Strona główna
Europa
Azja
Australia & Oceania
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Centralna
Ameryka Południowa
Edit Trip

Atlas Świata: Panama

Atlas of World: Panama. Na tej stronie możesz zobaczyć mapę, flagę kraju i wiele szczegółowych informacji o ludziach, historii i gospodarce kraju Panama.


Informacje o Panama

Tutaj znajdziesz online wybrane informacje o geografii, mieszkańcach, rządach, ekonomii i historii Panama. Uwzględnione są wybrane statystyki, mapa ogólna i szczegółowa mapa Panama. (Niektóre teksty na tej stronie są automatycznie tłumaczone, więc tłumaczenie może być niedokładne.) Teraz pracujemy nad lepszym tłumaczeniem.) Zacznijmy od flagi kraju Panama tutaj:

Panama - Przegląd:

Co powinieneś wiedzieć o kraju Panama? Zacznijmy od tego: Odkryta i osiedlona przez Hiszpanów w XVI wieku, Panama zerwała z Hiszpanią w 1821 roku i dołączyła do związku Kolumbii, Ekwadoru i Wenezueli - nazywanego Republiką Gran Colombia. Kiedy ten ostatni rozwiązany w 1830 roku, Panama pozostała częścią Kolumbii. Dzięki poparciu USA Panama oddzieliła się od Kolumbii w 1903 roku i szybko podpisała traktat z USA, umożliwiający budowę kanału i suwerenność USA nad pasmem ziemi po obu stronach struktury (Strefa Kanału Panamskiego). Kanał Panamski został zbudowany przez Korpus Inżynierów USA w latach 1904-1914. W 1977 roku podpisano umowę o całkowitym przeniesieniu Kanału z USA do Panamy do końca wieku. Niektóre części Strefy i rosnąca odpowiedzialność za Kanał zostały przeniesione w kolejnych dekadach. Dzięki pomocy USA,

Geografia - Panama

Gdzie na świecie jest Panama? Lokalizacja tego kraju to Ameryka Środkowa, granicząca zarówno z Morzem Karaibskim, jak i Północnym Pacyfikiem, między Kolumbią a Kostaryką. Całkowita powierzchnia kraju Panama wynosi 75,420 km2, z czego 74,340 km2 to ziemia. To nie jest duży kraj. Jak możemy opisać teren kraju? W ten sposób: wnętrze głównie strome, nierówne góry z rozciętymi płaskowyżami; Nadbrzeżne równiny z falistymi wzgórzami. Najniższym punktem kraju Panama jest Pacyfik Ocean 0 m, najwyższy punkt Wulkan Baru 3475 m. Klimat jest tropikalne wody morskie; gorący, wilgotny, pochmurny; przedłużająca się pora deszczowa (od maja do stycznia), krótka pora sucha (od stycznia do maja).


Mieszkańcy - Panama

Zobaczmy, ile osób żyje w kraju Panama. Liczba to: 3,753,142 (7/2017 oszacowanie). To nie jest bardzo duża populacja. Kto tu mieszka? mestizo (mieszane indiańskie i białe) 65%, rdzenni Amerykanie 12,3% (Ngabe 7,6%, Kuna 2,4%, Embera 0,9%, trąbka 0,8%, inne 0,4%, nieokreślone 0,2%), czarne lub afrykańskie pochodzenie 9,2%, mulat 6,8% , biały 6,7% (2010 rok.). Jakie są języki w kraju Panama? Hiszpański (oficjalny), języki tubylcze (w tym Ngabere (lub Guaymi), Buglere, Kuna, Embera, Wounaan, Naso (lub Teribe) i Bri Bri), Panamski angielski kreolski (podobny do jamajskiego Angielski kreolski, mieszanka angielskiego i hiszpańskiego z elementami Ngabere, znany również jako Guari Guari i Colon Creole), angielski, chiński (Yue i Hakka), arabski, francuski kreolski, inny (jidysz, hebrajski, koreański, japoński). A religie: rzymsko-katolicki 85%, protestant 15%. Ile lat mają przeciętni ludzie? 29.2 rok. Musimy dodać, że ta liczba jest medianą - więc połowa ludzi jest starsza, połowa jest młodsza. Jaka jest średnia długość życia (po urodzeniu)? To: 78.8 rok. Gdzie ludzie mieszkają w kraju Panama? Tutaj: ludność koncentruje się w kierunku centrum kraju, szczególnie wokół Kanału, ale znaczna część populacji mieszka również na dalekim zachodzie wokół Dawida; wschodnia część kraju to słabo zamieszkała. Główne obszary miejskie kraju Panama to: Panama MIASTA (stolica) 1,673 miliona (2015).

Rząd i gospodarka - Panama

Stolica kraju Panama to Panama City i rządowy typ prezydencka republika. Rzućmy okiem na podziały administracyjne - 10 prowincji (prowincje, liczba pojedyncza) - provincia) i 3 rdzenne regiony (comarcas); Bocas del Toro, Chiriqui, Cocle, Colon, Darien, Embera-Wounaan, Herrera, Guna Yala, Los Santos, Ngobe-Bugle, Panama, Panama Oeste, Veraguas. Jeśli chodzi o ekonomię kraju Panama, ważnymi produktami przemysłowymi są budownictwo, parzenia, materiały cementowe i inne budowy, mielenie cukru. Ważne produkty rolne to Banany, ryż, kukurydza, kawa, trzcina cukrowa, warzywa; żywy inwentarz; krewetki. Najważniejsze towary eksportowe to owoce i orzechy, ryby, odpady żelaza i stali, drewna, a najważniejszymi partnerami eksportowymi są US 21,4%, Holandia 15,2%, Kostaryka 6%, Chiny 5,6% (2016 ). Najważniejsze towary importowe to paliwa, maszyny, pojazdy, żelazne i stalowe pręty, farmaceutyki, a najważniejsi partnerzy importowi to USA 25,7%, Chiny 9,2%, Meksyk 5,3% (2016). Jak bogaty jest Panama i jak bogaci są ludzie w tym kraju? Najważniejszą liczbą jest tutaj PKB na mieszkańca (PPP): $24,300 (2017 oszacowanie). Oznacza to, że standardy życia są tutaj dobre. Dodajmy, że oznacza to Produkt krajowy brutto na osobę, który jest ponownie obliczany w odniesieniu do względnego kosztu lokalnych towarów i usług. I jeszcze jedna ważna liczba - populacja poniżej granicy ubóstwa: 23% (2015 oszacowanie).


Mapa - PanamaBezpłatny e-book - Atlas świata: Czy chcesz mieć zawsze informacje o wszystkich krajach świata? Pobierz nasz darmowy Atlas świata - e-book teraz - tutaj - w mobi, epub lub pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Wydawca: Bispiral, s.r.o. | O nas | Zasady stronie internetowej iWorldAtlas.com i ochrony prywatności