Strona główna
Europa
Azja
Australia & Oceania
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Centralna
Ameryka Południowa
Edit Trip

Atlas Świata: Gujana

Atlas of World: Gujana. Na tej stronie możesz zobaczyć mapę, flagę kraju i wiele szczegółowych informacji o ludziach, historii i gospodarce kraju Gujana.


Informacje o Gujana

Tutaj znajdziesz online wybrane informacje o geografii, mieszkańcach, rządach, ekonomii i historii Gujana. Uwzględnione są wybrane statystyki, mapa ogólna i szczegółowa mapa Gujana. (Niektóre teksty na tej stronie są automatycznie tłumaczone, więc tłumaczenie może być niedokładne.) Teraz pracujemy nad lepszym tłumaczeniem.) Zacznijmy od flagi kraju Gujana tutaj:

Gujana - Przegląd:

Co powinieneś wiedzieć o kraju Gujana? Zacznijmy od tego: Pierwotnie holenderska kolonia w 17 wieku, do 1815 Gujana stała się własnością brytyjską. Zniesienie niewolnictwa doprowadziło do osiedlenia się obszarów miejskich przez byłych niewolników i importu indentured sług z Indii do pracy na plantacjach cukru. Powstały podział etniczny przetrwał i doprowadził do burzliwej polityki. Gujana uzyskała niepodległość od Wielkiej Brytanii w 1966 roku i od tego czasu rządzona jest głównie przez rządy nastawione na socjalistów. W 1992 Cheddi Jagan został wybrany na prezydenta w tym, co jest uważane za pierwsze wolne i uczciwe wybory w kraju od czasu uzyskania niepodległości. Po jego śmierci pięć lat później jego żona, Janet Jagan, została prezydentem, ale zrezygnowała w 1999 roku z powodu złego stanu zdrowia. Jej następca, Bharrat Jagdeo, został wybrany w 2001 roku i ponownie w 2006 roku.

Geografia - Gujana

Gdzie na świecie jest Gujana? Lokalizacja tego kraju to Północna Ameryka Południowa, na północnym Oceanie Atlantyckim, między Surinamem a Wenezuelą. Całkowita powierzchnia kraju Gujana wynosi 214,969 km2, z czego 196,849 km2 to ziemia. To nie jest duży kraj. Jak możemy opisać teren kraju? W ten sposób: przeważnie toczące się na wyżynach; niska równina przybrzeżna; sawanna na południu. Najniższym punktem kraju Gujana jest Ocean Atlantycki 0 m, najwyższy punkt Laberintos del Norte na górze Roraima 2.775 m. Klimat jest tropikalny; gorące, wilgotne, moderowane przez północno-wschodnie wiatry; dwie deszczowe pory roku (od maja do sierpnia, od listopada do stycznia),.


Mieszkańcy - Gujana

Zobaczmy, ile osób żyje w kraju Gujana. Liczba to: 737,718. Tak więc niewielu ludzi tu mieszka. Kto tu mieszka? Wschodnioindyjski 39,8%, czarny (afrykański) 29,3%, mieszany 19,9%, indiański 10,5%, inny 0,5% (w tym portugalski, chiński, biały) (2012 est.). Jakie są języki w kraju Gujana? Angielski (oficjalny), kreolska z Gujany, języki indiańskie (w tym karaibski i Języki Arawaków), języki indyjskie (w tym karaibski Hindustani, dialekt hindi), chiński (2014 est.). A religie: Protestancki 34,8% (zielonoświątkowy 22,8%, adwentysta dnia 5,4%, anglikański 5,2%, metodysta 1,4%), hinduski 24,8%, Rzymskokatolicki 7,1%, muzułmański 6,8%, Świadek Jehowy 1,3%, Rastafarianin 0,5%, inny chrześcijanin 20,8%, inny 0,9%, brak 3,1% (2012 r.). Ile lat mają przeciętni ludzie? 26.2 rok. Musimy dodać, że ta liczba jest medianą - więc połowa ludzi jest starsza, połowa jest młodsza. Jaka jest średnia długość życia (po urodzeniu)? To: 68.6 rok. Gdzie ludzie mieszkają w kraju Gujana? Tutaj: populacja jest silnie skoncentrowana na północnym wschodzie w Georgetown i okolicach, z zauważalną koncentracją wzdłuż rzeki Berbice na wschodzie; pozostała część kraju jest słabo zaludniona. Główne obszary miejskie kraju Gujana to: Georgetown (stolica) 124 000 (2014).

Rząd i gospodarka - Gujana

Stolica kraju Gujana to Georgetown i rządowy typ parlamentarnej republiki. Rzućmy okiem na podziały administracyjne - 10 regionów; Barima-Waini, Cuyuni-Mazaruni, Demerara-Mahaica, East Berbice-Corentyne, Essequibo Islands-West Demerara, Mahaica-Berbice, Pomeroon-Supenaam, Potaro-Siparuni, Upper Demerara-Berbice, Upper Takutu-Upper Essequibo. Jeśli chodzi o ekonomię kraju Gujana, ważnymi produktami przemysłowymi są boksyty rybne , cukier, mielenie ryżu, drewno, tekstylia, wydobycie złota. Ważne produkty rolne to trzcina cukrowa, ryż, oleje jadalne; wołowina, wieprzowina, drób; krewetki,. Najważniejsze towary eksportowe to cukier, złoto, boksyt, tlenek glinu, ryż, krewetki, melasa, rum, timbe, a najważniejszymi partnerami eksportowymi są Kanada 30,6%, USA 20,7%, Trynidad i Tobago 11,4% (2016). Najważniejsze towary importowe to produkuje, maszyny, ropa naftowa, żywność, a najważniejsi partnerzy importowi to Trynidad i Tobago 29%, USA 27,5%, Chiny 7,3%, Surinam 5,5% (2016). Jak bogaty jest Gujana i jak bogaci są ludzie w tym kraju? Najważniejszą liczbą jest tutaj PKB na mieszkańca (PPP): $8,300 (2017 oszacowanie). To dość niska liczba. Dodajmy, że oznacza to Produkt krajowy brutto na osobę, który jest ponownie obliczany w odniesieniu do względnego kosztu lokalnych towarów i usług. I jeszcze jedna ważna liczba - populacja poniżej granicy ubóstwa: 35% (2006 oszacowanie).


Mapa - GujanaBezpłatny e-book - Atlas świata: Czy chcesz mieć zawsze informacje o wszystkich krajach świata? Pobierz nasz darmowy Atlas świata - e-book teraz - tutaj - w mobi, epub lub pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Wydawca: Bispiral, s.r.o. | O nas | Zasady stronie internetowej iWorldAtlas.com i ochrony prywatności


Tweet