Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Guyana

Atlas světa: Guyana. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Guyana.


Informace - Guyana

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Guyana. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Guyana. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Guyana:

Guyana - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Guyana? Začněme tímto: Původně holandská kolonie v 17. století, do roku 1815 se Guyana stala britským majetkem. Zrušení otroctví vedlo k vypořádání městských oblastí bývalými otroky a dovozu indických služebníků z Indie k práci na cukrovarnických plantážích. Výsledná etno-kulturní rozdělení přetrvává a vedla k bouřlivé politice. Guyana dosáhla nezávislosti na Velké Británii v roce 1966 a od té doby vládla většinou vládami orientovanými na socialismus. V roce 1992 byl Cheddi Jagan zvolen prezidentem za to, co bylo po nezávislosti považováno za první svobodné a spravedlivé volby. Po jeho smrti o pět let později se jeho žena Janet Jagan stala prezidentem, ale v roce 1999 rezignovala kvůli špatnému zdraví. Její nástupce Bharrat Jagdeo byl zvolen v roce 2001 a opět v roce 2006.

Geografie - Guyana

Kde je na světě Guyana? Umístění této země je Severní Jižní Amerika, hraničící se severním Atlantickým oceánem, mezi Surinamem a Venezuelou. Guyana má celkovou plochu 214,969 km2, z čehož 196,849 km2 je země. Takže to není nijak velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: většinou válcované vysočiny; nízká pobřežní rovina; savana na jihu. Nejnižší bod země Guyana je Atlantský oceán 0 m, nejvyšší bod Laberintos del Norte na hoře Roraima 2,775 m. A klima je tropických; horké, vlhké, moderované severovýchodní větry obchodu; dvě období dešťů (květen až srpen, listopad až leden).


Obyvatelé - Guyana

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Guyana. Počet obyvatel je: 737,718. Takže zde nežije příliš lidí. Kdo tady žije? Východní Indie 39,8%, černá (africká) 29,3%, smíšená 19,9%, Amerindian 10,5%, ostatní 0,5% (včetně portugalštiny, čínské, bílé) (2012 est.). Jaké jsou tu požívané jazyky? Guyana hovoří jazyky Angličtina (oficiální), Guyanese Creole, Arawak jazyky), indické jazyky (včetně karibské Hindustani, dialekt hindštiny), čínština (est. 2014). A náboženství: protestant 34,8% (letniční 22,8%, adventist sedmého dne 5,4%, anglikánský 5,2%, metodista 1,4%), hinduis 24.8% Římský katolík 7,1%, muslimský 6,8%, svědků Jehovových 1,3%, rastafariánů 0,5%, jiných křesťanů 20,8%, dalších 0,9%, žádný 3,1% (2012 est.). Kolik let je tady lidem? 26.2 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 68.6 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: populace je silně soustředěna na severovýchodě v Georgetownu a kolem něj, s pozoruhodnými koncentracemi podél řeky Berbice na východě; zbytek země je řídce obydlený. Hlavní městské oblasti v zemi Guyana jsou: Georgetown (hlavní město) 124 000 (2014).

Vláda a ekonomika - Guyana

Hlavní město země Guyana je Georgetown a typ vlády parlamentní republika. Podívejme se na administrativní členění - 10 regionů; Barima-Waini, Cuyuni-Mazaruni, Demerara-Mahaica, East Berbice-Corentyne, Essequibo Islands-West Demerara, Mahaica-Berbice, Pomeroon-Supenaam, Potaro-Siparuni, Upper Demerara-Berbice, Upper Takutu-Upper Essequibo. Pokud jde o ekonomiku, Guyana má tyto důležité průmyslové produkty: bauxit ryby , cukr, rýže frézování, dřevo, textil, těžba zlata. Důležité zemědělské produkty jsou cukrová třtina, rýže, jedlé oleje; hovězí, vepřové, drůbeží; krevety,. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou cukr, zlato, bauxit, oxid hlinitý, rýže, krevety, melasa, rum, timbe a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou Kanada 30.6%, USA 20.7%, Trinidad a Tobago 11,4% (2016). Nejdůležitější importní komodity jsou vyrábí stroje, ropa, potraviny a nejdůležitější importní partneři jsou Trinidad a Tobago 29%, USA 27,5%, Čína 7,3%, Surinam 5,5% (2016). Jakým bohatstvím oplývá Guyana a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $8,300 (2017 odhad). To je poměrně nízké číslo. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 35% (2006 odhad).


Mapa GuyanaZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí


Tweet