Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Nepál

Atlas světa: Nepál. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Nepál.

Domů - Asie - Nepál

Informace - Nepál

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Nepál. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Nepál. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Nepál:

Nepál - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Nepál? Začněme tímto: Během pozdních 18. - začátku 19. století, knížectví Gorkha sjednotilo mnoho dalších knížectví a států sub-Himálajské oblasti do nepálského království. Nepál si zachoval svou nezávislost po anglo-nepálské válce v letech 1814-16 a následná mírová smlouva položila základy dvou storočních přátelských vztahů mezi Británií a Nepálem. (Brigáda z Gurkhy dodnes slouží v britské armádě.) Nepálský monarcha v roce 1951 ukončil století-starý systém vlády dědičnými premiéry a zavedl kabinetový systém, který přivedl politické strany do vlády. Toto uspořádání trvalo do roku 1960, kdy byly politické strany opět zakázány, avšak v roce 1990 byl obnoven vytvořením multipartní demokracie v rámci ústavní monarchie. V roce 1996 vypukla povstání maoistů. Následující desetiletá občanská válka mezi maoisty a vládními silami byla svědkem rozpuštění kabinetu a parlamentu a opětovného převzetí absolutní moci králem v roce 2002. Mírová dohoda v roce 2006 vedla k vyhlášením prozatímní ústavy v roce 2007. V návaznosti na celonárodní volby do Ústavního shromáždění (CA) v roce 2008 nově zformovaná CA vyhlásila Nepál za federální demokratickou republiku, zrušila monarchii a zvolila prvního prezidenta země. Poté, co CA nedokázalo vypracovat ústavu do květnového termínu stanoveného Nejvyšším soudem, tehdejší premiér Baburam Bhattarai rozpustil CA. Měsíce jednání proběhly až do března 2013, kdy se hlavní politické strany dohodly na vytvoření dočasné vlády vedené tehdejším hlavním soudcem Khilem Rajem Regmim, který má mandát uspořádat volby pro novou CA. Volby se uskutečnily v listopadu 2013, kdy nepálský kongres získal největší podíl na mandátech a v únoru 2014 vytvořil koaliční vládu s druhým místem Komunistická strana Nepál-sjednocená marxisticko-leninská as prezidentem nepálského kongresu Sushila Koirala premiér. Nová konstituce Nepálu vstoupila v platnost v září 2015, kdy se stala parlamentem Parlamentu. Khagda Prasad Sharma OLI sloužil jako první post-ústavní předseda vlády od října 2015 až do srpna 2016, kdy převzala novou koalici vedenou maoistickým vůdcem Pushpa Kamal Dahal (aka "Prachanda"). Ústava stanovila přechodné období, během něhož se musí uskutečnit tři sady voleb - místní, provinční a národní. První místní volby za dvacet let proběhly ve třech fázích od května do září roku 2017, zatímco státní a federální volby proběhly ve dvou fázích v listopadu a prosinci 2017.

Geografie - Nepál

Kde je na světě Nepál? Umístění této země je Jižní Asie, mezi Čínou a Indií. Nepál má celkovou plochu 147,181 km2, z čehož 143,351 km2 je země. Takže to není nijak velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: Tarai nebo rovinné řeky oblasti Gangy na jihu; centrální kopcovitá oblast s drsnými Himaláje na severu. Nejnižší bod země Nepál je Kanchan Kalan 70 m, nejvyšší bod Mount Everest 8 848 m (nejvyšší vrchol v Asii a nejvyšší bod na zemi nad hladinou moře). A klima je liší od chladných let a silných zim v severní až po subtropické léto a mírné zimy na jihu.


Obyvatelé - Nepál

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Nepál. Počet obyvatel je: 29,384,297 (7/2017 odhad). Tak tady žije spousta lidí. Kdo tady žije? Chhettri 16,6%, Brahman-Hill 12,2%, Magar 7,1%, Tharu 6,6%, Tamang 5,8%, Newar 5%, Kami 4,8%, Muslim 4,4%, Yadav 4%, Rai 2,3%, Gurung 2%, Damai / Dholii 1,8 %, Thakuri 1,6%, Limbu 1,5%, Sarki 1,4%, Teli 1,4%, Chamar / Harijan / Ram 1,3%, Koiri / Kushwaha 1,2%, ostatní 19%. Jaké jsou tu požívané jazyky? Nepál hovoří jazyky Nepálci 44,6%, Maithali 11,7%, Bhojpuri 6% Tharu 5,8%, Tamar 5,1%, Newar 3,2%, Magar 3%, Bajjika 3%, Urdu 2,6%, Avadhi 1,9%, Limbu 1,3%, Gurung 1,2%, ostatní 10,4%, nespecifikováno 0,2%. A náboženství: Hindu 81,3%, buddhisté 9% , Muslimská 4,4%, Kirant 3,1%, křesťanská 1,4%, ostatní 0,5%, nespecifikovaná 0,2% (2011 est.). Kolik let je tady lidem? 24.1 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 71 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: Většina obyvatel je rozdělena téměř rovnoměrně mezi koncentraci v jižní pláně oblasti Tarai a centrální kopcovité oblasti; celková hustota je poměrně nízká. Hlavní městské oblasti v zemi Nepál jsou: Kathmandu (hlavní město) 1,183 milionu (2015).

Vláda a ekonomika - Nepál

Hlavní město země Nepál je Káthmándú a typ vlády federální parlamentní republiky. Podívejme se na administrativní členění - 14 zón (anhál, singulární a množný); Bhārī, Dhwalagiri, Gandaki, Janakpur, Karnali, Kosi, Lumbini, Mahakali, Mechi, Narayani, Rapti, Sagarmatha, Seti. Pokud jde o ekonomiku, Nepál má tyto důležité průmyslové produkty: cestovní ruch, koberce, textil; malá rýže, jutová, cukrová a olejnická semena; výroba cigaret, cementu a cihel. Důležité zemědělské produkty jsou Luštěnin, rýže, kukuřice, pšenice, cukrové třtiny, juty, kořenových plodin; mléko, vodní buvolí masa,. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou oděvy, luštěniny, koberce, textil, džus, jutové zboží a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou India 56,6%, v USA o 11,5%, Turecko 4% (2016). Nejdůležitější importní komodity jsou ropné produkty, stroje a zařízení, zlato, elektrické spotřebiče, medicína a nejdůležitější importní partneři jsou Indie 70,1%, Čína 10,3% (2016). Jakým bohatstvím oplývá Nepál a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $2,700 (2017 odhad). Toto je velmi malé číslo. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 25.2% (2011 odhad).


Mapa NepálZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí