Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Bhútán

Atlas světa: Bhútán. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Bhútán.

Domů - Asie - Bhútán

Informace - Bhútán

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Bhútán. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Bhútán. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Bhútán:

Bhútán - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Bhútán? Začněme tímto: Po britském vítězství v duševní válce v roce 1865 podepsaly Británie a Bhútán smlouvu z Sinchulu, podle níž Bhután obdrží každoroční dotaci výměnou za přemístění půdy do Indie. Ugyen Wangchuck, který sloužil jako de facto pravítko stále se sjednoceného Bhútánu a zlepšil vztahy s Britem ke konci 19. století, byl v roce 1907 jmenován králem. O tři roky později byla podepsána smlouva, podle níž se Britové nedohodli zasahovat do vnitřních záležitostí Bhútánu a Bhútán umožnil Británii řídit své zahraniční záležitosti. Bhútán vyjednal podobnou dohodu s nezávislou Indií po roce 1947. O dva roky později se oficiální dohoda o Indo-Bhútánském návratu vrátila Bhutánu k malému kusu území připojeného britskými, formalizovala roční dotace, kterou země obdržela, odpovědnosti v oblasti obrany a zahraničních vztahů. Po řadě modernizačních monarchů, které se začaly v padesátých letech 20. století, přistoupil Bhútán k OSN v roce 1971 a pomalu pokračoval ve svém nasazení mimo své hranice. V březnu 2005 představil král Jigme Singye Wangchuck vládní návrh ústavy - který zavedl hlavní demokratické reformy - a uspořádal národní referendum k jeho schválení. V prosinci 2006 král abdikoval trůn ve prospěch svého syna Jigme Khesara Namgyela Wangchucka. Na začátku roku 2007 Indie a Bhutan znovu projednaly svou smlouvu a zrušily doložku, která stanovila, že Bhútán bude "řídit" Indií při provádění své zahraniční politiky, ačkoli Thimphu nadále úzce koordinuje s Dillí. V březnu 2008 byly dokončeny volby pro první parlament v zemi; král ratifikoval zemi " první ústavu v červenci 2008. Bhutan zažil mírový obrat moci po parlamentních volbách v roce 2013, což vedlo k porážce stávající strany. V 90. letech 20. století bylo v Bhútánu vyhoštěno asi 8500 uprchlíků, kteří se nacházejí v uprchlických táborech uprchlíků OSN v Nepálu.

Geografie - Bhútán

Kde je na světě Bhútán? Umístění této země je Jižní Asie, mezi Čínou a Indií. Bhútán má celkovou plochu 38,394 km2, z čehož 38,394 km2 je země. Takže to není nijak velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: převážně hornatá s úrodnými údolími a savanou. Nejnižší bod země Bhútán je Drangeme Chhu 97 m, nejvyšší bod Gangkar Puensum 7 570 m. A klima je mění; tropické v jižních pláních; chladné zimy a horké léto v centrálních údolích; silné zimy a chladná léta v Himalájích.


Obyvatelé - Bhútán

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Bhútán. Počet obyvatel je: 758,288 (7/2017 odhad). Takže zde nežije příliš lidí. Kdo tady žije? Ngalop (také známý jako Bhote) 50% etnické nepálské 35% (zahrnuje Lhotsampas - jednu z několika nepálských etnických skupin), domorodé nebo migrantské kmeny 15%. Jaké jsou tu požívané jazyky? Bhútán hovoří jazyky Sharchhopka 28%, Dzongkha (oficiální) 24%, Lhotshamkha 22%, ostatní 26% (včetně cizích jazyků). A náboženství: Lamaistický buddhismus 75,3%, indický a nepálský vliv hinduismus 22,1%, ostatní 2,6% (v roce 2005). Kolik let je tady lidem? 27.6 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 70.6 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: neznámo. Hlavní městské oblasti v zemi Bhútán jsou: Thimphu 152 000 (2014).

Vláda a ekonomika - Bhútán

Hlavní město země Bhútán je Thimphu a typ vlády ústavní monarchie. Podívejme se na administrativní členění - 20 okresy (dzongkhag, singulární a množné číslo); Bumthang, Chhukha, Chirang, Dagá, Gasa, Geilegphug, Ha, Lhuntshi, Mongar, Paro, Pemagatsel, Punakha, Samchi, Samdrup Jongkhar, Shemgang, Tashigang, Tashi Yangtse, Thimphu, Tongsa, Wangdi Phodrang. Pokud jde o ekonomiku, Bhútán má tyto důležité průmyslové produkty: cement, výrobky ze dřeva, zpracované ovoce, alkoholické nápoje, karbid vápníku, turistika. Důležité zemědělské produkty jsou rýže, kukuřice, kořenové plody, citrusy; mléčné výrobky, vejce. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou elektrické energie (do Indie), ferosilicium, cement, kardamom, karbid vápníku, ocelové tyče / tyče, dolomitu, sádry a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou Indie 95,7% (2016). Nejdůležitější importní komodity jsou palivo a maziva, letadla, stroje a části, rýže, motorová vozidla a nejdůležitější importní partneři jsou Indie 91,1% (2016). Jakým bohatstvím oplývá Bhútán a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $8,700 (2017 odhad). To je poměrně nízké číslo. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 13.3% (2012 odhad).


Mapa BhútánZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí


Tweet