Strona główna
Europa
Azja
Australia & Oceania
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Centralna
Ameryka Południowa
Edit Trip

Atlas Świata: Salwador

Atlas of World: Salwador. Na tej stronie możesz zobaczyć mapę, flagę kraju i wiele szczegółowych informacji o ludziach, historii i gospodarce kraju Salwador.


Informacje o Salwador

Tutaj znajdziesz online wybrane informacje o geografii, mieszkańcach, rządach, ekonomii i historii Salwador. Uwzględnione są wybrane statystyki, mapa ogólna i szczegółowa mapa Salwador. (Niektóre teksty na tej stronie są automatycznie tłumaczone, więc tłumaczenie może być niedokładne.) Teraz pracujemy nad lepszym tłumaczeniem.) Zacznijmy od flagi kraju Salwador tutaj:

Salwador - Przegląd:

Co powinieneś wiedzieć o kraju Salwador? Zacznijmy od tego: El Salvador uzyskał niepodległość od Hiszpanii w 1821 roku i od Ameryki Środkowej w 1839 roku. 12-letnia wojna domowa, która kosztowała około 75 000 ofiar, została zakończona w 1992 roku, kiedy rząd i lewicowi rebelianci podpisali traktat przewidujący i reformy polityczne. Salwador jest zagrożony przez jeden z najwyższych na świecie wskaźników zabójstw i wszechobecnych gangów przestępczych.

Geografia - Salwador

Gdzie na świecie jest Salwador? Lokalizacja tego kraju to Ameryka Środkowa, na północnym Pacyfiku, pomiędzy Gwatemalą i Hondurasem. Całkowita powierzchnia kraju Salwador wynosi 21,041 km2, z czego 20,721 km2 to ziemia. To nie jest duży kraj. Jak możemy opisać teren kraju? W ten sposób: głównie góry z wąskim pasmem nadmorskim i płaskowyżą. Najniższym punktem kraju Salwador jest Ocean Spokojny 0 m, najwyższy punkt Cerro El Pital 2,730 m. Klimat jest tropikalny; pora deszczowa (od maja do października); pora sucha (od listopada do kwietnia); tropikalne na wybrzeżu; umiarkowane na wyżynach.


Mieszkańcy - Salwador

Zobaczmy, ile osób żyje w kraju Salwador. Liczba to: 6,172,011 (7/2017 oszacowanie). To nie jest bardzo duża populacja. Kto tu mieszka? Mestizo 86,3%, biały 12,7%, Amerindian 0,2% (w tym Lenca, Kakawira, Nahua-Pipil), czarny 0,1%, inne 0,6% (2007 est.). Jakie są języki w kraju Salwador? Hiszpański (urzędowy), Nawat (pośród niektórych Indian). A religie: Rzymskokatolicki 50%, protestancki 36%, inny 2%, żaden 12% (2014 rok.). Ile lat mają przeciętni ludzie? 27.1 rok. Musimy dodać, że ta liczba jest medianą - więc połowa ludzi jest starsza, połowa jest młodsza. Jaka jest średnia długość życia (po urodzeniu)? To: 74.9 rok. Gdzie ludzie mieszkają w kraju Salwador? Tutaj: Chociaż jest najmniejszym krajem w obszarze lądowym w Ameryce Środkowej Salwador ma populację 18 razy większą niż Belize; co najmniej 20% ludności mieszka za granicą; wysoka gęstość zaludnienia na terenie całego kraju, ze szczególną koncentracją wokół stolicy San Salvado. Główne obszary miejskie kraju Salwador to: SAN Salvador (stolica) 1.098 milionów (2015).

Rząd i gospodarka - Salwador

Stolica kraju Salwador to San Salvado i rządowy typ prezydenckiej republiki. Rzućmy okiem na podziały administracyjne - 14 departamentów (departamentos, singular - departamento); Ahuachapan, Cabanas, Chalatenango, Cuscatlan, La Libertad, La Paz, La Union, Morazan, San Miguel, San Salvador, San Vicente, Santa Ana, Sonsonate, Usulutan. Jeśli chodzi o ekonomię kraju Salwador, ważnymi produktami przemysłowymi są przetwórstwo spożywcze, napoje, ropa naftowa, chemikalia, nawozy, tekstylia, meble, metale lekkie. Ważne produkty rolne to Kawy, cukru, kukurydzy, ryżu, fasoli, nasion oleistych, bawełny, sorgo; wołowina, produkty mleczne. Najważniejsze towary eksportowe to eksport offshore, kawa, cukier, tekstylia i odzież, etanol, chemikalia, elektryczność, produkcja żelaza i stali, a najważniejszymi partnerami eksportowymi są USA 48,3%, Honduras 14,2%, Gwatemala 13,5%, Nikaragua 6,5%, Kostaryka 4,7% (2016). Najważniejsze towary importowe to surowce, towary konsumpcyjne, dobra kapitałowe, paliwa, artykuły spożywcze, ropa naftowa, energia elektryczna, a najważniejsi partnerzy importowi to USA 37,9%, Gwatemala 10,2%, Chiny 8,8% , Meksyk 7.6%, Honduras 6,3% (2016). Jak bogaty jest Salwador i jak bogaci są ludzie w tym kraju? Najważniejszą liczbą jest tutaj PKB na mieszkańca (PPP): $8,900 (2017 oszacowanie). To dość niska liczba. Dodajmy, że oznacza to Produkt krajowy brutto na osobę, który jest ponownie obliczany w odniesieniu do względnego kosztu lokalnych towarów i usług. I jeszcze jedna ważna liczba - populacja poniżej granicy ubóstwa: 34.9% (2015 oszacowanie).


Mapa - SalwadorBezpłatny e-book - Atlas świata: Czy chcesz mieć zawsze informacje o wszystkich krajach świata? Pobierz nasz darmowy Atlas świata - e-book teraz - tutaj - w mobi, epub lub pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Wydawca: Bispiral, s.r.o. | O nas | Zasady stronie internetowej iWorldAtlas.com i ochrony prywatności