Strona główna
Europa
Azja
Australia & Oceania
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Centralna
Ameryka Południowa
Edit Trip

Atlas Świata: Wenezuela

Atlas of World: Wenezuela. Na tej stronie możesz zobaczyć mapę, flagę kraju i wiele szczegółowych informacji o ludziach, historii i gospodarce kraju Wenezuela.


Informacje o Wenezuela

Tutaj znajdziesz online wybrane informacje o geografii, mieszkańcach, rządach, ekonomii i historii Wenezuela. Uwzględnione są wybrane statystyki, mapa ogólna i szczegółowa mapa Wenezuela. (Niektóre teksty na tej stronie są automatycznie tłumaczone, więc tłumaczenie może być niedokładne.) Teraz pracujemy nad lepszym tłumaczeniem.) Zacznijmy od flagi kraju Wenezuela tutaj:

Wenezuela - Przegląd:

Co powinieneś wiedzieć o kraju Wenezuela? Zacznijmy od tego: Wenezuela była jednym z trzech krajów, które wyłoniły się z upadku Gran Colombia w 1830 r. (Pozostałe to Ekwador i Nowa Granada, które stały się Kolumbią). Przez większą część pierwszej połowy XX wieku Wenezuela była rządzona przez ogólnie życzliwych wojskowych siłaczy, którzy promowali przemysł naftowy i dopuszczali pewne reformy społeczne. Rządy demokratycznie wybrane rządzą od 1959 r. Pod rządami Hugo Chaveza, prezydenta od 1999 do 2013 r., Oraz jego wybranego następcy, prezydenta Nicolasa Maduro, władza wykonawcza sprawuje coraz większą autorytarną kontrolę nad innymi działami rządu. W tym samym czasie instytucje demokratyczne uległy pogorszeniu, swoboda wypowiedzi i prasa została ograniczona, a polaryzacja polityczna wzrosła. Polityka ekonomiczna partii rządzącej rozszerzyła państwo " rola w gospodarce poprzez wywłaszczenie dużych przedsiębiorstw, ścisłą wymianę walut i kontrolę cen, które zniechęcają do inwestycji i produkcji sektora prywatnego, a także do uzależnienia od przemysłu naftowego przychodów, między innymi. Aktualne obawy obejmują: łamanie praw człowieka, szerzącą się brutalną przestępczość, wysoką inflację i powszechne niedobory podstawowych dóbr konsumpcyjnych, medycyny i środków medycznych.

Geografia - Wenezuela

Gdzie na świecie jest Wenezuela? Lokalizacja tego kraju to Północna Ameryka Południowa, granicząca z Morzem Karaibskim i Północnym Atlantykiem, między Kolumbią i Gujaną. Całkowita powierzchnia kraju Wenezuela wynosi 912,050 km2, z czego 882,050 km2 to ziemia. To dość duży kraj. Jak możemy opisać teren kraju? W ten sposób: Andy i Nizina Maracaibo na północnym zachodzie; centralne równiny (llanos); Wyżyna Gujana na południowym wschodzie. Najniższym punktem kraju Wenezuela jest Morze Karaibskie 0 m, najwyższy punkt Pico Bolivar 4 988 m. Klimat jest Tropikalna; gorący, wilgotny; bardziej umiarkowane na wyżynach.


Mieszkańcy - Wenezuela

Zobaczmy, ile osób żyje w kraju Wenezuela. Liczba to: 31,304,016 (7/2017 oszacowanie). Mieszka tu całkiem sporo ludzi. Kto tu mieszka? Hiszpański, włoski, portugalski, arabski, niemiecki, afrykański, rdzenni. Jakie są języki w kraju Wenezuela? Hiszpanie (oficjalnie), liczne dialekty tubylcze. A religie: nominalnie katolickie 96%, protestanccy 2%, inni 2%. Ile lat mają przeciętni ludzie? 28.3 rok. Musimy dodać, że ta liczba jest medianą - więc połowa ludzi jest starsza, połowa jest młodsza. Jaka jest średnia długość życia (po urodzeniu)? To: 76 rok. Gdzie ludzie mieszkają w kraju Wenezuela? Tutaj: Większość ludności jest skoncentrowana na północnych i zachodnich wyżynach wzdłuż wschodniej ostrogi na północnym krańcu Andów, obszar, który obejmuje stolicę Caracas. Główne obszary miejskie kraju Wenezuela to: Caracas (stolica) 2.916 milionów; Maracaibo 2.196 milionów; Valencia 1.734 miliony; Maracay 1.166 milionów; Barquisimeto 1.039 milionów (2015).

Rząd i gospodarka - Wenezuela

Stolica kraju Wenezuela to Caracas i rządowy typ federalna prezydencka republika. Rzućmy okiem na podziały administracyjne - 23 stany (estados, singular - estado), 1 stolica (stolica distrito) i 1 zależność federalna (dependencia federal); Amazonas, Anzoategui, Apure, Aragua, Barinas, Bolivar, Carabobo, Cojedes, Delta Amacuro, Dependencias Federales (Federal Dependencies), Distrito Capital (dzielnica), Falcon, Guarico, Lara, Merida, Miranda, Monagas, Nueva Esparta, Portuguesa, Sucre, Tachira, Trujillo, Vargas, Yaracuy, Zulia. Jeśli chodzi o ekonomię kraju Wenezuela, ważnymi produktami przemysłowymi są produkty rolne, inwentarz żywy, surowce, maszyny i urządzenia, sprzęt transportowy, materiały budowlane, sprzęt medyczny, farmaceutyki, chemikalia, produkty żelazne i stalowe, ropa naftowa i produkty naftowe. Ważne produkty rolne to Kukurydza, sorgo, trzcina cukrowa, ryż, banany, warzywa, Kawa; wołowina, wieprzowina, mleko, jaja; ryba. Najważniejsze towary eksportowe to ropa naftowa i produkty ropopochodne, boksyt i aluminium , minerały, chemikalia, produkty rolne, a najważniejszymi partnerami eksportowymi są 35,1%, Indie 17,2%, Chiny 14,1%, Antyle Holenderskie 8%, Singapur 5,3%, Kuba 4,1% (2016). Najważniejsze towary importowe to produkty rolne, inwentarz żywy, surowce, maszyny i urządzenia, sprzęt transportowy, budownictwo materiały, sprzęt medyczny, produkty naftowe, farmaceutyki, chemikalia, wyroby z żelaza i stali, a najważniejsi partnerzy importowi to USA 22,1%, Chiny 14,3%, Brazylia 7,4%, Kolumbia 4,2% (2016). Jak bogaty jest Wenezuela i jak bogaci są ludzie w tym kraju? Najważniejszą liczbą jest tutaj PKB na mieszkańca (PPP): $12,400 (2017 oszacowanie). To całkiem dobrze. Dodajmy, że oznacza to Produkt krajowy brutto na osobę, który jest ponownie obliczany w odniesieniu do względnego kosztu lokalnych towarów i usług. I jeszcze jedna ważna liczba - populacja poniżej granicy ubóstwa: 19.7% (2015 oszacowanie).


Mapa - WenezuelaBezpłatny e-book - Atlas świata: Czy chcesz mieć zawsze informacje o wszystkich krajach świata? Pobierz nasz darmowy Atlas świata - e-book teraz - tutaj - w mobi, epub lub pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Wydawca: Bispiral, s.r.o. | O nas | Zasady stronie internetowej iWorldAtlas.com i ochrony prywatności