Strona główna
Europa
Azja
Australia & Oceania
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Centralna
Ameryka Południowa
Edit Trip

Atlas Świata: Zimbabwe

Atlas of World: Zimbabwe. Na tej stronie możesz zobaczyć mapę, flagę kraju i wiele szczegółowych informacji o ludziach, historii i gospodarce kraju Zimbabwe.

Strona główna - Afryka - Zimbabwe

Informacje o Zimbabwe

Tutaj znajdziesz online wybrane informacje o geografii, mieszkańcach, rządach, ekonomii i historii Zimbabwe. Uwzględnione są wybrane statystyki, mapa ogólna i szczegółowa mapa Zimbabwe. (Niektóre teksty na tej stronie są automatycznie tłumaczone, więc tłumaczenie może być niedokładne.) Teraz pracujemy nad lepszym tłumaczeniem.) Zacznijmy od flagi kraju Zimbabwe tutaj:

Zimbabwe - Przegląd:

Co powinieneś wiedzieć o kraju Zimbabwe? Zacznijmy od tego: Wielka Brytania zaanektowała Rodezję Południową z dawnej brytyjskiej Kompanii Południowej Afryki w 1923 r. W 1961 r. Sformułowano konstytucję, która faworyzowała białych. W 1965 r. Rząd jednostronnie ogłosił niepodległość, ale Wielka Brytania nie uznała tej ustawy i zażądała pełniejszego prawa wyborczego dla czarnej większości afrykańskiej w tym kraju (wówczas nazywanej Rodią). Sankcje ONZ i powstanie partyzanckie w końcu doprowadziły do ​​wolnych wyborów w 1979 r. I niepodległości (jak Zimbabwe) w 1980 r. Robert Mugabe, pierwszy premier narodu, był jedynym władcą tego kraju (jako prezydent od 1987 r.) I zdominował system polityczny tego kraju od niezależności. Jego chaotyczna kampania redystrybucji ziemi, która rozpoczęła się w 1997 r. I nasiliła się po 2000 r., Spowodowała exodus białych farmerów, okaleczyła gospodarkę, i zapoczątkował powszechne niedobory podstawowych towarów. Ignorując międzynarodowe potępienie, Mugabe sfałszował wybory prezydenckie w 2002 roku, aby zapewnić sobie reelekcję. W 2005 r. Stolica Harare rozpoczęła operację przywracania porządku, rzekomo miejski program racjonalizacji, który doprowadził do zniszczenia domów lub firm z 700 000 głównie biednych zwolenników opozycji. Mugabe w 2007 roku wprowadziła kontrolę cen wszystkich podstawowych towarów, powodując panikę kupując i pozostawiając półki sklepowe puste przez wiele miesięcy. Wybory powszechne, które odbyły się w marcu 2008 r., Zawierały nieprawidłowości, ale nadal stanowiły cenzurę rządu kierowanego przez ZANU-PF, a opozycja zdobyła większość mandatów w parlamencie. Ruch na rzecz zmian demokratycznych - najwięcej głosów w plebiscycie prezydenckim zdobył przywódca opozycji Tsvangirai Morgan Tsvangirai, ale nie na tyle, aby wygrać wprost. W czerwcu 2008 r., W wyniku przedwyborczych wyborów, znaczna przemoc wobec członków partii opozycyjnej doprowadziła do wycofania się Cvangirai z głosowania. Szeroko zakrojone dowody przemocy i zastraszania doprowadziły do ​​międzynarodowego potępienia tego procesu. Trudne negocjacje w sprawie podziału władzy "rząd jedności narodowej", w którym Mugabe pozostał prezydentem, a Tsvangirai premierem, zostały ostatecznie rozstrzygnięte w lutym 2009 r., Chociaż przywódcy nie uzgodnili wielu kluczowych kwestii rządowych. Mugabe został ponownie wybrany na prezydenta w 2013 roku w głosowaniu, które było poważnie wadliwe i potępione na arenie międzynarodowej. Jako warunek wstępny przeprowadzenia wyborów, Zimbabwe uchwalił nową konstytucję w drodze referendum, chociaż wiele przepisów nowej konstytucji nie zostało jeszcze zakodowanych w przepisach prawa. W listopadzie 2017 r. Wiceprezydent Emmerson Mnangagwa przejął interwencję wojskową, której celem było uniemożliwienie Mugabe podniesienia żony, aby odniosła sukces. Mnangagwa został inaugurowany na prezydenta kilka dni później, obiecując przeprowadzenie wyborów prezydenckich w 2018 roku.

Geografia - Zimbabwe

Gdzie na świecie jest Zimbabwe? Lokalizacja tego kraju to Afryka Południowa, między RPA i Zambia. Całkowita powierzchnia kraju Zimbabwe wynosi 390,757 km2, z czego 386,847 km2 to ziemia. To dość duży kraj. Jak możemy opisać teren kraju? W ten sposób: głównie wysoki płaskowyż z wyższym płaskowyżem (wysoki step); góry na wschodzie. Najniższym punktem kraju Zimbabwe jest skrzyżowanie Runde i Save Rivers 162 m, najwyższy punkt Inyangani 2 592 m. Klimat jest Tropikalne; moderowane przez wysokość; pora deszczowa (od listopada do marca).


Mieszkańcy - Zimbabwe

Zobaczmy, ile osób żyje w kraju Zimbabwe. Liczba to: 13,805,084. To nie jest bardzo duża populacja. Kto tu mieszka? Afrykańskie 99,4% (głównie Shona, Ndebele to druga co do wielkości grupa etniczna), inne 0,4%, nieokreślone 0,2% (2012 est.). Jakie są języki w kraju Zimbabwe? Shona (oficjalna, najczęściej używana), Ndebele (oficjalna, druga najczęściej używana), angielski (oficjalny tradycyjnie używany do oficjalnego biznesu), 13 języków mniejszościowych (oficjalne, w tym Chewa, Chibarwe, Kalanga, Koisan, Nambya, Ndau, Shangani, język migowy, Sotho, Tonga, Tswana, Venda i Xhosa). A religie: Protestant 74,8% (zawiera Apostolski 37,5 %, Zielonoświątkowcy 21,8%, inni 15,5%), katolicy 7,3%, inni chrześcijanie 5,3%, tradycyjni 1,5%, muzułmanie 0,5%, inni 0,1%, żaden 10,5% (2015 rok.). Ile lat mają przeciętni ludzie? 20 rok. Musimy dodać, że ta liczba jest medianą - więc połowa ludzi jest starsza, połowa jest młodsza. Jaka jest średnia długość życia (po urodzeniu)? To: 60.4 rok. Gdzie ludzie mieszkają w kraju Zimbabwe? Tutaj: Oprócz dużych aglomeracjach miejskich w Harare i Bulawayo, rozmieszczenie ludności jest dość równy, z nieco większą ogólną numerów we wschodniej części. Główne obszary miejskie kraju Zimbabwe to: Harare (kapitał) 1501000 (2015).

Rząd i gospodarka - Zimbabwe

Stolica kraju Zimbabwe to Harare i rządowy typ pół- republika prezydencka. Rzućmy okiem na podziały administracyjne - 8 prowincji i 2 miasta o statusie prowincji; Bulawayo, Harare, Manicaland, Mashonaland Central, Mashonaland East, Mashonaland West, Masvingo, Matabeleland North, Matabeleland South, Midlands. Jeśli chodzi o ekonomię kraju Zimbabwe, ważnymi produktami przemysłowymi są wydobycie (węgiel, złoto, platyna, miedź, nikiel, cyna, diamenty, glina, liczne rudy metali i niemetaliczne), stal; produkty z drewna, cement, chemikalia, nawozy, odzież i obuwie, artykuły spożywcze, napoje. Ważne produkty rolne to tytoń, kukurydza, bawełna, pszenica, kawa, trzcina cukrowa, orzeszki ziemne; owce, kozy, świnie. Najważniejsze towary eksportowe to platyna, bawełna, tytoń, złoto, żelazostopy, tekstylia / odzież, a najważniejszymi partnerami eksportowymi są Republika Południowej Afryki 79,5%, Mozambik 9,5%, Zjednoczone Emiraty Arabskie 4,1% (2016 ). Najważniejsze towary importowe to maszyny i urządzenia transportowe, inni producenci, chemikalia, paliwa, produkty spożywcze, a najważniejsi partnerzy importowi to Republika Południowej Afryki 46,6%, Zambia 24% (2016). Jak bogaty jest Zimbabwe i jak bogaci są ludzie w tym kraju? Najważniejszą liczbą jest tutaj PKB na mieszkańca (PPP): $2,300 (2017 oszacowanie). To jest bardzo niska liczba. Dodajmy, że oznacza to Produkt krajowy brutto na osobę, który jest ponownie obliczany w odniesieniu do względnego kosztu lokalnych towarów i usług. I jeszcze jedna ważna liczba - populacja poniżej granicy ubóstwa: 72.3% (2012 oszacowanie).


Mapa - ZimbabweBezpłatny e-book - Atlas świata: Czy chcesz mieć zawsze informacje o wszystkich krajach świata? Pobierz nasz darmowy Atlas świata - e-book teraz - tutaj - w mobi, epub lub pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Wydawca: Bispiral, s.r.o. | O nas | Zasady stronie internetowej iWorldAtlas.com i ochrony prywatności