Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Guyana

Atlas sveta: Guyana. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Guyana.


Informácie - Guyana

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Guyana. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Guyana. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Guyana tu:

Guyana - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Guyana? Začnime týmto: Pôvodne holandská kolónia v 17. storočí, do roku 1815 sa Guyana stala britským majetkom. Zrušenie otroctva viedlo k vysporiadaniu mestských oblastí bývalými otrokmi a dovozom indických zamestnancov z Indie do práce s cukrovými plantážami. Výsledná etno-kultúrna priepasť pretrváva a viedla k búrlivej politike. Guyana dosiahla nezávislosť od Spojeného kráľovstva v roku 1966 a odvtedy vládla väčšinou socialisticky orientované vlády. V roku 1992 bol Cheddi Jagan zvolený za prezidenta v krajinách, ktoré sa považujú za prvé slobodné a spravodlivé voľby v krajine od vyhlásenia nezávislosti. Po jeho smrti o päť rokov neskôr sa jeho manželka Janet Jagan stala prezidentom, ale v roku 1999 rezignovala kvôli zlému zdraviu. Jej nástupca, Bharrat Jagdeo, bol zvolený v roku 2001 a opäť v roku 2006.

Geografia - Guyana

Kde na svete je Guyana? Umiestnenie tejto krajiny je Severná južná Amerika, hraničiaca so severným Atlantickým oceánom, medzi Surinamom a Venezuelou. Celková plocha krajiny Guyana je 214,969 km2, z čoho 196,849 km2 je zem. Takže to nie je veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: väčšinou valcovanie vysočiny; nízka pobrežná rovina; savana na juhu. Guyana má najnižší bod Atlantský oceán 0 m, najvyšší bod Laberintos del Norte na Mount Roraima 2,775 m. Podnebie je ; horúce, vlhké, moderované severovýchodným obchodným vetrom; dve obdobia dažďov (od mája do augusta, novembra až január).


Obyvatelia - Guyana

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Guyana. To číslo je: 737,718. Takže nie toľko ľudí žije tu. Kto žije tu? Východoindický 39,8%, čierny (africký) 29,3%, zmiešaný 19,9%, Amerindian 10,5%, iný 0,5% (zahŕňa portugalský, čínsky, biely) (2012 est.). Aké sú jazyky v krajine Guyana? Anglicky (oficiálne), Guyanese Creole, Amerindian languages Arawak jazyky), indické jazyky (vrátane karibiku Hindustani, dialekt Hindčina), čínština (2014 est.),. A náboženstvá: Protestant 34,8% (letnička 22,8%, adventist sedmého dňa 5,4%, anglikánsky 5,2%, metodista 1,4%), hinduis 24.8% Rímsky katolík 7,1%, moslimský 6,8%, svedok Jehovov 1,3%, rastafarián 0,5%, iní kresťania 20,8%, ostatné 0,9%, žiadne 3,1% (2012 est.). Koľko rokov je ľudom v priemere? 26.2 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 68.6 rok. Kde ľudia žijú v krajine Guyana? Tu: populácia je silno sústredená na severovýchode Georgetownu a okolo neho, s pozoruhodnými koncentráciami pozdĺž rieky Berbice na východe; zvyšok krajiny je riedko obývaný. Hlavné mestské oblasti krajiny Guyana sú: Georgetown (hlavné mesto) 124 000 (2014).

Vláda a hospodárstvo - Guyana

Hlavné mesto krajiny Guyana je Georgetown a typ vlády parlamentná republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 10 regiónov; Barima-Wain, Cuyuni-Mazaruni, Demerara-Mahaica, East Berbice-Corentyne, Essequibo Islands-West Demerara, Mahaica-Berbice, Pomeroon-Supenaam, Potaro-Siparuni, Upper Demerara-Berbice, Upper Takutu-Upper Essequibo. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Guyana, dôležité priemyselné produkty sú bauxit z rýb , cukor, ryžové mletie, drevo, textil, ťažba zlata. Dôležité poľnohospodárske produkty sú cukrová trstina, ryža, jedlé oleje; hovädzie mäso, bravčové mäso, hydina; krevety,. Najdôležitejšie vývozné komodity sú cukr, zlato, bauxit, oxid hlinitý, ryža, krevety, melasa, rum, timbe a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Kanada 30.6% Tobago 11,4% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú vyrába stroje, ropa, potraviny a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Trinidad a Tobago 29%, USA 27,5%, Čína 7,3%, Surinam 5,5% (2016). Ako bohatá je krajina Guyana a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $8,300 (2017 odhad). Toto je pomerne nízke číslo. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 35% (2006 odhad).


Mapa - GuyanaE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia


Tweet