Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Surinam

Atlas sveta: Surinam. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Surinam.


Informácie - Surinam

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Surinam. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Surinam. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Surinam tu:

Surinam - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Surinam? Začnime týmto: Najprv skúmaný Španielmi v 16. storočí a neskôr usadený v angličtine v polovici 17. storočia, Surinam sa stal holandskou kolóniou v roku 1667. S zrušením afrického otroctva v roku 1863 boli dovezení pracovníci z Indie a Javy. Holandsko udelilo kolónii nezávislosť v roku 1975. O päť rokov neskôr bola civilná vláda nahradená vojenským režimom, ktorý čoskoro deklaroval Surinam socialistickú republiku. Pokračovala v kontrole prostredníctvom série nominálnych civilných správ až do roku 1987, keď medzinárodný tlak nakoniec prinútil demokratické voľby. V roku 1990 armáda zvrhla civilné vedenie, ale demokraticky zvolená vláda - štvorstranová koalícia - sa vrátila k moci v roku 1991. Koalícia sa rozšírila na osem strán v roku 2005 a vládla až do augusta 2010, keď voliči vrátili bývalého vojenského vodcu Desire Bouterse a jeho opozičnú koalíciu k moci. Prezident Bouterse bol opätovne zvolený v roku 2015.

Geografia - Surinam

Kde na svete je Surinam? Umiestnenie tejto krajiny je Severná Južná Amerika, hraničiaca so severným Atlantickým oceánom, medzi Francúzskou Guyanou a Guyanou. Celková plocha krajiny Surinam je 163,820 km2, z čoho 156,000 km2 je zem. Takže to nie je veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: väčšinou valcované; úzky pobrežné roviny s močiare. Surinam má najnižší bod nemenovanej umiestnenie v pobrežnom prostého -2 m, najvyšší bod Juliana Top 1230. Podnebie je tropických; moderovanými obchodnými vetrami, ktoré sú.


Obyvatelia - Surinam

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Surinam. To číslo je: 591,919 (7/2017 odhad). Takže nie toľko ľudí žije tu. Kto žije tu? Hindustani (tiež známi lokálne ako "východní Indiáni", ich predkovia emigrovali zo severnej Indie v druhej polovici 19. storočia), 27,4%, "Maroon" (ich africkí predkovia boli prinútení do krajiny v 17. a 18. storočí ako otroci a unikol do interiéru) 21,7%, kreolský (zmiešaný biely a čierny) 15,7%, Javanský 13,7%, zmiešaný 13,4%, iný 7,6%, nespecifikovaný 0,6% (2012 est.). Aké sú jazyky v krajine Surinam? holandský (oficiálny) Tongo (Surinamese, niekedy nazývané Taki-Taki, je rodným jazykom Creoles a väčšinou mladšieho obyvateľstva a medzi ostatnými je lingua franca), karibský Hindustani (dialekt hindského), javánsky. A náboženstvá: Protestant 23,6% (vrátane evanjelikálnej 11,2%, moravskej 11,2%, reformovanej .7%, luteránskej .5%), hinduistického 22,3%, rímskokatolíckej 21,6%, moslimskej 13,8%, inej kresťanskej 3,2%, Winti 1,8%, svedok Jehovovcov 1,2% , iné 1,7%, žiadne 7,5%, nešpecifikované 3,2% (v roku 2012). Koľko rokov je ľudom v priemere? 29.8 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 72.5 rok. Kde ľudia žijú v krajine Surinam? Tu: obyvateľov sústredených pozdĺž najdlhšieho pobrežného pásma; zvyšok krajiny je riedko osídlený. Hlavné mestské oblasti krajiny Surinam sú: Paramaribo (hlavné mesto) 234 000 (2014).

Vláda a hospodárstvo - Surinam

Hlavné mesto krajiny Surinam je Paramaribo a typ vlády prezidentská republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 10 okresov (distrikten, singular - distrikt); Brokopondo, Commewijne, Coronie, Marowijne, Nickerie, Para, Paramaribo, Saramacca, Sipaliwini, Wanica. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Surinam, dôležité priemyselné produkty sú bauxit a ťažba zlata, výroba oxidu hlinitého; Olej, krátiť, potravinárstvo, rybolov. Dôležité poľnohospodárske produkty sú , banány, palmové jadrá, kokosové orechy, plantains, arašidy; hovädzie mäso, kurčatá; krevety; lesné produkty. Najdôležitejšie vývozné komodity sú Hlinitý, zlato, ropa, drevo, krevety a ryby, ryža, banány, a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Švajčiarsko 28,3%, UAE 27,1%, Belgicko 9,1%, Guyana 9%, v USA 4,7% , Trinidad a Tobago 4,5% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú kapitálové vybavenie, ropa, potraviny, bavlna, spotrebný tovar a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú USA 21,2%, Holandsko 10,9%, Čína 10,5%, Trinidad a Tobago 10,1%, Svätá Lucia 7%. Ako bohatá je krajina Surinam a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $13,900 (2017 odhad). To je celkom dobré. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 70% (2002 odhad).


Mapa - SurinamE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia


Tweet