Strona główna
Europa
Azja
Australia & Oceania
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Centralna
Ameryka Południowa
Edit Trip

Atlas Świata: Gwinea Bissau

Atlas of World: Gwinea Bissau. Na tej stronie możesz zobaczyć mapę, flagę kraju i wiele szczegółowych informacji o ludziach, historii i gospodarce kraju Gwinea Bissau.

Strona główna - Afryka - Gwinea Bissau

Informacje o Gwinea Bissau

Tutaj znajdziesz online wybrane informacje o geografii, mieszkańcach, rządach, ekonomii i historii Gwinea Bissau. Uwzględnione są wybrane statystyki, mapa ogólna i szczegółowa mapa Gwinea Bissau. (Niektóre teksty na tej stronie są automatycznie tłumaczone, więc tłumaczenie może być niedokładne.) Teraz pracujemy nad lepszym tłumaczeniem.) Zacznijmy od flagi kraju Gwinea Bissau tutaj:

Gwinea Bissau - Przegląd:

Co powinieneś wiedzieć o kraju Gwinea Bissau? Zacznijmy od tego: Od czasu odzyskania niepodległości od Portugalii w 1974 r. Gwinea-Bissau przeżyła poważne wstrząsy polityczne i wojskowe. W 1980 r. Wojskowy zamach stanu ustanowił na prezydenta autorytatywnego generała Joao Bernardo "Nino" Vieira. Mimo że ostatecznie ustaliły drogę do gospodarki rynkowej i systemu wielopartyjnego, reżim Vieiry charakteryzował się tłumieniem opozycji politycznej i czystką rywali politycznych. Kilka prób zamachu stanu w latach 80. i na początku 1990 nie udało się go usunąć. W 1994 r. Vieira został wybrany na prezydenta w pierwszych wolnych wyborach wielopartyjnych w kraju. Bunt wojskowy i wynikająca z niego wojna domowa w 1998 r. Doprowadziły w końcu do obalenia Vieiry w maju 1999 r. W lutym 2000 r. Tymczasowy rząd przekazał władzę opozycji lidera Kumba YALA po tym, jak został wybrany na prezydenta w przejrzystych wyborach. We wrześniu 2003 r. po zaledwie trzech latach urzędowania YALA została obalona w bezkrwawym wojskowym zamachu stanu, a biznesmen Henrique ROSA został zaprzysiężony na tymczasowego prezydenta. W 2005 r. Ponownie wybrany został prezydent Vieira, który zobowiązał się do rozwoju gospodarczego i pojednania narodowego; został zamordowany w marcu 2009 roku. Malam Bacai Sanha został wybrany w nagłych wyborach w czerwcu 2009 roku, ale zmarł w styczniu 2012 roku z powodu długotrwałej choroby. Militarny zamach stanu w kwietniu 2012 roku uniemożliwił przeprowadzenie drugiej rundy prezydenckiej w Gwinei Bissau - w celu ustalenia następcy Sanha. Po mediacji ze strony Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej, cywilny rząd przejściowy przejął władzę w 2012 roku i pozostał tam, dopóki Jose Mario VAZ nie wygrał wolnych i uczciwych wyborów w 2014 roku. Długotrwały spór między frakcjami rządzącej partii Paigc doprowadził rząd do politycznego impasu; od sierpnia 2015 r. było pięciu premierów.

Geografia - Gwinea Bissau

Gdzie na świecie jest Gwinea Bissau? Lokalizacja tego kraju to Afryka Zachodnia, na północnym Oceanie Atlantyckim, pomiędzy Gwineą a Senegalem. Całkowita powierzchnia kraju Gwinea Bissau wynosi 36,125 km2, z czego 28,120 km2 to ziemia. To nie jest duży kraj. Jak możemy opisać teren kraju? W ten sposób: większości nisko położona równina nadbrzeżna z głęboko wciętym wybrzeżem unoszącym się ku sawannie na wschodzie; liczne przybrzeżne wyspy, w tym Arquipelago Dos Bijagos, składające się z 18 głównych wysp i wielu małych wysepek,. Najniższym punktem kraju Gwinea Bissau jest Oceanu Atlantyckiego 0 m, najwyższy punkt nienazwanego elewacji we wschodniej części kraju 300 m. Klimat jest Tropikalnych; ogólnie gorący i wilgotny; pora deszczowa typu monsunowego (od czerwca do listopada) z wiatrem południowo-zachodnim; pora sucha (od grudnia do maja) z północnowschodnimi harmattanowymi wiatrami, w.


Mieszkańcy - Gwinea Bissau

Zobaczmy, ile osób żyje w kraju Gwinea Bissau. Liczba to: 1,792,338 (7/2017 oszacowanie). Tak więc niewielu ludzi tu mieszka. Kto tu mieszka? Fulani 28,5%, Balanta 22,5%, Mandinga 14,7%, Papel 9,1%, Manjaco 8,3%, Beafada 3,5%, Mancanha 3,1%, Bijago 2.1 %, Felupe 1,7%, Mansoanca 1,4%, Balanta Mane 1%, inne 1,8%, brak 2,2% (2008 rok.). Jakie są języki w kraju Gwinea Bissau? Crioulo (lingua franca), portugalski (urzędowy, w dużej mierze używany jako drugi lub trzeci język), Pular (a Język Fula), Mandingo. A religie: Muslim 45,1%, Christian 22,1%, animista 14,9%, brak 2%, nieokreślony 15,9% (2008 rok). Ile lat mają przeciętni ludzie? 20.1 rok. Musimy dodać, że ta liczba jest medianą - więc połowa ludzi jest starsza, połowa jest młodsza. Jaka jest średnia długość życia (po urodzeniu)? To: 51 rok. Gdzie ludzie mieszkają w kraju Gwinea Bissau? Tutaj: około jedna piąta populacji mieszka w stolicy Bissau na wybrzeżu Atlantyku; pozostała część jest podzielona między osiem innych, głównie wiejskich, regionów. Główne obszary miejskie kraju Gwinea Bissau to: Bissau (stolica) 492 000 (2015).

Rząd i gospodarka - Gwinea Bissau

Stolica kraju Gwinea Bissau to Bissau i rządowy typ pół-prezydencka republika. Rzućmy okiem na podziały administracyjne - 9 regionów ( regioes, singular - regiao); Bafata, Biombo, Bissau, Bolama / Bijagos, Cacheu, Gabu, Oio, Quinara, Tombali. Jeśli chodzi o ekonomię kraju Gwinea Bissau, ważnymi produktami przemysłowymi są przetwórstwo produktów rolnych, piwo, napoje bezalkoholowe. Ważne produkty rolne to Ryż, kukurydza, fasola, maniok (maniok, tapioka), orzechy nerkowca, orzeszki ziemne, jądra palmowe, bawełna; drzewny; ryba. Najważniejsze towary eksportowe to ryby, krewetki; orzechy nerkowca, orzeszki ziemne, jądra palmowe, surowe i piłowane lumbe, a najważniejszymi partnerami eksportowymi są Indie 64,6%, Wietnam 9,4%, Białoruś 9,4%, Nigeria 4,7% (2016). Najważniejsze towary importowe to środki spożywcze, maszyny i sprzęt transportowy, produkty naftowe, a najważniejsi partnerzy importowi to Portugalia 44,2%, Senegal 19,2%, Chiny 7,2%, Pakistan 6,7%, Holandia 4,4% (2016). Jak bogaty jest Gwinea Bissau i jak bogaci są ludzie w tym kraju? Najważniejszą liczbą jest tutaj PKB na mieszkańca (PPP): $1,800 (2017 oszacowanie). To jest bardzo niska liczba. Dodajmy, że oznacza to Produkt krajowy brutto na osobę, który jest ponownie obliczany w odniesieniu do względnego kosztu lokalnych towarów i usług. I jeszcze jedna ważna liczba - populacja poniżej granicy ubóstwa: 67% (2015 oszacowanie).


Mapa - Gwinea Bissau



Bezpłatny e-book - Atlas świata: Czy chcesz mieć zawsze informacje o wszystkich krajach świata? Pobierz nasz darmowy Atlas świata - e-book teraz - tutaj - w mobi, epub lub pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Wydawca: Bispiral, s.r.o. | O nas | Zasady stronie internetowej iWorldAtlas.com i ochrony prywatności