Strona główna
Europa
Azja
Australia & Oceania
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Centralna
Ameryka Południowa
Edit Trip

Atlas Świata: Słowacja

Atlas of World: Słowacja. Na tej stronie możesz zobaczyć mapę, flagę kraju i wiele szczegółowych informacji o ludziach, historii i gospodarce kraju Słowacja.

Strona główna - Europa - Słowacja

Informacje o Słowacja

Tutaj znajdziesz online wybrane informacje o geografii, mieszkańcach, rządach, ekonomii i historii Słowacja. Uwzględnione są wybrane statystyki, mapa ogólna i szczegółowa mapa Słowacja. (Niektóre teksty na tej stronie są automatycznie tłumaczone, więc tłumaczenie może być niedokładne.) Teraz pracujemy nad lepszym tłumaczeniem.) Zacznijmy od flagi kraju Słowacja tutaj:

Słowacja - Przegląd:

Co powinieneś wiedzieć o kraju Słowacja? Zacznijmy od tego: Słowacja ma swoje korzenie w IX wieku w Wielkich Morawach. Następnie Słowacy stali się częścią Królestwa Węgier, gdzie pozostawali przez następne 1000 lat. Po utworzeniu podwójnej monarchii austro-węgierskiej w 1867 roku, zasady językowe i edukacyjne sprzyjające stosowanie węgierskiego (madziaryzacji) spowodowało umocnienie słowackiego nacjonalizmu i uprawy więzi kulturowych z blisko spokrewnionych Czechów, którzy byli pod panowaniem austriackim. Po rozpadzie Austro-Węgier pod koniec I wojny światowej Słowacy dołączyli do Czechów, tworząc Czechosłowację. W okresie międzywojennym słowaccy przywódcy nacjonalistyczni dążyli do autonomii w Czechosłowacji, aw 1939 r. Słowacja stała się niezależnym państwem sprzymierzonym z hitlerowskimi Niemcami. Po drugiej wojnie światowej Czechosłowacja została zrekonstruowana i znalazła się pod panowaniem komunistycznym w zdominowanej przez Sowiety Europie Wschodniej. W 1968 r. Inwazja wojsk Układu Warszawskiego zakończyła wysiłki przywódców tego kraju na rzecz zliberalizowania rządów komunistycznych i stworzenia "socjalizmu z ludzką twarzą", zapoczątkowującego okres represji zwany "normalizacją". Spokojna "aksamitna rewolucja" odrzuciła partię komunistyczną pod koniec 1989 r. I zapoczątkowała powrót do rządów demokratycznych i gospodarki rynkowej. 1 stycznia 1993 r. Kraj przeszedł bez użycia przemocy "aksamitny rozwód" na dwa krajowe komponenty: Słowację i Czechy. Słowacja weszła do NATO i UE wiosną 2004 r., A strefa euro 1 stycznia 2009 r. inwazja wojsk Układu Warszawskiego zakończyła wysiłki przywódców tego kraju na rzecz zliberalizowania rządów komunistycznych i stworzenia "socjalizmu z ludzką twarzą", zapoczątkowującego okres represji zwany "normalizacją". Spokojna "aksamitna rewolucja" odrzuciła partię komunistyczną pod koniec 1989 r. I zapoczątkowała powrót do rządów demokratycznych i gospodarki rynkowej. 1 stycznia 1993 r. Kraj przeszedł bez użycia przemocy "aksamitny rozwód" na dwa krajowe komponenty: Słowację i Czechy. Słowacja weszła do NATO i UE wiosną 2004 r., A strefa euro 1 stycznia 2009 r. inwazja wojsk Układu Warszawskiego zakończyła wysiłki przywódców tego kraju na rzecz zliberalizowania rządów komunistycznych i stworzenia "socjalizmu z ludzką twarzą", zapoczątkowującego okres represji zwany "normalizacją". Spokojna "aksamitna rewolucja" odrzuciła partię komunistyczną pod koniec 1989 r. I zapoczątkowała powrót do rządów demokratycznych i gospodarki rynkowej. 1 stycznia 1993 r. Kraj przeszedł bez użycia przemocy "aksamitny rozwód" na dwa krajowe komponenty: Słowację i Czechy. Słowacja weszła do NATO i UE wiosną 2004 r., A strefa euro 1 stycznia 2009 r.

Geografia - Słowacja

Gdzie na świecie jest Słowacja? Lokalizacja tego kraju to Europa Środkowa, na południe od Polski. Całkowita powierzchnia kraju Słowacja wynosi 49,035 km2, z czego 48,105 km2 to ziemia. To nie jest duży kraj. Jak możemy opisać teren kraju? W ten sposób: nierówne góry w środkowej i północnej części oraz niziny na południu. Najniższym punktem kraju Słowacja jest rzeka Bodrok 94 m, najwyższy punkt Gerlachowski Stit 2.655 m. Klimat jest ; chłodne lata; zimne, zachmurzone, wilgotne zimy.


Mieszkańcy - Słowacja

Zobaczmy, ile osób żyje w kraju Słowacja. Liczba to: 5,445,829 (7/2017 oszacowanie). To nie jest bardzo duża populacja. Kto tu mieszka? Słowacki 80,7%, węgierski 8,5%, romski 2%, inny i nieokreślony 8,8% (2011 est.). Jakie są języki w kraju Słowacja? słowacki (oficjalny) 78,6%, węgierski 9,4 %, Roma 2,3%, ruska 1%, inna lub nieokreślona 8,8% (prognoza 2011 r.). A religie: Rzymskokatolicki 62%, protestancki 8,2%, greko-katolicki 3,8%, inny lub nieokreślony 12,5%, brak 13,4% (2011 rok.). Ile lat mają przeciętni ludzie? 40.5 rok. Musimy dodać, że ta liczba jest medianą - więc połowa ludzi jest starsza, połowa jest młodsza. Jaka jest średnia długość życia (po urodzeniu)? To: 77.3 rok. Gdzie ludzie mieszkają w kraju Słowacja? Tutaj: Dość równomierny rozkład w większości kraju; nieco większa koncentracja na Zachodzie w sąsiedztwie Czech BORDE. Główne obszary miejskie kraju Słowacja to: Bratysławie (kapitał) 401000 (2015).

Rząd i gospodarka - Słowacja

Stolica kraju Słowacja to Bratislava i rządowy typ republiką parlamentarną. Rzućmy okiem na podziały administracyjne - 8 regiony (kraje, w liczbie pojedynczej - kraj ); Banskobystricky, Bratislavsky, Kosicky, Nitriansky, Presovsky, Trenciansky, Trnavsky, Zilinsky. Jeśli chodzi o ekonomię kraju Słowacja, ważnymi produktami przemysłowymi są samochodowe; wyroby metalowe i metalowe; energia elektryczna, gaz, koks, ropa naftowa, paliwo jądrowe; chemikalia, włókna syntetyczne, drewno i wyroby z papieru; maszyneria; wyroby ceramiczne i ceramiczne; tekstylia; urządzenia elektryczne i optyczne; wyroby gumowe; jedzenie i napoje; farmaceutyczne. Ważne produkty rolne to Zboża, ziemniaki, buraki cukrowe, chmiel, owoce; świnie, bydło, drób; produkty leśne. Najważniejsze towary eksportowe to pojazdy i związane z nimi części 27%, maszyny i wyposażenie elektryczne 20%, reaktory jądrowe i piece 12%, żelazo i stal 4%, oleje mineralne i paliwa 5% (2015 r.), a najważniejszymi partnerami eksportowymi są Niemcy 21,9%, Czechy 11,9%, Polska 7,7%, Francja 6,1%, Wielka Brytania 5,9%, Austria 5,7%, Węgry 5,7%, Włochy 4,8% (2016). Najważniejsze towary importowe to maszyny i urządzenia elektryczne 20%, pojazdy i powiązane części 14%, reaktory jądrowe i piece 12%, paliwa i oleje mineralne 9% (2015 r.), a najważniejsi partnerzy importowi to Niemcy 20,2%, Czechy 16,9%, Austria 9,8%, Polska 6,5%, Węgry 6,1%, Korea Południowa 4,7%, Chiny 4,6%, Francja 4,4% (2016). Jak bogaty jest Słowacja i jak bogaci są ludzie w tym kraju? Najważniejszą liczbą jest tutaj PKB na mieszkańca (PPP): $32,900 (2017 oszacowanie). Oznacza to, że standardy życia są tutaj dobre. Dodajmy, że oznacza to Produkt krajowy brutto na osobę, który jest ponownie obliczany w odniesieniu do względnego kosztu lokalnych towarów i usług. I jeszcze jedna ważna liczba - populacja poniżej granicy ubóstwa: 12.3% (2015 oszacowanie).


Mapa - SłowacjaBezpłatny e-book - Atlas świata: Czy chcesz mieć zawsze informacje o wszystkich krajach świata? Pobierz nasz darmowy Atlas świata - e-book teraz - tutaj - w mobi, epub lub pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Wydawca: Bispiral, s.r.o. | O nas | Zasady stronie internetowej iWorldAtlas.com i ochrony prywatności