Strona główna
Europa
Azja
Australia & Oceania
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Centralna
Ameryka Południowa
Edit Trip

Atlas Świata: Chińska Republika Ludowa

Atlas of World: Chińska Republika Ludowa. Na tej stronie możesz zobaczyć mapę, flagę kraju i wiele szczegółowych informacji o ludziach, historii i gospodarce kraju Chińska Republika Ludowa.

Strona główna - Azja - Chińska Republika Ludowa

Informacje o Chińska Republika Ludowa

Tutaj znajdziesz online wybrane informacje o geografii, mieszkańcach, rządach, ekonomii i historii Chińska Republika Ludowa. Uwzględnione są wybrane statystyki, mapa ogólna i szczegółowa mapa Chińska Republika Ludowa. (Niektóre teksty na tej stronie są automatycznie tłumaczone, więc tłumaczenie może być niedokładne.) Teraz pracujemy nad lepszym tłumaczeniem.) Zacznijmy od flagi kraju Chińska Republika Ludowa tutaj:

Chińska Republika Ludowa - Przegląd:

Co powinieneś wiedzieć o kraju Chińska Republika Ludowa? Zacznijmy od tego: Przez stulecia Chiny stały się wiodącą cywilizacją, wyprzedzając resztę świata w dziedzinie sztuki i nauki, ale w XIX i na początku XX wieku kraj był nękany niepokojami społecznymi, głodem, klęskami militarnymi i zagraniczną okupacją. Po drugiej wojnie światowej Komunistyczna Partia Chin pod MAO Zedong ustanowiła autokratyczny system socjalistyczny, który, zapewniając suwerenność Chin, narzucił ścisłą kontrolę nad codziennym życiem i kosztował życie dziesiątek milionów ludzi. Po roku 1978 następca MAO, DENG Xiaoping i inni liderzy, skupili się na rozwoju gospodarczym zorientowanym na rynek, a produkcja w 2000 roku wzrosła czterokrotnie. W przypadku większości populacji standardy życia uległy dramatycznej poprawie, ale kontrola polityczna pozostaje ograniczona. Od wczesnych lat 90-tych

Geografia - Chińska Republika Ludowa

Gdzie na świecie jest Chińska Republika Ludowa? Lokalizacja tego kraju to Azja Wschodnia, granicząca z Morzem Wschodnio-Chińskim, Zatoką Koreańską, Morzem Żółtym i Morzem Południowochińskim, między Koreą Północną i Wietnamem. Całkowita powierzchnia kraju Chińska Republika Ludowa wynosi 9,596,960 km2, z czego 9,326,410 km2 to ziemia. To jeden z największych krajów na świecie. Jak możemy opisać teren kraju? W ten sposób: głównie góry, wysokie płaskowyże, pustynie na zachodzie; równiny, delty i wzgórza na wschodzie. Najniższym punktem kraju Chińska Republika Ludowa jest Turpan Pendi -154 m, najwyższy punkt Mount Everest 8 848 m (najwyższy szczyt w Azji i najwyższy punkt na ziemi nad poziomem morza). Klimat jest Bardzo zróżnicowana; tropikalne na południu do subarktycznego na północy.


Mieszkańcy - Chińska Republika Ludowa

Zobaczmy, ile osób żyje w kraju Chińska Republika Ludowa. Liczba to: 1,379,302,771 (7/2017 oszacowanie). Jest to naprawdę ogromna populacja. Kto tu mieszka? Han chiński 91,6%, Zhuang 1,3%, inne (w tym Hui, Mandżur, Ujgur, Miao, Yi, Tujia, Tybetańczyk, Mongol, Dong, Buyei, Yao, Bai, Koreańczyk, Hani, Li, Kazach, Dai i inni narodowości) 7,1%. Jakie są języki w kraju Chińska Republika Ludowa? Standardowy chiński lub mandaryński (oficjalny, Putonghua, oparty na dialekcie pekińskim), Yue (kantoński), Wu (Szanghajski), Minbei (Fuzhou), Minnan (Hokkien-Tajwański), Xiang, Gan, dialekty Hakka, języki mniejszości (patrz Etniczne wstęp do grup). A religie: Buddyjski 18,2%, chrześcijanin 5,1%, muzułmanin 1,8%, religia ludowa 21,9%, hinduski <0,1%, żydowski <0,1%, inny 0,7% (w tym taista)) niepowiązany 52,2%. Ile lat mają przeciętni ludzie? 37.4 rok. Musimy dodać, że ta liczba jest medianą - więc połowa ludzi jest starsza, połowa jest młodsza. Jaka jest średnia długość życia (po urodzeniu)? To: 75.7 rok. Gdzie ludzie mieszkają w kraju Chińska Republika Ludowa? Tutaj: przeważająca większość ludności znajduje się we wschodniej części kraju; zachód, z rozległymi terenami górskimi i pustynnymi, jest słabo zaludniony; chociaż zajmuje pierwsze miejsce na świecie w ogólnej populacji, ogólna gęstość jest mniejsza niż w wielu innych krajach Azji i Europy; wysoka gęstość zaludnienia występuje wzdłuż dolin Jangcy i Żółtej Rzeki, delty rzeki Xi Jiang, dorzecza Syczuan (wokół Chengdu), w Pekinie i wokół niego, a obszar przemysłowy wokół Shenyang w. Główne obszary miejskie kraju Chińska Republika Ludowa to: Szanghaju 23,741 miliona; Pekin (stolica) 20 344 miliony; Chongqing 13.332 miliona; Guangdong 12.458 milionów; Tianjin 11,21 miliona; Shenzhen 10,749 milionów (2015).

Rząd i gospodarka - Chińska Republika Ludowa

Stolica kraju Chińska Republika Ludowa to Pekin i rządowy typ państw kierowanych przez. Rzućmy okiem na podziały administracyjne - 23 prowincje (sheng, liczba pojedyncza i mnoga), 5 regionów autonomicznych (zizhiqu, liczba pojedyncza i mnoga) oraz 4 gminy (shi, liczba pojedyncza i mnoga). Jeśli chodzi o ekonomię kraju Chińska Republika Ludowa, ważnymi produktami przemysłowymi są światowy lider wartości brutto produkcji przemysłowej; górnictwo i przerób rud, żelazo, stal, aluminium i inne metale, węgiel; budowa maszyn; zbrojenia; tekstylia i odzież; ropa naftowa; cement; chemikalia; nawóz; produkty konsumpcyjne (w tym obuwie, zabawki i elektronika); przetwórstwo spożywcze; sprzęt transportowy, w tym samochody, wagony i lokomotywy, statki, samoloty; sprzęt telekomunikacyjny, komercyjne kosmiczne pojazdy nośne, satelity. Ważne produkty rolne to Światowego lidera w wartości brutto produkcji rolnej; ryż, pszenica, ziemniaki, kukurydza, tytoń, orzeszki ziemne, herbata, jabłka, bawełna, wieprzowina, baranina, jaja; ryby, krewetki. Najważniejsze towary eksportowe to elektryczne i inne maszyny, w tym komputery i sprzęt telekomunikacyjny, odzież, meble, tekstylia, a najważniejszymi partnerami eksportowymi są USA 18,2%, Hongkong 13,8%, Japonia 6,1%, Korea Południowa 4,5% (2016). Najważniejsze towary importowe to elektryczne i inne maszyny, w tym układy scalone i inne elementy komputerowe, paliwa olejowe i mineralne; sprzęt optyczny i medyczny, rudy metali, pojazdy silnikowe; soja, a najważniejsi partnerzy importowi to Korea Południowa 10%, Japonia 9,2%, USA 8,5%, Niemcy 5,4%, Australia 4,4% (2016). Jak bogaty jest Chińska Republika Ludowa i jak bogaci są ludzie w tym kraju? Najważniejszą liczbą jest tutaj PKB na mieszkańca (PPP): $16,600 (2017 oszacowanie). To całkiem dobrze. Dodajmy, że oznacza to Produkt krajowy brutto na osobę, który jest ponownie obliczany w odniesieniu do względnego kosztu lokalnych towarów i usług. I jeszcze jedna ważna liczba - populacja poniżej granicy ubóstwa: 3.3%.


Mapa - Chińska Republika LudowaBezpłatny e-book - Atlas świata: Czy chcesz mieć zawsze informacje o wszystkich krajach świata? Pobierz nasz darmowy Atlas świata - e-book teraz - tutaj - w mobi, epub lub pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Wydawca: Bispiral, s.r.o. | O nas | Zasady stronie internetowej iWorldAtlas.com i ochrony prywatności