Strona główna
Europa
Azja
Australia & Oceania
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Centralna
Ameryka Południowa
Edit Trip

Atlas Świata: Armenia

Atlas of World: Armenia. Na tej stronie możesz zobaczyć mapę, flagę kraju i wiele szczegółowych informacji o ludziach, historii i gospodarce kraju Armenia.

Strona główna - Azja - Armenia

Informacje o Armenia

Tutaj znajdziesz online wybrane informacje o geografii, mieszkańcach, rządach, ekonomii i historii Armenia. Uwzględnione są wybrane statystyki, mapa ogólna i szczegółowa mapa Armenia. (Niektóre teksty na tej stronie są automatycznie tłumaczone, więc tłumaczenie może być niedokładne.) Teraz pracujemy nad lepszym tłumaczeniem.) Zacznijmy od flagi kraju Armenia tutaj:

Armenia - Przegląd:

Co powinieneś wiedzieć o kraju Armenia? Zacznijmy od tego: Armenia szczyci się tym, że jest pierwszym narodem, który formalnie przyjmuje chrześcijaństwo (początek IV wieku). Pomimo okresów autonomii, przez stulecia Armenia znalazła się pod panowaniem różnych imperiów, w tym Rzymian, Bizantyjczyków, Arabów, Persów i Osmanów. Podczas I wojny światowej w zachodniej części Armenii, Imperium Osmańskie ustanowiło politykę przymusowych przesiedleń w połączeniu z innymi okrutnymi praktykami, które doprowadziły do ​​co najmniej 1 miliona zgonów Ormian. Wschodnia część Armenii została scedowana przez Turków do Rosji w 1828 roku; ta część ogłosiła niepodległość w 1918 r., ale została podbita przez sowiecką Armię Czerwoną w 1920 r. Ormiańscy przywódcy pozostają zajęci długim konfliktem z Azerbejdżanem w sprawie Górskiego Karabachu, regionu zamieszkanego głównie przez ludność ormiańską, przydzielonego do radzieckiego Azerbejdżanu w latach dwudziestych przez Moskwę . Armenia i Azerbejdżan rozpoczęły walkę o ten obszar w 1988 roku; walka nasiliła się po tym, jak oba kraje uzyskały niepodległość od Związku Radzieckiego w 1991 roku. Do maja 1994 roku, gdy triumfalne zawieszenie broni między Armenią, Azerbejdżanem i Górnym Karabachem przejęło, armeńsko-etniczne siły nie tylko zdobyły Nagorny Karabach, ale także siedem regiony - około 14 procent terytorium Azerbejdżanu. Gospodarki obu stron zostały zranione przez niezdolność dokonania znaczących postępów w kierunku pokojowego rozwiązania. Turcja zamknęła wspólną granicę z Armenią w 1993 r. Wspierając Azerbejdżan w jego konflikcie z Armenią o kontrolę nad Górskim Karabachem i otaczającymi go obszarami, co dalej hamuje wzrost gospodarczy w Armenii. W 2009 r. Starsi przywódcy ormiańscy zaczęli dążyć do zbliżenia z Turcją, mając na celu zabezpieczenie otwarcia granicy, ale Turcja jeszcze nie ratyfikowała protokołów normalizujących stosunki między dwoma krajami. W styczniu 2015 r. Armenia przystąpiła do Rosji, Białorusi i Kazachstanu jako członek Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej.

Geografia - Armenia

Gdzie na świecie jest Armenia? Lokalizacja tego kraju to Azja Południowo-Zachodnia, między Turcją (na zachodzie) a Azerbejdżanem; uwaga - Armenia postrzega siebie jako część Europy; geopolitycznie, może być zaklasyfikowany jako objęty Europy, Bliskiego Wschodu, lub zarówno. Całkowita powierzchnia kraju Armenia wynosi 29,743 km2, z czego 28,203 km2 to ziemia. To nie jest duży kraj. Jak możemy opisać teren kraju? W ten sposób: Armenian Highland z góry; mała ziemia leśna; szybko płynące rzeki; dobra gleba w dolinie rzeki Aras. Najniższym punktem kraju Armenia jest Rzeka Debed 400 m, najwyższy punkt Aragats Lerrnagagat '4 090 m. Klimat jest highland kontynentalne, gorące lata, mroźne zimy.


Mieszkańcy - Armenia

Zobaczmy, ile osób żyje w kraju Armenia. Liczba to: 3,045,191 (7/2017 oszacowanie). To nie jest bardzo duża populacja. Kto tu mieszka? Ormiański 98,1%, jazydy (Kurd) 1,1%, inne 0,7% (2011 est.). Jakie są języki w kraju Armenia? Ormiański (oficjalny) 97,9%, kurdyjski (używany przez mniejszość jazyd) 1%, inny 1% (2011 est. ). A religie: Apostolski ormiański 92,6%, ewangelicki 1%, inny 2,4%, brak 1,1%, nieokreślony 2,9% (w 2011 r.). Ile lat mają przeciętni ludzie? 35.1 rok. Musimy dodać, że ta liczba jest medianą - więc połowa ludzi jest starsza, połowa jest młodsza. Jaka jest średnia długość życia (po urodzeniu)? To: 74.9 rok. Gdzie ludzie mieszkają w kraju Armenia? Tutaj: Większość ludności znajduje się w północnej części kraju; stolica Erewania jest domem dla ponad pięciokrotnie większej liczby ludzi niż Gyumri, drugie co do wielkości miasto w kraju. Główne obszary miejskie kraju Armenia to: Erywań (stolica) 1044 (2015).

Rząd i gospodarka - Armenia

Stolica kraju Armenia to Erywań i rządowy typ demokracja parlamentarna. Rzućmy okiem na podziały administracyjne - 11 prowincji (marzer, singular - marz); Aragatsotn, Ararat, Armawir, Geghark'unik ', Kotayk', Lorri, Shirak, Syunik ', Tavush, Vayots' Dzor, Erewań. Jeśli chodzi o ekonomię kraju Armenia, ważnymi produktami przemysłowymi są , wydobycie, obróbka diamentów, obrabiarki do metalu, maszyny do kucia i prasowania, silniki elektryczne, odzież z dzianiny, wyroby pończosznicze, obuwie, tkaniny jedwabne, chemikalia, ciężarówki, przyrządy, mikroelektronika, biżuteria, oprogramowanie, przetwórstwo spożywcze. Ważne produkty rolne to Owoców (zwłaszcza winogron i moreli), warzyw; hodowla zwierząt gospodarskich. Najważniejsze towary eksportowe to nieprzetworzona miedź, surówka żelaza, metale kolorowe, złoto, diamenty, produkty mineralne, artykuły spożywcze, brandy, papierosy, energia, a najważniejszymi partnerami eksportowymi są Rosja 21%, Bułgaria 8,7%, Gruzja 8,1%, Kanada 7,9%, Niemcy 7,9%, Irak 7,8%, Chiny 5,7%, Iran 4,2%, Szwajcaria 4,2% (2016). Najważniejsze towary importowe to gaz ziemny, ropa naftowa, wyroby tytoniowe, żywność, diamenty, farmaceutyki, samochody, a najważniejsi partnerzy importowi to Rosja 30,7%, Chiny 11%, Iran 5,1%, Turcja 5%, Niemcy 5% (2016). Jak bogaty jest Armenia i jak bogaci są ludzie w tym kraju? Najważniejszą liczbą jest tutaj PKB na mieszkańca (PPP): $9,100 (2017 oszacowanie). To dość niska liczba. Dodajmy, że oznacza to Produkt krajowy brutto na osobę, który jest ponownie obliczany w odniesieniu do względnego kosztu lokalnych towarów i usług. I jeszcze jedna ważna liczba - populacja poniżej granicy ubóstwa: 32% (2013 oszacowanie).


Mapa - ArmeniaBezpłatny e-book - Atlas świata: Czy chcesz mieć zawsze informacje o wszystkich krajach świata? Pobierz nasz darmowy Atlas świata - e-book teraz - tutaj - w mobi, epub lub pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Wydawca: Bispiral, s.r.o. | O nas | Zasady stronie internetowej iWorldAtlas.com i ochrony prywatności


Tweet