Strona główna
Europa
Azja
Australia & Oceania
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Centralna
Ameryka Południowa
Edit Trip

Atlas Świata: Stany Zjednoczone

Atlas of World: Stany Zjednoczone. Na tej stronie możesz zobaczyć mapę, flagę kraju i wiele szczegółowych informacji o ludziach, historii i gospodarce kraju Stany Zjednoczone.

Strona główna - Ameryka Północna - Stany Zjednoczone

Informacje o Stany Zjednoczone

Tutaj znajdziesz online wybrane informacje o geografii, mieszkańcach, rządach, ekonomii i historii Stany Zjednoczone. Uwzględnione są wybrane statystyki, mapa ogólna i szczegółowa mapa Stany Zjednoczone. (Niektóre teksty na tej stronie są automatycznie tłumaczone, więc tłumaczenie może być niedokładne.) Teraz pracujemy nad lepszym tłumaczeniem.) Zacznijmy od flagi kraju Stany Zjednoczone tutaj:

Stany Zjednoczone - Przegląd:

Co powinieneś wiedzieć o kraju Stany Zjednoczone? Zacznijmy od tego: Brytyjskie kolonie amerykańskie zerwały z krajem macierzystym w 1776 r. I zostały uznane jako nowy naród Stanów Zjednoczonych Ameryki po traktacie paryskim w 1783 r. W XIX i XX wieku do pierwotnych 13 państw dodano 37 nowych państw. rozprzestrzenił się na kontynencie północnoamerykańskim i nabył wiele zagranicznych dóbr. Dwóch najbardziej traumatycznych doświadczeń w historii narodu była wojna secesyjna (1861-65), w której północna Unia stanów pokonała secesjonistyczną Konfederację 11 południowych stanów niewolniczych, a Wielki Kryzys w latach 30-tych, spowolnienie gospodarcze, podczas którego jedna czwarta siły roboczej straciła pracę. Po zwycięstwie w I i II wojnie światowej i po zimnej wojnie w 1991 roku, USA pozostają najpotężniejszym państwem narodowym na świecie. Od końca II wojny światowej

Geografia - Stany Zjednoczone

Gdzie na świecie jest Stany Zjednoczone? Lokalizacja tego kraju to Ameryka Północna, granicząca zarówno z Oceanem Północnoatlantyckim, jak i północnym Pacyfikiem, między Kanadą i Meksykiem. Całkowita powierzchnia kraju Stany Zjednoczone wynosi 9,833,517 km2, z czego 9,147,593 km2 to ziemia. To jeden z największych krajów na świecie. Jak możemy opisać teren kraju? W ten sposób: rozległej, centralnej równiny, gór na zachodzie, wzgórz i niskich gór na wschodzie; chropowate góry i szerokie doliny rzeczne na Alasce; wytrzymała, wulkaniczna topografia na Hawajach. Najniższym punktem kraju Stany Zjednoczone jest dolina śmierci -86 m (najniższy punkt w Ameryce Północnej), najwyższy punkt Denali (Mount McKinley) 6,190 m (najwyższy punkt w Ameryce Północnej). Klimat jest większości umiarkowana, ale tropikalna na Hawajach i Florydzie, arktyczna na Alasce, półpokojna w równiny na zachód od rzeki Mississippi i suche w Wielkim Basenie na południowym zachodzie; niskie temperatury zimowe na północnym zachodzie są od czasu do czasu polepszone w styczniu i lutym przez ciepłe wiatry typu chinook ze wschodnich zboczy Gór Skalistych,.


Mieszkańcy - Stany Zjednoczone

Zobaczmy, ile osób żyje w kraju Stany Zjednoczone. Liczba to: 326,625,791 (7/2017 oszacowanie). Ten kraj należy do najbardziej zaludnionych na świecie. Kto tu mieszka? Biały 72,4%, czarny 12,6%, w Azji 4,8%, Indian i Alaska Native 0,9%, Hawajczycy i innych wysp Pacyfiku 0,2%, inne 6,2%, dwóch lub więcej ras 2,9% (2010 szacunkowo). Jakie są języki w kraju Stany Zjednoczone? English 79%, hiszpański 13%, inne indoeuropejskie 3,7%, azjatyckie i Pacyfiku 3,4%, inne 1% (2015 r.). A religie: Protestanci 46,5%, katolicy 20,8%, żydowscy 1,9%, mormoni 1,6%, inni chrześcijanie 0,9% , Muzułmanin 0,9%, świadek Jehowy 0,8%, buddysta 0,7%, hinduski 0,7%, inne 1,8%, niezrzeszone 22,8%, nie zna / odmawia 0,6% (w 2014 r.). Ile lat mają przeciętni ludzie? 38.1 rok. Musimy dodać, że ta liczba jest medianą - więc połowa ludzi jest starsza, połowa jest młodsza. Jaka jest średnia długość życia (po urodzeniu)? To: 80 rok. Gdzie ludzie mieszkają w kraju Stany Zjednoczone? Tutaj: duże klastry miejskie rozprzestrzeniają się we wschodniej części Stanów Zjednoczonych (w szczególności na obszarze Wielkich Jezior, na północnym wschodzie, wschodzie i południowym wschodzie) oraz w zachodnich stanach; obszary górskie, głównie Góry Skaliste i łańcuch Appalachów, pustynie na południowym zachodzie, gęste lasy borealne na skrajnej północy, a centralne stany prierskie są mniej gęsto zaludnione; Populacja Alaski koncentruje się na południowym wybrzeżu - ze szczególnym uwzględnieniem miasta Anchorage - a Hawaje skupiają się na wyspie Oahu. Główne obszary miejskie kraju Stany Zjednoczone to: New York-Newark 18.593 miliona; Los Angeles-Long Beach-Santa Ana 12,31 mln; Chicago 8,745 milionów; Miami 5,817 milionów; Dallas-Fort Worth 5,703 miliona; Waszyngton, DC (stolica) 4,955 mln (2015).

Rząd i gospodarka - Stany Zjednoczone

Stolica kraju Stany Zjednoczone to Waszyngton, DC i rządowy typ konstytucyjna federalna republika. Rzućmy okiem na podziały administracyjne - 50 stanów i 1 okręg; Alabama, Alaska, Arizona, Arkansas, Kalifornia, Kolorado, Connecticut, Delaware, Dystrykt Kolumbii, Floryda, Georgia, Hawaje, Idaho, Illinois, Indiana, Iowa, Kansas, Kentucky, Luizjana, Maine, Maryland, Massachusetts, Michigan, Minnesota, Mississippi, Missouri, Montana, Nebraska, Nevada, New Hampshire, New Jersey, Nowy Meksyk, Nowy Jork, Karolina Północna, Dakota Północna, Ohio, Oklahoma, Oregon, Pensylwania, Rhode Island, Karolina Południowa, South Dakota, Tennessee, Texas, Utah , Vermont, Wirginia, Waszyngton, Wirginia Zachodnia, Wisconsin, Wyoming. Jeśli chodzi o ekonomię kraju Stany Zjednoczone, ważnymi produktami przemysłowymi są dużej dywersyfikacji, wiodący światowy innowator w dziedzinie zaawansowanych technologii, drugi co do wielkości produkt przemysłowy na świecie; ropa naftowa, stal, pojazdy silnikowe, przemysł lotniczy, telekomunikacja, chemia, elektronika, przetwórstwo spożywcze, towary konsumpcyjne, drewno drzewne, górnictwo. Ważne produkty rolne to pszenicę, kukurydzę, inne zboża, owoce, warzywa, bawełnę; wołowina, wieprzowina, drób, produkty mleczne; ryba; produkty leśne o. Najważniejsze towary eksportowe to produkty rolne (soja, owoce, kukurydza) 9,2%, artykuły przemysłowe (chemikalia organiczne) 26,8 %, dobra inwestycyjne (tranzystory, samoloty, części samochodowe, komputery, sprzęt telekomunikacyjny) 49,0%, dobra konsumpcyjne (samochody, leki) 15,0% (2008 rok.), a najważniejszymi partnerami eksportowymi są Kanada 18,3%, Meksyk 15,9%, Chiny 8%, Japonia 4,4% (2016). Najważniejsze towary importowe to produkty rolne 4,9%, zaopatrzenie w przemysł 32,9% (ropa naftowa 8,2%), dobra inwestycyjne 30,4% (komputery, sprzęt telekomunikacyjny, części pojazdów silnikowych, maszyny biurowe, maszyny elektryczne), towary konsumpcyjne 31,8% (samochody, odzież, leki, meble , zabawki) (2008 rok.), a najważniejsi partnerzy importowi to Chiny 21,1%, Meksyk 13,4%, Kanada 12,7%, Japonia 6%, Niemcy 5,2% (2016). Jak bogaty jest Stany Zjednoczone i jak bogaci są ludzie w tym kraju? Najważniejszą liczbą jest tutaj PKB na mieszkańca (PPP): $59,500 (2017 oszacowanie). Oznacza to, że ludzie tutaj są średnio bogaci. Dodajmy, że oznacza to Produkt krajowy brutto na osobę, który jest ponownie obliczany w odniesieniu do względnego kosztu lokalnych towarów i usług. I jeszcze jedna ważna liczba - populacja poniżej granicy ubóstwa: 15.1% (2010 oszacowanie).


Mapa - Stany ZjednoczoneBezpłatny e-book - Atlas świata: Czy chcesz mieć zawsze informacje o wszystkich krajach świata? Pobierz nasz darmowy Atlas świata - e-book teraz - tutaj - w mobi, epub lub pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Wydawca: Bispiral, s.r.o. | O nas | Zasady stronie internetowej iWorldAtlas.com i ochrony prywatności