Strona główna
Europa
Azja
Australia & Oceania
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Centralna
Ameryka Południowa
Edit Trip

Atlas Świata: Bośnia i Hercegowina

Atlas of World: Bośnia i Hercegowina. Na tej stronie możesz zobaczyć mapę, flagę kraju i wiele szczegółowych informacji o ludziach, historii i gospodarce kraju Bośnia i Hercegowina.

Strona główna - Europa - Bośnia i Hercegowina

Informacje o Bośnia i Hercegowina

Tutaj znajdziesz online wybrane informacje o geografii, mieszkańcach, rządach, ekonomii i historii Bośnia i Hercegowina. Uwzględnione są wybrane statystyki, mapa ogólna i szczegółowa mapa Bośnia i Hercegowina. (Niektóre teksty na tej stronie są automatycznie tłumaczone, więc tłumaczenie może być niedokładne.) Teraz pracujemy nad lepszym tłumaczeniem.) Zacznijmy od flagi kraju Bośnia i Hercegowina tutaj:

Bośnia i Hercegowina - Przegląd:

Co powinieneś wiedzieć o kraju Bośnia i Hercegowina? Zacznijmy od tego: Bośnia i Hercegowina ogłosiła suwerenność w październiku 1991 r. I niepodległość od byłej Jugosławii w dniu 3 marca 1992 r. Po referendum zbojkotowanym przez etnicznych Serbów. Bośniaccy Serbowie - wspierani przez sąsiednią Serbię i Czarnogórę - odpowiedzieli zbrojnym sprzeciwem mającym na celu rozbicie republiki na etniczne linie i przyłączenie się do utrzymywanych przez Serbów obszarów w celu utworzenia "Wielkiej Serbii". W marcu 1994 r. Bośniacy i Chorwaci zmniejszyli liczbę walczących frakcji z trzech do dwóch, podpisując umowę ustanawiającą wspólną bośniacko-hercegowską Federację Bośniacko-Chorwacką. W dniu 21 listopada 1995 r. W Dayton w stanie Ohio walczące strony parafowały porozumienie pokojowe, które zakończyło trzyletnie cywilne walki (ostateczne porozumienie zostało podpisane w Paryżu 14 grudnia 1995 r.). Porozumienia z Dayton utrzymały Bośnię i Hercegowinę " s międzynarodowymi granicami i utworzył wieloetniczny i demokratyczny rząd, któremu powierzono prowadzenie polityki zagranicznej, dyplomatycznej i fiskalnej. Uznano także drugą kategorię rządu złożoną z dwóch mniej więcej równych sobie podmiotów: głównie bośniacko-bośniackiej federacji chorwackiej Bośni i Hercegowiny oraz głównie bośniackiej Serbii Republiki Serbskiej (RS). Rządy Federacji i RS są odpowiedzialne za nadzorowanie większości funkcji rządowych. Ponadto porozumienia z Dayton ustanowiły Biuro Wysokiego Przedstawiciela, które nadzoruje wdrażanie cywilnych aspektów umowy. Rada ds. Wdrażania Pokoju na konferencji w Bonn w 1997 r. Dała również Wysokiemu Przedstawicielowi uprawnienia do narzucania przepisów i usuwania urzędników, tzw. "Moce bonn". Pierwotne dowodzone przez NATO międzynarodowe siły pokojowe (IFOR) składające się z 60 000 żołnierzy zebranych w 1995 roku z czasem zostały zastąpione przez mniejsze siły dowodzone przez NATO (SFOR). W 2004 r. Siły pokojowe Unii Europejskiej (Eufor) zastąpiły SFOR. Obecnie Eufor rozmieszcza około 600 żołnierzy w teatrze w służbie bezpieczeństwa i szkoleniach.

Geografia - Bośnia i Hercegowina

Gdzie na świecie jest Bośnia i Hercegowina? Lokalizacja tego kraju to Południowo-wschodniej Europie, nad Morzem Adriatyckim i Chorwacji. Całkowita powierzchnia kraju Bośnia i Hercegowina wynosi 51,197 km2, z czego 51,187 km2 to ziemia. To nie jest duży kraj. Jak możemy opisać teren kraju? W ten sposób: gór i dolin wybrzeża. Najniższym punktem kraju Bośnia i Hercegowina jest Morze Adriatyckie 0 m, najwyższy punkt Maglic 2 386 m. Klimat jest gorące lata i mroźne zimy; obszary o dużej wysokości mają krótkie, chłodne lata i długie, surowe zimy; łagodne, deszczowe zimy wzdłuż.


Mieszkańcy - Bośnia i Hercegowina

Zobaczmy, ile osób żyje w kraju Bośnia i Hercegowina. Liczba to: 3,856,181 (7/2017 oszacowanie). To nie jest bardzo duża populacja. Kto tu mieszka? Bośniak 50,1%, Serb 30,8%, Chorwat 15,4%, pozostałe 2,7%, brak deklaracji / brak odpowiedzi 1%. Jakie są języki w kraju Bośnia i Hercegowina? Bośniacki (oficjalny) 52,9%, serbski (oficjalny) 30,8%, chorwacki (oficjalny) 14,6%, inny 1,6%, brak odpowiedzi 0,2% (2013 r.).. A religie: Muzułmanin 50,7%, prawosławny 30,7%, rzymsko-katolicki 15,2%, ateista 0,8% , agnostyka 0,3%, inne 1,2%, niezadeklarowane / brak odpowiedzi 1,1% (w 2013 r.). Ile lat mają przeciętni ludzie? 42.1 rok. Musimy dodać, że ta liczba jest medianą - więc połowa ludzi jest starsza, połowa jest młodsza. Jaka jest średnia długość życia (po urodzeniu)? To: 76.9 rok. Gdzie ludzie mieszkają w kraju Bośnia i Hercegowina? Tutaj: Północne i centralne obszary kraju to najgęściej zaludnione. Główne obszary miejskie kraju Bośnia i Hercegowina to: Sarajewo (stolica) 318 000 (2015 r.) ).

Rząd i gospodarka - Bośnia i Hercegowina

Stolica kraju Bośnia i Hercegowina to Sarajewo i rządowy typ republika parlamentarna. Rzućmy okiem na podziały administracyjne - 3 dywizje administracyjne pierwszego rzędu - Powiat Brcko (Brcko Distrikt) (mieszany etnicznie), Federacja Bośni i Hercegowiny (Federacija Bosne i Hercegovine) (głównie Bośniak-Chorwacja), Republika Serbska (Republika Serbska) (głównie Serb). Jeśli chodzi o ekonomię kraju Bośnia i Hercegowina, ważnymi produktami przemysłowymi są stal surowa , węgiel, ruda żelaza, ołów, cynk, mangan, boksyt, aluminium, montaż pojazdów silnikowych, tekstylia, wyroby tytoniowe, meble drewniane, amunicja, sprzęt AGD, rafinacja ropy naftowej. Ważne produkty rolne to pszenica, kukurydza, owoce, warzywa;. Najważniejsze towary eksportowe to metale, odzież, wyroby z drewna, a najważniejszymi partnerami eksportowymi są Niemcy 16,6%, Włochy 12,7%, Chorwacja 11%, Serbia 9,2%, Słowenia 9,1%, Austria 8,2%, Turcja 4,5% (2016). Najważniejsze towary importowe to maszyny i sprzęt, chemikalia, paliwa, żywność, a najważniejsi partnerzy importowi to Niemcy 12,3%, Włochy 11,7%, Serbia 11,2% , Chorwacja 9,9%, Chiny 6,8%, Słowenia 5%, Rosja 4,4%, Turcja 4,3% (2016). Jak bogaty jest Bośnia i Hercegowina i jak bogaci są ludzie w tym kraju? Najważniejszą liczbą jest tutaj PKB na mieszkańca (PPP): $11,400 (2017 oszacowanie). To całkiem dobrze. Dodajmy, że oznacza to Produkt krajowy brutto na osobę, który jest ponownie obliczany w odniesieniu do względnego kosztu lokalnych towarów i usług. I jeszcze jedna ważna liczba - populacja poniżej granicy ubóstwa: 17.2% (2011 oszacowanie).


Mapa - Bośnia i HercegowinaBezpłatny e-book - Atlas świata: Czy chcesz mieć zawsze informacje o wszystkich krajach świata? Pobierz nasz darmowy Atlas świata - e-book teraz - tutaj - w mobi, epub lub pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Wydawca: Bispiral, s.r.o. | O nas | Zasady stronie internetowej iWorldAtlas.com i ochrony prywatności


Tweet