Strona główna
Europa
Azja
Australia & Oceania
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Centralna
Ameryka Południowa
Edit Trip

Atlas Świata: Filipiny

Atlas of World: Filipiny. Na tej stronie możesz zobaczyć mapę, flagę kraju i wiele szczegółowych informacji o ludziach, historii i gospodarce kraju Filipiny.

Strona główna - Azja - Filipiny

Informacje o Filipiny

Tutaj znajdziesz online wybrane informacje o geografii, mieszkańcach, rządach, ekonomii i historii Filipiny. Uwzględnione są wybrane statystyki, mapa ogólna i szczegółowa mapa Filipiny. (Niektóre teksty na tej stronie są automatycznie tłumaczone, więc tłumaczenie może być niedokładne.) Teraz pracujemy nad lepszym tłumaczeniem.) Zacznijmy od flagi kraju Filipiny tutaj:

Filipiny - Przegląd:

Co powinieneś wiedzieć o kraju Filipiny? Zacznijmy od tego: Wyspy Filipińskie stały się hiszpańską kolonią w XVI wieku; zostały one przekazane USA w 1898 roku po wojnie hiszpańsko-amerykańskiej. W 1935 r. Filipiny stały się samorządną Commonwealth. Manuel Quezon został wybrany na prezydenta i miał za zadanie przygotować kraj do niepodległości po 10 latach transformacji. W 1942 wyspy znalazły się pod okupacją japońską podczas II wojny światowej, a siły amerykańskie i Filipińczycy walczyli razem w latach 1944-45 o odzyskanie kontroli. 4 lipca 1946 r. Republika Filipin uzyskała niepodległość. Reguła 20-letnia Ferdinanda Marcosa zakończyła się w 1986 r., Kiedy ruch "władzy ludowej" w Manili ("EDSA 1") zmusił go do wygnania i zainstalował Corazona Aquino na stanowisku prezydenta. Jej przewodnictwo było utrudnione przez kilka prób zamachu, które uniemożliwiły powrót do pełnej stabilności politycznej i rozwoju gospodarczego. Fidel Ramos został wybrany na prezydenta w 1992 roku. Jego administracja charakteryzowała się większą stabilnością i postępem w zakresie reform gospodarczych. W 1992 r. Stany Zjednoczone zamknęły swoje ostatnie bazy wojskowe na wyspach. Joseph Estrada został wybrany na prezydenta w 1998 r. Jego następcą została jego wiceprezydent, Gloria Macapagal-arroyo, w styczniu 2001 r. Po burzliwej próbie Estrady o korupcję oskarżenia, a kolejny ruch "władzy ludowej" ("EDSA 2") zażądał jego rezygnacja. Macapagal-arroyo został wybrany na sześcioletnią kadencję na prezydenta w maju 2004 roku. Jej prezydentura była nękana kilkoma zarzutami korupcyjnymi, ale gospodarka filipińska była jedną z niewielu, które unikały skurczenia się po światowym kryzysie finansowym z 2008 r., Rozszerzając się co roku o jej administrację. Benigno Aquino III został wybrany na sześcioletnią kadencję na prezydenta w maju 2010 r., A jego następcą został Rodrigo Duterte w maju 2016 r. Rząd Filipin staje w obliczu pogróżek ze strony kilku grup, z których część znajduje się na liście organizacji Zagranicznej Terroryzmu Rządu USA. Manila od kilkudziesięciu lat prowadzi walkę przeciwko etnicznym rebeliantom Moro na południu Filipin, co doprowadziło do porozumienia pokojowego z Moro National Liberation Front i trwających rozmów pokojowych z Moro Islamskim Frontem Wyzwolenia. Odtąd trwające od dziesięcioleci inspirowane maoistami rebelie Nowej Armii Ludowej działają również w dużej części kraju.

Geografia - Filipiny

Gdzie na świecie jest Filipiny? Lokalizacja tego kraju to Azja Południowo-Wschodnia, archipelag między Morzem Filipińskim a Morzem Południowochińskim, na wschód od Wietnamu. Całkowita powierzchnia kraju Filipiny wynosi 300,000 km2, z czego 298,170 km2 to ziemia. To dość duży kraj. Jak możemy opisać teren kraju? W ten sposób: głównie góry z wąskimi i rozległymi nizinami przybrzeżnymi. Najniższym punktem kraju Filipiny jest Morze Filipińskie 0 m, najwyższy punkt Góra Apo 2 954 m. Klimat jest Tropikalne morze; monsun północny na wschodzie (od listopada do kwietnia); monsun południowo-zachodni (od maja do października).


Mieszkańcy - Filipiny

Zobaczmy, ile osób żyje w kraju Filipiny. Liczba to: 104,256,076 (7/2017 oszacowanie). Ten kraj należy do najbardziej zaludnionych na świecie. Kto tu mieszka? Tagalog 28,1%, Cebuano 13,1%, Ilocano 9%, Bisaya / Binisaya 7,6%, Hiligaynon Ilonggo 7,5%, Bikol 6%, Waray 3,4%, inne 25,3% (2000 spis ludności). Jakie są języki w kraju Filipiny? Filipiński (oficjalny, oparty na tagalogu) i angielski (oficjalny ); osiem głównych dialektów - Tagalog, Cebuano, Ilocano, Hiligaynon lub Ilonggo, Bicol, Waray, Pampango i Pangasinan. A religie: katolicki 82,9% (katolicki 80,9%, Aglipayan 2%), muzułmański 5%, ewangelicki 2,8%, Iglesia ni Kristo 2,3%, inni chrześcijanie 4,5%, inni 1,8%, nieokreśleni 0,6%, nie ma 0,1% (2000). Ile lat mają przeciętni ludzie? 23.5 rok. Musimy dodać, że ta liczba jest medianą - więc połowa ludzi jest starsza, połowa jest młodsza. Jaka jest średnia długość życia (po urodzeniu)? To: 69.4 rok. Gdzie ludzie mieszkają w kraju Filipiny? Tutaj: populacja skoncentrowana tam, gdzie leżą dobre pola uprawne; najwyższe stężenia to północno-zachodnie i południowo-środkowe Luzon, południowo-wschodnie przedłużenie Luzonu i wyspy Morza Visayan, szczególnie Cebu i Negros; Manila jest domem dla jednej ósmej całej narodowej populacji. Główne obszary miejskie kraju Filipiny to: Manila (stolica) 12.946 milionów; Davao 1,63 miliona; Cebu City 951,000; Zamboanga 936,000 (2015).

Rząd i gospodarka - Filipiny

Stolica kraju Filipiny to Manila i rządowy typ republika prezydencka. Rzućmy okiem na podziały administracyjne - 80 prowincji i 39 miast czarterowanych. Jeśli chodzi o ekonomię kraju Filipiny, ważnymi produktami przemysłowymi są półprzewodniki z kasawy i montaż elektroniki, produkcja żywności i napojów, budownictwo, zaopatrzenie w energię elektryczną / gaz / wodę, produkty chemiczne, radio / telewizja / łączność sprzęt i aparatura, ropa naftowa i paliwa, tekstylia i odzież, minerały niemetaliczne, podstawowe gałęzie przemysłu metalowego, sprzęt transportowy. Ważne produkty rolne to ryż, ryby, zwierzęta hodowlane, drób, banany, orzechy kokosowe / kopra, kukurydza, trzcina cukrowa, mango, ananas,. Najważniejsze towary eksportowe to półprzewodniki i produkty elektroniczne, maszyny i sprzęt transportowy, producenci drewna, chemikalia, przetworzona żywność i napoje, odzież, olej kokosowy, koncentraty miedzi, owoce morza, banany / owoce, a najważniejszymi partnerami eksportowymi są Japonia 20,8%, USA 15,5%, Hongkong 11,7%, Chiny 11%, Singapur 6,6%, Niemcy 4,1% (2016). Najważniejsze towary importowe to produkty elektroniczne, paliwa mineralne, maszyny i sprzęt transportowy, żelazo i stal, tkaniny włókiennicze, zboża, chemikalia, tworzywa sztuczne, a najważniejsi partnerzy importowi to Chiny 17,3%, Japonia 11,1%, USA 8,4%, Tajlandia 7,3%, Korea Południowa 6,1%, Singapur 6,1%, Indonezja 5.1 % (2016). Jak bogaty jest Filipiny i jak bogaci są ludzie w tym kraju? Najważniejszą liczbą jest tutaj PKB na mieszkańca (PPP): $8,200 (2017 oszacowanie). To dość niska liczba. Dodajmy, że oznacza to Produkt krajowy brutto na osobę, który jest ponownie obliczany w odniesieniu do względnego kosztu lokalnych towarów i usług. I jeszcze jedna ważna liczba - populacja poniżej granicy ubóstwa: 21.6% (2015 oszacowanie).


Mapa - FilipinyBezpłatny e-book - Atlas świata: Czy chcesz mieć zawsze informacje o wszystkich krajach świata? Pobierz nasz darmowy Atlas świata - e-book teraz - tutaj - w mobi, epub lub pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Wydawca: Bispiral, s.r.o. | O nas | Zasady stronie internetowej iWorldAtlas.com i ochrony prywatności