Strona główna
Europa
Azja
Australia & Oceania
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Centralna
Ameryka Południowa
Edit Trip

Atlas Świata: Surinam

Atlas of World: Surinam. Na tej stronie możesz zobaczyć mapę, flagę kraju i wiele szczegółowych informacji o ludziach, historii i gospodarce kraju Surinam.


Informacje o Surinam

Tutaj znajdziesz online wybrane informacje o geografii, mieszkańcach, rządach, ekonomii i historii Surinam. Uwzględnione są wybrane statystyki, mapa ogólna i szczegółowa mapa Surinam. (Niektóre teksty na tej stronie są automatycznie tłumaczone, więc tłumaczenie może być niedokładne.) Teraz pracujemy nad lepszym tłumaczeniem.) Zacznijmy od flagi kraju Surinam tutaj:

Surinam - Przegląd:

Co powinieneś wiedzieć o kraju Surinam? Zacznijmy od tego: Po raz pierwszy zbadany przez Hiszpanów w XVI wieku, a następnie osiedlony przez Anglików w połowie XVII w., Surinam stał się holenderską kolonią w 1667 roku. Wraz z zniesieniem afrykańskiego niewolnictwa w 1863 roku, sprowadzono robotników z Indii i Jawy. Niderlandy przyznały niezależność kolonii w 1975 r. Pięć lat później rząd cywilny został zastąpiony przez reżim wojskowy, który wkrótce uznał Surinam za republikę socjalistyczną. Nadal sprawował kontrolę poprzez szereg nominalnie cywilnych administracji do 1987 roku, kiedy międzynarodowa presja ostatecznie wymusiła demokratyczne wybory. W 1990 r. Wojsko obaliło cywilne przywództwo, ale demokratycznie wybrany rząd - czteropartyjna koalicja - powrócił do władzy w 1991 r. Koalicja rozszerzyła się do ośmiu partii w 2005 r. I rządziła do sierpnia 2010 r., kiedy wyborcy przywrócili byłego przywódcę wojskowego Desire Bouterse i jego opozycyjną koalicję do władzy. Prezydent Bouterse został ponownie wybrany bez sprzeciwu w 2015 roku.

Geografia - Surinam

Gdzie na świecie jest Surinam? Lokalizacja tego kraju to Północna Ameryka Południowa, na północnym Oceanie Atlantyckim, między Gujaną Francuską a Gujaną. Całkowita powierzchnia kraju Surinam wynosi 163,820 km2, z czego 156,000 km2 to ziemia. To nie jest duży kraj. Jak możemy opisać teren kraju? W ten sposób: głównie pagórki; wąska równina przybrzeżna z bagnami. Najniższym punktem kraju Surinam jest nienazwana lokalizacja na równinie nadbrzeżnej -2 m, najwyższy punkt Juliana Top 1230 m. Klimat jest tropikalny; umiarkowane przez wiatry handlowe,.


Mieszkańcy - Surinam

Zobaczmy, ile osób żyje w kraju Surinam. Liczba to: 591,919 (7/2017 oszacowanie). Tak więc niewielu ludzi tu mieszka. Kto tu mieszka? Hindustani (znany również lokalnie jako "East Indians", ich przodkowie wyemigrowali z północnych Indii w drugiej połowie XIX wieku) 27,4%, "Maroon" (ich afrykańscy przodkowie zostali sprowadzeni do kraju w XVII i XVIII wieku jako niewolnicy i uciekł do wnętrza) 21,7%, kreol (mieszany biały i czarny) 15,7%, jawajski 13,7%, mieszany 13,4%, inny 7,6%, nieokreślony 0,6% (2012 est.). Jakie są języki w kraju Surinam? holenderski (oficjalny), angielski (powszechnie używany), Sranang Tongo (Surinamese, czasami nazywane Taki-Taki, jest językiem ojczystym Creoles i większości młodszej populacji, a wśród nich lingua franca), karaibskim Hindustani (dialektem hindi), jawajskim. A religie: Protestant 23,6% (w tym ewangelicki 11,2%, morawski 11,2%, zreformowany .7%, luteranin .5%), hinduizm 22,3%, katolik 21,6%, muzułmanin 13,8%, inny chrześcijanin 3,2%, winti 1,8%, świadek Jehowy 1,2% , pozostałe 1,7%, brak 7,5%, nieokreślone 3,2% (prognoza 2012 r.). Ile lat mają przeciętni ludzie? 29.8 rok. Musimy dodać, że ta liczba jest medianą - więc połowa ludzi jest starsza, połowa jest młodsza. Jaka jest średnia długość życia (po urodzeniu)? To: 72.5 rok. Gdzie ludzie mieszkają w kraju Surinam? Tutaj: populacja skupiona wzdłuż północnego pasa wybrzeża; pozostała część kraju jest słabo zaludniona. Główne obszary miejskie kraju Surinam to: Paramaribo (stolica) 234,000 (2014).

Rząd i gospodarka - Surinam

Stolica kraju Surinam to Paramaribo i rządowy typ republika prezydencka. Rzućmy okiem na podziały administracyjne - 10 powiatów (distrikten, singular - distrikt); Brokopondo, Commewijne, Coronie, Marowijne, Nickerie, Para, Paramaribo, Saramacca, Sipaliwini, Wanica. Jeśli chodzi o ekonomię kraju Surinam, ważnymi produktami przemysłowymi są boksyty i wydobycie złota, produkcja tlenku glinu; olej, tartak, przetwórstwo spożywcze, wędkarstwo. Ważne produkty rolne to Ryż, banany, jądra palmowe, orzechy kokosowe, banany, orzeszki ziemne; wołowina, kurczęta; Krewetka; produkty leśne,. Najważniejsze towary eksportowe to tlenek glinu, złoto, ropa naftowa, tarcica, krewetki i ryby, ryż, banany, a najważniejszymi partnerami eksportowymi są Szwajcaria 28,3%, Zjednoczone Emiraty Arabskie 27,1%, Belgia 9,1%, Gujana 9%, USA 4,7% , Trynidad i Tobago 4,5% (2016). Najważniejsze towary importowe to wyposażenie kapitałowe, ropa naftowa, artykuły spożywcze, bawełna, towary konsumpcyjne, a najważniejsi partnerzy importowi to USA 21,2%, Holandia 10,9%, Chiny 10,5%, Trynidad i Tobago 10,1%, St. Lucia 7% (2016). Jak bogaty jest Surinam i jak bogaci są ludzie w tym kraju? Najważniejszą liczbą jest tutaj PKB na mieszkańca (PPP): $13,900 (2017 oszacowanie). To całkiem dobrze. Dodajmy, że oznacza to Produkt krajowy brutto na osobę, który jest ponownie obliczany w odniesieniu do względnego kosztu lokalnych towarów i usług. I jeszcze jedna ważna liczba - populacja poniżej granicy ubóstwa: 70% (2002 oszacowanie).


Mapa - SurinamBezpłatny e-book - Atlas świata: Czy chcesz mieć zawsze informacje o wszystkich krajach świata? Pobierz nasz darmowy Atlas świata - e-book teraz - tutaj - w mobi, epub lub pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Wydawca: Bispiral, s.r.o. | O nas | Zasady stronie internetowej iWorldAtlas.com i ochrony prywatności


Tweet