Nepalu weszła w życie we wrześniu 2015 r., Kiedy to CA stało się Parlamentem. Khagda Prasad Sharma OLI był pierwszym pre-konstytucyjnym premierem od października 2015 r. Do sierpnia 2016 r., Kiedy nową premierę przejęła nowa koalicja pod przewodnictwem maoistowskiego przywódcy Pushpy Kamala Dahala (znanego również jako "Prachanda"). Konstytucja przewidywała okres przejściowy, w którym miały się odbyć trzy wybory - lokalne, prowincjonalne i krajowe. Pierwsze wybory lokalne w ciągu 20 lat odbyły się w trzech fazach od maja do września 2017 r., Natomiast wybory do władz stanowych i federalnych przebiegały w dwóch fazach w listopadzie i grudniu 2017 r.

Geografia - Nepal

Gdzie na świecie jest Nepal? Lokalizacja tego kraju to Azja Południowa, między Chinami a Indiami. Całkowita powierzchnia kraju Nepal wynosi 147,181 km2, z czego 143,351 km2 to ziemia. To nie jest duży kraj. Jak możemy opisać teren kraju? W ten sposób: Taraju lub płaskiej równiny Gangesu na południu; region centralnie położony z surowymi Himalajami na północy. Najniższym punktem kraju Nepal jest Kanchan Kalan 70 m, najwyższy punkt Mount Everest 8 848 m (najwyższy szczyt w Azji i najwyższy punkt na ziemi nad poziomem morza). Klimat jest Różni się od chłodnego lata i surowych zim na północy do subtropikalnych lat letnich i łagodnych zim w południowym.


Mieszkańcy - Nepal

Zobaczmy, ile osób żyje w kraju Nepal. Liczba to: 29,384,297 (7/2017 oszacowanie). Mieszka tu całkiem sporo ludzi. Kto tu mieszka? Chhettri 16,6%, Brahman-Hill 12,2%, Magar 7,1%, Tharu 6,6%, Tamang 5,8%, Newar 5%, Kami 4,8%, muzułmanin 4,4%, Yadav 4%, Rai 2,3%, Gurung 2%, Damai / Dholii 1.8 %, Thakuri 1,6%, Limbu 1,5%, Sarki 1,4%, Teli 1,4%, Chamar / Harijan / Ram 1,3%, Koiri / Kushwaha 1,2%, inne 19%. Jakie są języki w kraju Nepal? Nepalski (oficjalny) 44,6%, Maithali 11,7%, Bhojpuri 6%, Tharu 5,8%, Tamang 5,1%, Newar 3,2%, Magar 3%, Bajjika 3%, Urdu 2,6%, Avadhi 1,9%, Limbu 1,3%, Gurung 1,2%, inne 10,4%, nieokreślone 0,2%. A religie: Hindu 81,3%, Buddysta 9% , Muzułmanin 4,4%, Kirant 3,1%, chrześcijanin 1,4%, inne 0,5%, nieokreślone 0,2% (prognoza 2011 r.). Ile lat mają przeciętni ludzie? 24.1 rok. Musimy dodać, że ta liczba jest medianą - więc połowa ludzi jest starsza, połowa jest młodsza. Jaka jest średnia długość życia (po urodzeniu)? To: 71 rok. Gdzie ludzie mieszkają w kraju Nepal? Tutaj: Większość populacji jest podzielona niemal jednakowo pomiędzy koncentracją w południowym równiny regionu Tarai i centralnego pagórkowatego regionu; całkowita gęstość jest dość niska. Główne obszary miejskie kraju Nepal to: Katmandu (stolica) 1,183 miliona (2015).

Rząd i gospodarka - Nepal

Stolica kraju Nepal to Katmandu i rządowy typ federalna republika parlamentarna. Rzućmy okiem na podziały administracyjne - 14 stref (kotwica, liczba pojedyncza i mnoga); Bagmati, Bheri, Dhawalagiri, Gandaki, Janakpur, Karnali, Kosi, Lumbini, Mahakali, Mechi, Narayani, Rapti, Sagarmatha, Seti. Jeśli chodzi o ekonomię kraju Nepal, ważnymi produktami przemysłowymi są turystyka mleczna, bawół, mięso , dywany, tekstylia; małe ryż, juta, cukier i młyny oleiste; papierosy, produkcja cementu i cegieł. Ważne produkty rolne to , Rośliny strączkowe, ryż, kukurydza, pszenica, trzcina cukrowa, juta, rośliny okopowe;. Najważniejsze towary eksportowe to odzież, rośliny strączkowe, dywany, tekstylia, soki, produkty z juty, a najważniejszymi partnerami eksportowymi są Indie 56,6%, USA 11,5%, Turcja 4% (2016). Najważniejsze towary importowe to produkty naftowe, maszyny i sprzęt, złoto, wyroby elektryczne, medycyna, a najważniejsi partnerzy importowi to Indie 70,1%, Chiny 10,3% (2016). Jak bogaty jest Nepal i jak bogaci są ludzie w tym kraju? Najważniejszą liczbą jest tutaj PKB na mieszkańca (PPP): $2,700 (2017 oszacowanie). To jest bardzo niska liczba. Dodajmy, że oznacza to Produkt krajowy brutto na osobę, który jest ponownie obliczany w odniesieniu do względnego kosztu lokalnych towarów i usług. I jeszcze jedna ważna liczba - populacja poniżej granicy ubóstwa: 25.2% (2011 oszacowanie).


Mapa - NepalBezpłatny e-book - Atlas świata: Czy chcesz mieć zawsze informacje o wszystkich krajach świata? Pobierz nasz darmowy Atlas świata - e-book teraz - tutaj - w mobi, epub lub pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Wydawca: Bispiral, s.r.o. | O nas | Zasady stronie internetowej iWorldAtlas.com i ochrony prywatności