Strona główna
Europa
Azja
Australia & Oceania
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Centralna
Ameryka Południowa
Edit Trip

Atlas Świata: Portugalia

Atlas of World: Portugalia. Na tej stronie możesz zobaczyć mapę, flagę kraju i wiele szczegółowych informacji o ludziach, historii i gospodarce kraju Portugalia.

Strona główna - Europa - Portugalia

Informacje o Portugalia

Tutaj znajdziesz online wybrane informacje o geografii, mieszkańcach, rządach, ekonomii i historii Portugalia. Uwzględnione są wybrane statystyki, mapa ogólna i szczegółowa mapa Portugalia. (Niektóre teksty na tej stronie są automatycznie tłumaczone, więc tłumaczenie może być niedokładne.) Teraz pracujemy nad lepszym tłumaczeniem.) Zacznijmy od flagi kraju Portugalia tutaj:

Portugalia - Przegląd:

Co powinieneś wiedzieć o kraju Portugalia? Zacznijmy od tego: Po 15 latach XVI i XVI wieku, jako globalna potęga morska, Portugalia utraciła wiele ze swojego bogactwa i statusu wraz ze zniszczeniem Lizbony podczas trzęsienia ziemi w 1755 roku, okupacji podczas wojen napoleońskich i niepodległości Brazylii, najbogatszej kolonii, w 1822. Rewolucja z 1910 r. Obaliła monarchię; przez większość następnych sześciu dziesięcioleci represyjne rządy rządziły krajem. W 1974 r. Lewicowy pucz wojskowy wprowadził szerokie reformy demokratyczne. W następnym roku Portugalia przyznała niepodległość wszystkim jej afrykańskim koloniom. Portugalia jest członkiem-założycielem NATO i weszła do WE (obecnie UE) w 1986 r.

Geografia - Portugalia

Gdzie na świecie jest Portugalia? Lokalizacja tego kraju to Południowo-zachodnia Europa, granicząca z Północnym Atlantykiem, na zachód od Hiszpanii. Całkowita powierzchnia kraju Portugalia wynosi 92,090 km2, z czego 91,470 km2 to ziemia. To nie jest duży kraj. Jak możemy opisać teren kraju? W ten sposób: zachodnia rzeka Tagus dzieli kraj: północ jest górzysta w kierunku wnętrza, a południowa charakteryzuje się toczącymi się równinami. Najniższym punktem kraju Portugalia jest Ocean Atlantycki 0 m, najwyższy punkt Ponta do Pico (Pico lub Pico Alto) na wyspie Ilha do Pico na Azorach. Klimat jest umiarkowany morski; zimna i deszczowa na północy, cieplejsza i suchsza na południu.


Mieszkańcy - Portugalia

Zobaczmy, ile osób żyje w kraju Portugalia. Liczba to: 10,839,514 (7/2017 oszacowanie). To nie jest bardzo duża populacja. Kto tu mieszka? jednolita populacja śródziemnomorska; obywatele czarnoskórego pochodzenia afrykańskiego, którzy wyemigrowali na stały ląd w czasie dekolonizacji mniej niż 100 000; od 1990 r. do Europy Wschodniej wkroczyli Portugalczycy. Jakie są języki w kraju Portugalia? (oficjalni), Mirandese (oficjalnie, ale lokalnie). A religie: rzymsko-katoliccy 81%, inni chrześcijańscy 3,3%, inni (w tym Żydzi, muzułmanie, inni) 0,6%, żaden 6,8%, nieokreśleni 8,3%. Ile lat mają przeciętni ludzie? 42.2 rok. Musimy dodać, że ta liczba jest medianą - więc połowa ludzi jest starsza, połowa jest młodsza. Jaka jest średnia długość życia (po urodzeniu)? To: 79.4 rok. Gdzie ludzie mieszkają w kraju Portugalia? Tutaj: Stężenia występują głównie wzdłuż wybrzeża Atlantyku lub w jego pobliżu; zarówno Lizbona, jak i drugie co do wielkości miasto, Porto, to nadmorskie miasta. Główne obszary miejskie kraju Portugalia to: Lizbona (stolica) 2.884 mln; Porto 1.299 milionów (2015).

Rząd i gospodarka - Portugalia

Stolica kraju Portugalia to Lizbona i rządowy typ pół prezydenckiej republiki. Rzućmy okiem na podziały administracyjne - 18 dystryktów (distritos, liczba pojedyncza - distrito) i 2 regiony autonomiczne (regioes autonomas, singular - regiao autonoma); Aveiro, Acores (Azory), Beja, Braga, Braganca, Castelo Branco, Coimbra, Evora, Faro, Guarda, Leiria, Lisboa (Lizbona), Madera, Portalegre, Porto, Santarem, Setubal, Viana do Castelo, Vila Real, Viseu. Jeśli chodzi o ekonomię kraju Portugalia, ważnymi produktami przemysłowymi są tekstylia, odzież, obuwie, drewno i korek, papier i celuloza, chemikalia, paliwa i smary, samochody i części samochodowe, metale nieszlachetne, minerały, porcelana i ceramika, wyroby szklane, technologia, telekomunikacja; produkty mleczne, wino, inne artykuły spożywcze; budowa i remonty statków; turystyka, tworzywa sztuczne, usługi finansowe, optyka. Ważne produkty rolne to Zboża, ziemniaki, pomidory, oliwki, winogrona; owce, bydło, kozy, świnie, drób, produkty mleczne; ryba. Najważniejsze towary eksportowe to produkty rolne, artykuły spożywcze, wino, produkty naftowe, produkty chemiczne, tworzywa sztuczne i guma, skóry, drewno i korek, masa celulozowa i papier, materiały włókiennicze, odzież, obuwie, maszyny i narzędzia, metale nieszlachetne, a najważniejszymi partnerami eksportowymi są Hiszpania 26,2%, Francja 12,6%, Niemcy 11,7%, Wielka Brytania 7%, USA 4,9% (2016). Najważniejsze towary importowe to produkty rolne, produkty chemiczne, pojazdy i inne materiały transportowe, instrumenty optyczne i precyzyjne, akcesoria i części komputerowe, półprzewodniki i podobne urządzenia, produkty naftowe, metale nieszlachetne, produkty spożywcze, materiały włókiennicze, a najważniejsi partnerzy importowi to Hiszpania 32,8%, Niemcy 13,5%, Francja 7,8%, Włochy 5,5%, Holandia 5,1% (2016). Jak bogaty jest Portugalia i jak bogaci są ludzie w tym kraju? Najważniejszą liczbą jest tutaj PKB na mieszkańca (PPP): $30,300 (2017 oszacowanie). Oznacza to, że standardy życia są tutaj dobre. Dodajmy, że oznacza to Produkt krajowy brutto na osobę, który jest ponownie obliczany w odniesieniu do względnego kosztu lokalnych towarów i usług. I jeszcze jedna ważna liczba - populacja poniżej granicy ubóstwa: 19% (2015 oszacowanie).


Mapa - PortugaliaBezpłatny e-book - Atlas świata: Czy chcesz mieć zawsze informacje o wszystkich krajach świata? Pobierz nasz darmowy Atlas świata - e-book teraz - tutaj - w mobi, epub lub pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Wydawca: Bispiral, s.r.o. | O nas | Zasady stronie internetowej iWorldAtlas.com i ochrony prywatności


Tweet