Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Bhután

Atlas sveta: Bhután. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Bhután.

Domov - Ázia - Bhután

Informácie - Bhután

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Bhután. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Bhután. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Bhután tu:

Bhután - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Bhután? Začnime týmto: Po britskom víťazstve v dužnej vojne v roku 1865 podpísali Británia a Bhutan Zmluvu o Sinchulu, podľa ktorej Bhután dostane ročnú dotáciu výmenou za odovzdanie pôdy Britskej Indii. Ugyen Wangchuck, ktorý slúžil ako de facto vládca čoraz zjednoteného Bhutánu a zlepšil vzťahy s Britmi na konci 19. storočia, bol v roku 1907 vyhlásený za kráľa. O tri roky neskôr bola podpísaná zmluva, zasahovať do vnútorných vecí v Bhutáne a Bhután umožnil Británii riadiť svoje zahraničné záležitosti. Bhutan rokoval o podobnej dohode s nezávislou Indiou po roku 1947. O dva roky neskôr sa formálna dohoda medzi Indo-Bhútánom vrátila do Bhutánu malý kúsok územia priložený Britmi, formalizoval ročné dotácie, ktoré krajina dostala, zodpovednosti v oblasti obrany a zahraničných vzťahov. V rámci postupnosti modernizujúcich sa monarchov, ktoré sa začali v 50. rokoch 20. storočia, Bhután vstúpil do OSN v roku 1971 a pomaly pokračoval vo svojom angažovaní za hranicami. V marci 2005 predstavil kráľ Jigme Singye Wangchuck vládny návrh ústavy - ktorý zaviedol zásadné demokratické reformy - a usporiadal národné referendum na jeho schválenie. V decembri 2006 kráľ abdikoval trón v prospech svojho syna Jigme Khesara Namgyela Wangchucka. Na začiatku roka 2007 India a Bhután opätovne prerokovali svoju zmluvu a vylúčili doložku, podľa ktorej Bhután bude "riadený" Indiou pri vykonávaní jej zahraničnej politiky, hoci Thimphu pokračuje v úzkej koordinácii s Dillí. Voľby na zasadnutie prvého parlamentu v krajine boli dokončené v marci 2008; kráľ ratifikoval krajinu " prvú ústavu v júli 2008. Bhutan zažil mierový obrat moci po parlamentných voľbách v roku 2013, čo viedlo k porážke oficiálnej strany. V 90. rokoch minulého storočia - a ktoré sú umiestnené v dvoch utečeneckých táboroch OSN v Nepále - ostáva nevyriešená situácia okolo 8500 utečencov, ktorí utiekli z Bhútánu alebo boli z neho vyhnaní.

Geografia - Bhután

Kde na svete je Bhután? Umiestnenie tejto krajiny je Južná Ázia, medzi Čínou a Indiou. Celková plocha krajiny Bhután je 38,394 km2, z čoho 38,394 km2 je zem. Takže to nie je veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: väčšinou hornaté s úrodnými údoliami a savanou. Bhután má najnižší bod Drangeme Chhu 97 m, najvyšší bod Gangkar Puensum 7 570 m. Podnebie je mení; tropické v južných pláňach; chladné zimy a horúce leto v centrálnych údoliach; silné zimy a chladné leto v Himaláji.


Obyvatelia - Bhután

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Bhután. To číslo je: 758,288 (7/2017 odhad). Takže nie toľko ľudí žije tu. Kto žije tu? Ngalop (tiež známy ako Bhote) 50% etnický Nepál 35% (vrátane Lhotsampas - jedna z niekoľkých nepálskych etnických skupín), domorodé alebo prisťahovalecké kmene 15%. Aké sú jazyky v krajine Bhután? Sharchhopka 28%, Dzongkha 24%, Lhotshamkha 22%, ostatné 26% (vrátane cudzích jazykov). A náboženstvá: Lamaistický budhizmus 75,3%, indický a nepálsky ovplyvnený hinduizmus 22,1%, ostatné 2,6% (v roku 2005). Koľko rokov je ľudom v priemere? 27.6 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 70.6 rok. Kde ľudia žijú v krajine Bhután? Tu: nevedno. Hlavné mestské oblasti krajiny Bhután sú: Thimphu (hlavné mesto) 152,000 (2014).

Vláda a hospodárstvo - Bhután

Hlavné mesto krajiny Bhután je Thimphu a typ vlády ústavná monarchia. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 20 okresy (dzongkhag, singulárne a množné číslo); Bumthang, Chhukha, Chirang, Dagá, Gasa, Geylgphug, Ha, Lhuntshi, Mongár, Paro, Pemagatsel, Punakha, Samchi, Samdrup Jongkhar, Shemgang, Tashigang, Tashi Yangtse, Thimphu, Tongsa, Wangdi Phodrang. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Bhután, dôležité priemyselné produkty sú cement, výrobky z dreva, spracované ovocie, alkoholické nápoje, karbid vápnika, turistika. Dôležité poľnohospodárske produkty sú ryža, kukurica, koreňové plodiny, citrusy; mliečne výrobky, vajcia. Najdôležitejšie vývozné komodity sú elektrickej energie (do Indie), ferosilícium, cement, kardamóm, karbid vápnika, oceľové tyče / tyče, dolomitu, sadry a najdôležitejšími exportnými partnermi sú India 95,7% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú palivá a mazivá, lietadlá, stroje a časti, ryža, motorové vozidlá a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú India 91,1% (2016). Ako bohatá je krajina Bhután a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $8,700 (2017 odhad). Toto je pomerne nízke číslo. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 13.3% (2012 odhad).


Mapa - BhutánE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia


Tweet