Strona główna
Europa
Azja
Australia & Oceania
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Centralna
Ameryka Południowa
Edit Trip

Atlas Świata: Bhutan

Atlas of World: Bhutan. Na tej stronie możesz zobaczyć mapę, flagę kraju i wiele szczegółowych informacji o ludziach, historii i gospodarce kraju Bhutan.


Informacje o Bhutan

Tutaj znajdziesz online wybrane informacje o geografii, mieszkańcach, rządach, ekonomii i historii Bhutan. Uwzględnione są wybrane statystyki, mapa ogólna i szczegółowa mapa Bhutan. (Niektóre teksty na tej stronie są automatycznie tłumaczone, więc tłumaczenie może być niedokładne.) Teraz pracujemy nad lepszym tłumaczeniem.) Zacznijmy od flagi kraju Bhutan tutaj:

Bhutan - Przegląd:

Co powinieneś wiedzieć o kraju Bhutan? Zacznijmy od tego: Po zwycięstwie Wielkiej Brytanii w wojnie na Duar w 1865 r. Wielka Brytania i Bhutan podpisały Traktat z Sinchulu, zgodnie z którym Bhutan otrzyma roczną dotację w zamian za oddanie ziemi Brytyjskim Indiom. Ugyen Wangchuck - który pełnił funkcję faktycznego władcy coraz bardziej zjednoczonego Bhutanu i poprawiał stosunki z Brytyjczykami pod koniec XIX wieku - został nazwany królem w 1907 roku. Trzy lata później podpisano traktat, zgodnie z którym Brytyjczycy ingerować w sprawy wewnętrzne Bhutanu, a Bhutan pozwolił Wielkiej Brytanii kierować jej sprawami zagranicznymi. Bhutan wynegocjował podobne porozumienie z niezależnymi Indiami po 1947 r. Dwa lata później formalne porozumienie z Indii i Bhutanu wróciło do Bhutanu na niewielki kawałek terytorium zaanektowanego przez Brytyjczyków, sformalizowało roczne subsydia, które otrzymał kraj, i określiło Indie " s obowiązki w zakresie obrony i stosunków zagranicznych. Pod rządami modernizujących się monarchów, poczynając od lat 50. XX w., Bhutan przystąpił do ONZ w 1971 roku i powoli kontynuował swoje zaangażowanie poza jej granicami. W marcu 2005 r. Król Jigme Singye Wangchuck zaprezentował rządowy projekt konstytucji - który wprowadził główne reformy demokratyczne - i zorganizował referendum ogólnokrajowe w celu jego zatwierdzenia. W grudniu 2006 r. Król zrzekł się tronu na rzecz jego syna, Jigme Khesar Namgyel Wangchuck. Na początku 2007 r. Indie i Bhutan renegocjowały swój traktat, eliminując klauzulę, która głosiła, że ​​Bhutan będzie "kierować się" Indiami w prowadzeniu swojej polityki zagranicznej, chociaż Thimphu nadal ściśle współpracuje z New Delhi. Wybory do parlamentu pierwszego kraju zostały zakończone w marcu 2008 r .; król ratyfikował kraj " Pierwsza konstytucja w lipcu 2008 r. Bhutan doświadczył spokojnego objęcia władzy po wyborach parlamentarnych w 2013 r., co zaowocowało porażką obecnej partii. Dyspozycja około 8500 uchodźców z ponad 100 000 osób, którzy uciekli lub zostali zmuszeni do opuszczenia Bhutanu w latach 90. XX wieku - i którzy przebywają w dwóch obozach dla uchodźców ONZ w Nepalu - pozostaje nierozwiązana.

Geografia - Bhutan

Gdzie na świecie jest Bhutan? Lokalizacja tego kraju to Azja Południowa, między Chinami a Indiami. Całkowita powierzchnia kraju Bhutan wynosi 38,394 km2, z czego 38,394 km2 to ziemia. To nie jest duży kraj. Jak możemy opisać teren kraju? W ten sposób: głównie górzystych z żyznymi dolinami i sawanną. Najniższym punktem kraju Bhutan jest Drangeme Chhu 97 m, najwyższy punkt Gangkar Puensum 7570 m. Klimat jest zmienne; tropikalne na południowych równinach; chłodne zimy i gorące lata w centralnych dolinach; surowe zimy i chłodne lata w Himalajach.


Mieszkańcy - Bhutan

Zobaczmy, ile osób żyje w kraju Bhutan. Liczba to: 758,288 (7/2017 oszacowanie). Tak więc niewielu ludzi tu mieszka. Kto tu mieszka? Ngalop (znany również jako Bhote) 50%, etniczna nepalska 35% (w tym Lhotsampas - jedna z kilku nepalskich grup etnicznych), plemiona tubylcze lub imigranckie 15%. Jakie są języki w kraju Bhutan? Sharchhopka 28%, Dzongkha (oficjalna) 24%, Lhotshamkha 22%, inne 26% (obejmuje języki obce) (2005 est.). A religie: Lamaistyczny buddysta 75,3%, hinduizm pod wpływem Indian i Nepalu 22,1%, inne 2,6% (2005 rok.). Ile lat mają przeciętni ludzie? 27.6 rok. Musimy dodać, że ta liczba jest medianą - więc połowa ludzi jest starsza, połowa jest młodsza. Jaka jest średnia długość życia (po urodzeniu)? To: 70.6 rok. Gdzie ludzie mieszkają w kraju Bhutan? Tutaj: nieznane. Główne obszary miejskie kraju Bhutan to: Thimphu (kapitał) 152 000 (2014).

Rząd i gospodarka - Bhutan

Stolica kraju Bhutan to Thimphu i rządowy typ monarchii konstytucyjnej. Rzućmy okiem na podziały administracyjne - 20 dzielnic (dzongkhag, liczba pojedyncza i mnoga); Bumthang, Chhukha, Chirang, Daga, Gasa, Geylegphug, Ha, Lhuntshi, Mongar, Paro, Pemagatsel, Punakha, Samchi, Samdrup Jongkhar, Shemgang, Tashigang, Tashi Yangtse, Thimphu, Tongsa, Wangdi Phodrang. Jeśli chodzi o ekonomię kraju Bhutan, ważnymi produktami przemysłowymi są cementowe, produkty z drewna, przetworzone owoce, napoje alkoholowe, węglik wapnia, turystyka. Ważne produkty rolne to ryż, kukurydza, rośliny okopowe, owoce cytrusowe; produkty mleczne, jaja. Najważniejsze towary eksportowe to energia elektryczna (do Indii), żelazokrzemu, cement, kardamon, węglik wapnia, pręty stalowe / pręty, dolomit, gips, a najważniejszymi partnerami eksportowymi są Indie 95,7% (2016). Najważniejsze towary importowe to paliwa i smary, samoloty, maszyny i części, ryż, pojazdy silnikowe, a najważniejsi partnerzy importowi to Indie 91,1% (2016). Jak bogaty jest Bhutan i jak bogaci są ludzie w tym kraju? Najważniejszą liczbą jest tutaj PKB na mieszkańca (PPP): $8,700 (2017 oszacowanie). To dość niska liczba. Dodajmy, że oznacza to Produkt krajowy brutto na osobę, który jest ponownie obliczany w odniesieniu do względnego kosztu lokalnych towarów i usług. I jeszcze jedna ważna liczba - populacja poniżej granicy ubóstwa: 13.3% (2012 oszacowanie).


Mapa - BhutanBezpłatny e-book - Atlas świata: Czy chcesz mieć zawsze informacje o wszystkich krajach świata? Pobierz nasz darmowy Atlas świata - e-book teraz - tutaj - w mobi, epub lub pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Wydawca: Bispiral, s.r.o. | O nas | Zasady stronie internetowej iWorldAtlas.com i ochrony prywatności


Tweet