Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Guinea-Bissau

Atlas světa: Guinea-Bissau. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Guinea-Bissau.

Domů - Afrika - Guinea-Bissau

Informace - Guinea-Bissau

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Guinea-Bissau. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Guinea-Bissau. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Guinea-Bissau:

Guinea-Bissau - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Guinea-Bissau? Začněme tímto: Od nezávislosti z Portugalska v roce 1974 došlo v Guineji-Bissau k výrazným politickým a vojenským nepokojům. V roce 1980 založil vojenský převrat jako prezidenta autoritářského generála Joa Bernardo 'Nino' ​​Vieira. Navzdory naprosté cestě k tržní ekonomice a multiparticipačnímu systému byl Vieirový režim charakterizován potlačením politické opozice a vyčištění politických soupeřů. Několik pokusů o převrat v 80. a 90. letech 20. století neúspěšně ho zrušilo. V roce 1994 byl Vieira zvolen prezidentem v prvním volném volebním období, který se konal v několika částech. Vojenská vzpoura a následná občanská válka v roce 1998 nakonec vedla k odcizení Vieira v květnu 1999. V únoru 2000 přechodná vláda převzala moc opoziční vůdce Kumba YALA poté, co byl zvolen prezidentem v transparentním hlasování. V září 2003, po pouhých třech letech působení v úřadu byla YALA svržena v bezkrevném vojenském převratu a podnikatel Henrique ROSA byl přísahal jako dočasný prezident. V roce 2005 byl znovu zvolen bývalý prezident Vieira, který se zavázal pokračovat v hospodářském rozvoji a národním usmíření; on byl zavražděn v březnu 2009. Malam Bacai Sanha byl zvolen v nouzových volbách se konal v červnu 2009, ale on zemřel v lednu 2012 od dlouhodobé nemoci. Vojenský převrat v dubnu 2012 zabránil druhému prezidentskému volbám Guineje-Bissau, aby určili nástupce Sanhy. Po zprostředkování ze strany Hospodářského společenství západoafrických států převzala civilní přechodná vláda v roce 2012 pravomoc a zůstala až do volného a spravedlivého volby v roce 2014 Jose Maria VAZ. Dlouhotrvající spor mezi frakcemi ve vládnoucí Paigcové straně přinesl vládu do politické slepé uličky; od srpna 2015 bylo pět premiérů.

Geografie - Guinea-Bissau

Kde je na světě Guinea-Bissau? Umístění této země je Západní Afrika, hraničící s severním Atlantickým oceánem, mezi Guineou a Senegalem. Guinea-Bissau má celkovou plochu 36,125 km2, z čehož 28,120 km2 je země. Takže to není nijak velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: převážně nížinnou pobřežní plání s hluboce odsazeným pobřežím ústí řeky, které stoupá na východní savanu; četné pobřežní ostrovy včetně Arquipelago Dos Bijagos sestávající z 18 hlavních ostrovů a mnoha malých ostrůvků. Nejnižší bod země Guinea-Bissau je Atlantský oceán 0 m, nejvyšší bod nadmořská výška ve východní části země 300 m. A klima je tropických; obecně horké a vlhké; monzunové deštivé období (červen až listopad) s jihozápadním větrem; suchá sezóna (prosinec až květen) se severovýchodními škodlivými větry.


Obyvatelé - Guinea-Bissau

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Guinea-Bissau. Počet obyvatel je: 1,792,338 (7/2017 odhad). Takže zde nežije příliš lidí. Kdo tady žije? Fulani 28,5%, Balanta 22,5%, Mandinga 14,7%, Papel 9,1%, Manjaco 8,3%, Beafada 3,5%, Mancanha 3,1%, Bijago 2,1 %, Felupe 1,7%, Mansoanca 1,4%, Balanta Mane 1%, ostatní 1,8%, žádná 2,2% (2008 est.). Jaké jsou tu požívané jazyky? Guinea-Bissau hovoří jazyky Crioulo (lingua franca), portugalština (oficiální, většinou používaná jako druhý nebo třetí jazyk) Fula jazyk), Mandingo. A náboženství: Muslim 45,1%, křesťan 22,1%, animist 14,9%, žádný 2%, nespecifikováno 15,9% (2008 est.). Kolik let je tady lidem? 20.1 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 51 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: přibližně jedna pětina obyvatel žije v hlavním městě Bissau podél pobřeží Atlantiku; zbytek se rozděluje mezi osm dalších, hlavně venkovských oblastí. Hlavní městské oblasti v zemi Guinea-Bissau jsou: Bissau (hlavní město) 492,000 (2015).

Vláda a ekonomika - Guinea-Bissau

Hlavní město země Guinea-Bissau je Bissau a typ vlády poloprezidentská republika. Podívejme se na administrativní členění - 9 regionů regioes, singular - regiao); Bafata, Biombo, Bissau, Bolama / Bijagos, Cacheu, Gabu, Oio, Quinara, Tombali. Pokud jde o ekonomiku, Guinea-Bissau má tyto důležité průmyslové produkty: zpracování zemědělských produktů, pivo, nealkoholické nápoje. Důležité zemědělské produkty jsou Rýže, kukuřice, fazole, manioku, tapioka, arašídů, palmových jader, bavlny; dřevo; Ryba. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou ryby, krevety; kešu, arašídy, palmové ořechy, syrové a řezané Lumbeho a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou India 64,6%, Vietnam 9,4% Bělorusko 9,4%, Nigérie 4,7% (2016). Nejdůležitější importní komodity jsou potraviny, stroje a dopravní prostředky, ropné produkty a nejdůležitější importní partneři jsou Portugalsko 44,2%, Senegal 19,2%, Čína 7,2%, Pákistán 6,7%, Nizozemsko 4,4% (2016). Jakým bohatstvím oplývá Guinea-Bissau a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $1,800 (2017 odhad). Toto je velmi malé číslo. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 67% (2015 odhad).


Mapa Guinea-BissauZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí


Tweet