Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Salvádor

Atlas sveta: Salvádor. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Salvádor.

Domov - Stredná Amerika - Salvádor

Informácie - Salvádor

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Salvádor. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Salvádor. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Salvádor tu:

Salvádor - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Salvádor? Začnime týmto: El Salvador získal nezávislosť od Španielska v roku 1821 a od Federácie Strednej Ameriky v roku 1839. Dvanásťročná občianska vojna, ktorá stála asi 75 000 životov, bola ukončená v roku 1992, keď vláda a ľavicový rebeli podpísali zmluvu, a politické reformy. El Salvador je vystavený jednej z najvyšších mier vrážd na svete a všadeprítomných zločineckých gangov.

Geografia - Salvádor

Kde na svete je Salvádor? Umiestnenie tejto krajiny je Stredná Amerika, hraničiaca so severným Tichým oceánom, medzi Guatemalou a Hondurasom. Celková plocha krajiny Salvádor je 21,041 km2, z čoho 20,721 km2 je zem. Takže to nie je veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: väčšinou hory s úzkým pobrežným pásom a centrálnou plošinou. Salvádor má najnižší bod Tichý oceán 0 m, najvyšší bod Cerro El Pital 2 730 m. Podnebie je ; daždivé obdobie (máj až október); suchá sezóna (november až apríl); tropické na pobreží; mierne v horských oblastiach.


Obyvatelia - Salvádor

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Salvádor. To číslo je: 6,172,011 (7/2017 odhad). Takže toto nie je krajina s príliš mnohýmy ľudmi. Kto žije tu? mestizo 86,3%, biela 12,7%, Amerindian 0,2% (Lenca, Kakawira, Nahua-Pipil). Aké sú jazyky v krajine Salvádor? Španielsky (oficiálny), Nawat (medzi niektorými Amerindians). A náboženstvá: rímsky katolík 50%, protestant 36%, iný 2%, žiadny 12% (2014 est.). Koľko rokov je ľudom v priemere? 27.1 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 74.9 rok. Kde ľudia žijú v krajine Salvádor? Tu: Hoci je najmenšia krajina v strednej Amerike má Salvádor 18-krát väčšiu populáciu ako Belize; najmenej 20% obyvateľstva žije v zahraničí; vysoká hustota obyvateľstva v celej krajine, s osobitnou koncentráciou okolo hlavného mesta San Salvado. Hlavné mestské oblasti krajiny Salvádor sú: SAN Salvador (hlavné mesto) 1,098 milióna (2015).

Vláda a hospodárstvo - Salvádor

Hlavné mesto krajiny Salvádor je San Salvado a typ vlády prezidentská republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 14 oddelení (departamentos, singular - departamento); Ahuachapan, Cabanas, Chalatenango, Cuscatlan, La Libertad, La Paz, La Union, Morazan, San Miguel, San Salvador, San Vicente, Santa Ana, Sonsonate, Usulutan. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Salvádor, dôležité priemyselné produkty sú potraviny spracovanie, nápoje, ropa, chemikálie, hnojivá, textil, nábytok, ľahké kovy. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Káva, cukor, kukurica, ryža, fazuľa, olejnatá semená, bavlna, cirok; hovädzie mäso, mliečne výrobky. Najdôležitejšie vývozné komodity sú vývoz na mori offshore, káva, cukor, textil a odevy, etanol, chemikálie, a najdôležitejšími exportnými partnermi sú USA 48,3%, Honduras 14,2%, Guatemala 13,5%, Nikaragua 6,5%, Kostarika 4,7% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú suroviny, spotrebný tovar, investičné tovary, palivá, potraviny, ropa, elektrina a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú USA 37,9%, Guatemala 10,2% , Mexiko 7,6%, Honduras 6,3% (2016). Ako bohatá je krajina Salvádor a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $8,900 (2017 odhad). Toto je pomerne nízke číslo. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 34.9% (2015 odhad).


Mapa - SalvádorE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia